Jak wybielić ubrania, czyli ratunek dla zafarbowanych ubrań

2022-08-13
Jak wybielić ubrania, czyli ratunek dla zafarbowanych ubrań

Pomimo starań i zachowania szczególnej ostrożności temat zafarbowanych ubrań wciąż wraca jak bumerang. Nawet robiąc pranie zgodnie z przyjętymi zasadami, zdarzyć się może, że pewne rzeczy zafarbują się od innych. Wszystko przez to, że na rynku istnieje multum różnego typu i przede wszystkim różnej jakości barwników, jakie wykorzystywane są przy barwieniu tkanin, z których później szyje się ubrania. Barwniki te potrafią być naprawdę wątpliwej jakości, a o ich użyciu może świadczyć na przykład zbyt niska cena jakiegoś ubrania. Warto zwracać na to uwagę, gdyż przez stosowanie nie do końca etycznych praktyk przez producentów ubrań, my konsumenci nie tylko jesteśmy oszukiwani, ale także narażeni na zniszczenie naszych ulubionych ciuchów, gdy na przykład wypierzemy je razem z rzeczami barwionymi w słabych jakościowo farbach. Białe ubrania o słabej jakości często szarzeją, żółkną i przyjmują barwinki z innych kolorów. Zatem jak wybielić poszarzałe ubrania? Jak wybielić zżółknięte ubrania? Jakie domowe sposoby na wybielanie ubrań są najbardziej skuteczne i polecane?

Zafarbowane w praniu ubranie — domowe sposoby na wybielanie ubrań

Niech pierwszy rzuci kamieniem ten, komu nigdy nie zdarzyło się zafarbować ubrań podczas prania, czy pielęgnacji? Chyba każdy ma na swoim koncie wątpliwą przygodę z przysłowiową czerwoną skarpetką wypraną z białą bielizną, lub koszulkami, albo co gorsza koszulami. Zarówno białe koszule męskie, jak i białe t-shirty i koszulki męskie, mogą ulec całkowitemu zniszczeniu poprzez kontakt z barwnikami z innych ubrań. Czy istnieją skuteczne, domowe sposoby na wybielenie zafarbowanych podczas prania ubrań. Oczywiście tak.

  1. Soda oczyszczona
    to specyfik, który każdy z nas powinien mieć w swojej kuchni, ale i łazience. przydaje się ona w wielu sytuacjach, także do odbarwiania zafarbowanych ubrań. Jak jej użyć? Wymieszaj kilka łyżek sody w wodzie, jej ilość dostosuj do ilości ubrań. Wodę zagotuj, a następnie zaczekaj aż wystygnie i wsyp do niej sodę oczyszczoną. W tak przygotowaną mieszabkę wrzuć zafarbowane pranie i dokładnie wymieszaj. Pozostaw ciuchy w tym roztworze na kilka lub kilkanaście godzin. Następnie wypierz ubrania ponownie w pralce automatycznej.

  2. Ocet
    o następny ważny środek potrzebny w każdym domu. Jak go używać do wybielania ubrań? Postępuj z nim podobnie jak z sodą, ale zapobiegawczo namaczaj ubrania w roztworze octu i wody krócej niż w przypadku sody oczyszczonej. Wymieszaj ocet i wodę w proporcjach 1:1. Najlepiej użyj do tego letniej wody, nie powinna ona być gorąca. Po kilkudziesięciominutowym namaczaniu powinieneś wyprać ponownie odzież w pralce nastawiając ją na standardowy program prania.

  3. Sok z cytryny lub kwasek cytrynowy
    cytryna przydaje się nie tylko w kuchni, doskonale sprawdzi się także w łazience i pralni. Aby przygotować roztwór wybielający, zagotuj w garnku dużą ilość wody (kilka litrów), a następnie wrzuć do niej plastry z cytryny (jedna cytryna na jeden litr wody). Gotuj to przez chwilę, do momentu, aż cytryna puści sok. Przelej wodę z cytryną do dużej miski, a później w nieco ostudzonej wodzie zamocz białe ubrania. Mocz je tak długo, aż mikstura całkowicie wystygnie. W ostatnim kroku wypierz ubrania w pralce.

Jak wybielić ubranie za pomocą środków dostępnych w drogeriach?

Nie interesują Cię domowe sposoby na wybielanie ubrań? Możesz próbować sobie pomóc przy pomocy dostępnych w drogeriach i sklepach wielobranżowych, środków chemicznych do wybielania zszarzałych lub zżółkniętych ubrań. Tutaj ważne jest właśnie to rozróżnienie, ponieważ innych wybielaczy należy używać na inne zabrudzenia czy zafarbowania. Używając tego typu preparatów zawsze powinieneś zachować szczególną ostrożność, chronić ubrania, które masz na sobie, starać się nie opryskać siebie albo otoczenia, ponieważ wiele z tych środków ma bardzo silne właściwości żrące i wybielające. Zawsze postępuj zgodnie z instrukcją ich używania dostępną na opakowaniu, nie przedłużaj czasu używania oraz nie pozwól, abyś zbyt długo wdychał te specyfiki. Pamiętaj także, aby przechowywać je z daleka od dzieci, zawsze w wysoko umieszczonych, niedostępnych dla najmłodszych miejscach.

Pokaż więcej wpisów z Sierpień 2022
pixel