Jak szybko wysuszyć przemoczone buty? Sposoby na zachowanie ich kształtu

2021-12-24
Jak szybko wysuszyć przemoczone buty? Sposoby na zachowanie ich kształtu

Sezon zimowy to nie tylko piękny, biały śnieg, sanki, narty, łyżwy i mnóstwo radości. To też śliskie chodniki, roztopy i chlapa na ulicach. Jesienią i zimą właśnie może Ci się przytrafić zmoczenie butów w kałuży lub topniejącym śniegu. W jaki sposób sobie z tym poradzić? Jak wysuszyć buty tak, aby później jeszcze bez problemu można było je nosić? Jak wysuszyć mokre buty, aby ich nie zniszczyć? Poniższy poradnik podpowie Ci kilka rozwiązań.

Suszenie mokrych butów - tych błędów unikaj

Czego podczas suszenia mokrych butów nigdy nie należy robić? Nigdy nie stawiaj obuwia w okolicy kominka i innych otwartych źródeł ciepła. W ten sposób bowiem możesz doprowadzić do ich odkształcenia albo popękania materiału, z którego zostały wykonane. Buty ze skóry naturalnej nie lubią zbyt wysokich temperatur, więc w tym wypadku należy ich unikać. Owszem, jest to sposób, aby szybko wysuszyć buty na zewnątrz i w środku, możesz je jednak takimi zabiegami zwyczajnie zniszczyć. Nie stawiaj obuwia także na gorącym kaloryferze, ani w zasięgu gorącego powietrza na przykład z farelki lub innego nawiewu. Nie używaj do suszenia butów także suszarki do włosów, nigdy nie pokona ona w stu procentach kryjącej się w butach wilgoci.

Jak suszyć buty w bezpieczny sposób?

Zatem jak suszyć buty w bezpieczny dla nich i dla nas sposób? Zacznijmy od tego, jak wysuszyć buty w środku. Przydatny do tego może okazać się ryż w woreczku albo papier z gazety. Zarówno jedno, jak i drugie skutecznie wchłonie całą wilgoć wnętrza buta. Włóż woreczek surowego ryżu do każdego z butów, jeśli są one bardzo mokre, możesz włożyć do każdego z nich po dwa woreczki. Pozostaw je tak na noc, a później wyjmij ryż i przetrzyj dodatkowo wnętrze obuwia czystą, suchą ściereczką. Jeśli natomiast nie masz pod ręką ryżu, użyj zwiniętego w kulkę papieru z gazety. Papier tego typu jest bardzo chłonny, szczególnie jeśli mowa o wielkoformatowych, najlepiej czarno-białych gazetach, które obecnie już nie tak łatwo spotkać. Pozostaw papier w butach na noc, a jeśli zajdzie taka potrzeba nawet na kilka dni. W ten sposób buty podczas suszenia zachowają swój pierwotny kształt.

Suszenie butów i ubrań w suszarce bębnowej

Czy buty można suszyć w suszarce bębnowej? Istnieją takie ubrania, których nie absolutnie nie powinno się tam wkładać, gdyż poprzez takie suszenie mogą stracić swoje wyjątkowe właściwości, jak na przykład kurtki przeciwdeszczowe męskie, w których mogą zniszczyć się membrany zatrzymujące deszcz. Jak jest z butami? Wszystko zależy od tego, o jakich butach mowa. Niektóre, na przykład te zwyczajne materiałowe możesz suszyć w takich suszarkach, aczkolwiek nawet w przypadku tenisówek, czy sneakersów istnieje ryzyku rozklejenia się podeszwy, dlatego czasami lepiej nie ryzykować. Jaki jest najlepszy i najbezpieczniejszy sposób na wysuszenie butów? Pozostawienie ich na kilka dni w suchym i ciemnym miejscu (nigdy na słońcu) z wnętrzem wypełnionym gazetami. To im na pewno nie zaszkodzi, a w większości przypadków rozwiąże problem przemoczonych butów.

Pokaż więcej wpisów z Grudzień 2021
pixel