Jak usunąć trudne plamy z ubrań?

2021-02-15
Jak usunąć trudne plamy z ubrań?

Trudne zabrudzenia na ubraniach zdarzają się każdemu, choć najlepiej wiedzą o nich mamy gromadki maluchów, przed którymi pranie odzieży nie ma żadnych tajemnic. Choć to dzieci najczęściej się brudzą, nam dorosłym także się to przytrafia, dlatego warto wiedzieć jak sobie z tym radzić. Plamy można podzielić na te z tłuszczu, trawy, czy smoły, ale zdarzają się także takie z wina, krwi, czy od szminki. Usunięcie plam z ubrań może być prostsze niż Ci się wydaje. Zapoznaj się z naszym poradnikiem i bądź przygotowany nawet na te najbardziej uporczywe plamy na ubraniach.

Czym usunąć tłuste plamy na ubraniach?

Przyjęło się, że tłuste plamy to jedne z najtrudniejszych do wywabienia z ubrań. W jaki sposób sobie z nimi poradzić? Internet zalany jest dobrymi radami na ten temat, jednak nie wszystkie są skuteczne. Przedstawiamy te, które działają prawie na 100%!

TŁUSTE PLAMY Z OLEJU USUŃ ZA POMOCĄ:

 1. PŁYNU DO MYCIA NACZYŃ
  To dość oczywisty wybór, aczkolwiek warto dokładnie przyjrzeć się detergentowi, którego chcesz użyć. Większość płynów do mycia naczyń jest przeznaczona do niwelowania tłuszczu z naczyń, dlaczego więc nie miałyby pomóc w usuwaniu tłustych plam z tkanin? Natrzyj tłuste zabrudzenie płynem z niewielką ilością wody i pozostaw na kilkanaście minut. Warto wcześniej wykonać próbę na niewidocznej części ubrania, aby mieć pewność, że użycie płynu go nie uszkodzi.

 2. ALKOHOLU
  Wysokoprocentowy alkohol będzie świetny w usuwaniu tłustych plam. Namocz zabrudzoną odzież w ciepłej wodzie, a natomiast odsącz jej nadmiar i polej plamę niewielką ilością alkoholu (najlepiej spirytusu). Delikatnie wetrzyj alkohol w czyszczone miejsce i pozostaw na kilka minut. Następnie wypierz zwyczajnie z pomocą detergentu w pralce lub ręcznie.

 3. BIAŁEJ KREDY
  Choć to dość niewiarygodne, zwykła biała kreda może być pomocna w usuwaniu tłustych plam z oleju. Zaschniętą plamę natrzyj porządnie kredą i pozostaw na kilka godzin, tak aby substancja miała szansę wchłonąć tłuszcz. Jeśli za pierwszym razem plama się nie zmniejszyła powtórz cały proces. Nie żałuj kredy, musi być jej spora warstwa na ubraniu, żeby ten sposób zadziałał.

 4. TALKU DLA NIEMOWLĄT
  Co ma podobne działanie jak kreda? Talk dla niemowląt! Jeśli masz malucha w domu, to masz także ten specyfik. Posyp plamę grubo talkiem i pozostaw na kilka bądź kilkanaście godzin. Następnie wypierz odzież w proszku lub płynie do prania. Talk może okazać się skuteczny także na plamy na kanapie, fotelu lub dywanie. Posyp nim plamę, odczekaj, a następnie zapierz.

 5. PASTY DO ZĘBÓW
  Ten sposób sprawdzi się przede wszystkim na bawełnianych ubraniach. Niewielką ilość klasycznej miętowej pasty do zębów nałóż na tłustą plamę i wetrzyj w materiał za pomocą czystej szczoteczki do mycia zębów. Pocieraj dość energicznie, a następnie spłucz pastę i ciesz się z efektów. Po zakończonym czyszczeniu standardowo wypierz odzież.

 6. OCTU
  Jednym z najlepszych i najskuteczniejszych środków do usuwania plam, także tych tłustych jest ocet. Używały go już nasze babcie, wiedząc że jest świetny na wszystko. Zalej octem brudne miejsce i odczekaj nawet do godziny albo przepierz trudne zabrudzenia w roztworze wody i octu. Im gorsza plama, tym większej ilości octu należy użyć. Pamiętaj, że ten magiczny preparat przyda się także do usuwania innych plam z ubrań, czy tapicerki. Zawsze warto spróbować go użyć, jeśli inne środki nie pomagają.

Tłuste plamy z wina

Jakie plamy najczęściej przytrafiają się dorosłym ludziom? Raczej nie te z błota, a te z... wina! A najgorsze są oczywiście te z czerwonego wina, bardzo trudno je usunąć, szczególnie gdy wino wyleje się na jasne tkaniny. Narażone na nie są obrusy, ubrania i dywany, jak usunąć z nich czerwone wino?

PLAMY Z WINA USUŃ ZA POMOCĄ:

 1. SOLI KUCHENNEJ
  Jeśli plama jest świeża najprościej jest zastosować na nią zwykłą sól kuchenną, którą będziesz miał pod ręką zarówno w swoim domu, jak i w restauracji. Obficie posyp mokrą plamę z wina solą kuchenną i odczekaj aż sól wchłonie wino. Powinna przybrać jego brunatny kolor. Następnie zapierz plamę w zimnej, bieżącej wodzie, a na koniec wypierz brudne ubrania lub obrus w pralce za pomocą standardowego programu prania wraz z detergentem.

 2. SODY OCZYSZCZONEJ
  Jeśli plama z czerwonego wina zdążyła zaschnąć na tkaninie, wówczas najskuteczniejszym sposobem na jej usunięcie będzie wymoczenie ubrania w roztworze z wody i sody oczyszczonej. Przygotuj mieszankę z litra wody i czterech łyżek kuchennych sody, a następnie włóż do niej odzież i odczekaj kilka godzin. Plama powinna się skutecznie wywabić.

 3. MYDŁA I AMONIAKU
  Stare plamy z czerwonego wina można także wyczyścić za pomocą zwykłego, szarego mydła z dodatkiem amoniaku. Natrzyj plamę mydłem w kostce do momentu gdy mocno będzie się pienić, a następnie polej niewielką ilością amoniaku i powtórnie natrzyj. Po zakończonym czyszczeniu wypierz odzież w pralce lub ręcznie z dodatkiem proszku lub płynu do prania.

 4. KREMU DO GOLENIA
  Zaskoczony? Twój krem lub pianka do golenia może okazać się skuteczna przy usuwaniu okropnych plam z wina. Nałóż sporą ilość kremu na starą plamę i pozostaw na około godzinę. Po upływie tego czasu spłucz krem ciepłą, bieżącą wodą, a następnie wypierz ubranie.

 5. MĄKI ZIEMNIACZANEJ
  Mąka może okazać się pomocna w przypadku bardzo delikatnych tkanin typu satyna, jedwab, czy aksamit. Poprósz plamę niewielką ilością mąki ziemniaczanej, a następnie polej ją ciepłą wodą. Powinno to zapobiec wytwarzaniu się brzydkich przebarwień na lekkiej tkaninie. W kolejnym kroku porządnie wypłucz odzież w zimnej wodzie, a później jeszcze dodatkowo ją upierz.

Wywabienie plam ze smaru i smoły

Plamy ze smaru czy smoły mogą się przytrafić jeśli wykonujesz prace budowlane lub lubisz majsterkować w garażu. Zazwyczaj podczas wykonywania takich czynności masz na sobie ubranie robocze, które stworzone jest do tego, aby się brudzić, ale co jeśli zaplamisz ubranie innego typu? Może się to zdarzyć na przykład podczas jazdy rowerem, smar z łańcucha może być bardzo złośliwy. Spokojnie! Nawet tak uporczywe plamy uda się usunąć.

PLAMY ZE SMARU I SMOŁY USUŃ ZA POMOCĄ:

 1. OLEJKU EUKALIPTUSOWEGO
  Trudną do usunięcia plamę ze smaru lub smoły możesz usunąć skraplając zabrudzone miejsce kilkoma kroplami tłustego olejku eukaliptusowego. Nanieś olejek i odczekaj 5-10 minut, a następnie wypłucz olejek i wypierz ubranie jak zawsze w pralce.

 2. MASŁA
  Masło to kolejna substancja, która dzięki swoich tłustym właściwościom skutecznie usunie plamy ze smaru lub smoły. Twardą zaschniętą warstwę smaru zdrap, a następnie pozostałości obficie nasmaruj masłem. Odczekaj kilkanaście minut, a później wypierz odzież w maksymalnej dozwolonej przez producenta temperaturze, jaką znajdziesz na wszywce pielęgnacyjnej.

 3. ŻÓŁTKA JAJKA
  Zaschnięte plamy ze smoły natrzyj dokładnie żółtkiem jajka. Pokryj plamy dość grubą warstwą żółtka i odczekaj kilka, a nawet kilkanaście godzin. Następnie dokładnie spłucz jajko za pomocą ciepłej wody i wypierz tkaninę w pralce.

Plamy z trawy - jak je skutecznie usunąć?

Plamy z trawy są szczególnie uciążliwe w sezonach wiosennym i letnim, kiedy spędzamy więcej czasu na świeżym powietrzu, także na piknikach, gdzie trawa i natura są wszechobecne. Zabrudzenia tego typu mogą się także przytrafić, gdy na przykład kosisz trawę przed domem. Jak je usunąć?

PLAMY Z TRAWY USUŃ ZA POMOCĄ:

 1. CYTRYNY LUB KWASKU CYTRYNOWEGO
  Zarówno cytryna, jak i kwasek cytrynowy mają doskonałe właściwości do usuwania uporczywych plam z trawy.
  Wystarczy, że skroplisz plamy kilkoma potężnymi kroplami soku wyciśniętego wprost z cytryny lub roztworu kwasku cytrynowego i wody w proporcji 1:1. Wetrzyj płyn w plamę, odczekaj i spłucz dużą ilością wody w temperaturze pokojowej.

 2. LAKIERU DO WŁOSÓW
  Spryskaj zielone plamy z trawy lakierem do włosów. Odczekaj, aż zabrudzone miejsce stwardnieje, a następnie potrzyj je energicznie czystą, twardą szczoteczką do zębów. Po takim zabiegu plamy powinny zbladnąć, w razie potrzeby powtórz.

Usuwanie plam ze szminki

Kłopotliwym problemem jest także szminka na ubraniach. Plamy ze szminki mogą pojawić się zarówno na ubraniach kobiet, jak i mężczyzn. Najczęściej przytrafiają się kobietom podczas zdejmowania odzieży, łatwo wtedy niechcący przetrzeć usta fragmentem odzieży i pozostawić brudną plamę. Co zrobić, aby się ich pozbyć?

PLAMY ZE SZMINKI USUŃ ZA POMOCĄ:

 1. GLICERYNY
  Zanim zaczniesz próbę zmywania szminki do ust z ubrania, zdejmij nadmiar kosmetyku za pomocą patyczka, pilniczka do paznokci lub niewielkiego nożyka. Pamiętaj jednak, aby nie wsmarowywać szminki głębiej w tkaninę. Zalej plamę gliceryną i odczekaj chwilę. Następnie wypierz odzież w najwyższej dopuszczonej przez producenta temperaturze wody.

 2. WAZELINY
  Tłusta wazelina może okazać się pomocna w pozbyciu się zanieczyszczeń ze szminki powstałych na sztucznych tkaninach. Użycie wazeliny powinno skutecznie ją rozwodnić. Natrzyj plamę wazeliną, a następnie zetrzyj plamę wacikiem kosmetycznym lub watą. Na koniec wypierz ubranie z pomocą ciepłej wody i dużej ilości mydła, najlepiej szarego.

 3. SPIRYTUSU DENATUROWEGO
  Spirytus, a więc bardzo mocny alkohol przyda się jeśli szminka zabrudzi tak delikatną tkaninę jaką jest jedwab. Skrop plamę spirytusem na kilka minut i poczekaj aż wyschnie. Następnie wybierz zabrudzoną część garderoby w rękach.

Skuteczny sposób na plamy z krwi

Krew wydaje się być niewiarygodnie trudna do wywabienia z tkanin. Poziom trudności zależy od tego, czy plama jest świeża, czy już zdążyła zaschnąć i wchłonąć się w materiał. Jeśli zabrudzenie jest bardzo uciążliwe, warto spróbować kilku sposobów naraz.

PLAMY Z KRWI USUŃ ZA POMOCĄ:

 1. ZIMNEJ WODY
  Plamy z krwi świetnie schodzą przy pomocy zimnej, bieżącej wody. Jest to wyjątkowo skuteczne, gdy plamy są świeże. Wystarczy, że spłuczesz zabrudzone miejsce dużą ilością zimnej wody z kranu. Jeśli obrys plamy będzie się utrzymywał zatrzyj materiał o siebie, powinno to skutecznie usunąć krew z prawie każdego rodzaju tkaniny.

 2. WODY UTLENIONEJ
  Woda utleniona najlepiej sprawdzi się w przypadku plam z krwi na jasnych tkaninach, szczególnie białych i bardzo delikatnych. Skrop plamę obficie wodą utlenioną i pozostaw na kilkanaście minut, następnie potrzyj i zmyj pozostałości zimną wodą. Bardziej uciążliwe plamy warto przepłukać w roztworze wody z wodą utlenioną w proporcjach 5:1 (pięć części wody, jedna część wody utlenionej).

 3. KROCHMALU
  Ten produkt będzie doskonały na stare, zaschnięte plamy z krwi. Przygotuj roztwór krochmalu z wodą w proporcjach 1:1, następnie nałóż na plamę i pocieraj energicznie. Trzyj do skutku, aż plama się rozpuści, następnie spierz pozostałości przy pomocy szarego mydła lub proszku do prania. Na koniec dla pewności jeszcze wrzuć zabrudzone ubranie do pralki i wypierz jak zwykle.

Pokaż więcej wpisów z Luty 2021
pixel