Jak się ubrać do lasu?

2020-04-20
Jak się ubrać do lasu?

Teraz moda jest w lesie! Trochę dosłownie, ale bardziej w przenośni. Dosłownie, bo w czasach pandemii trendy, w pewnym sensie, wyjechały do lasu Jednak gdyby przyjrzeć im się bliżej – zmieniły jedynie kierunek. Pomimo sytuacji, w której znacząca część świata izoluje się, przebywa na kwarantannie – ubierać się trzeba i warto. Choćby dla poprawienia sobie samopoczucia! A tego rodzaju wartości są teraz na wagę złota! Dziś w Polsce zniesiono obostrzenia co do rekreacyjnego przemieszczania się, a także – wstępu do lasów! Wreszcie, możliwie swobodnie, będzie można zażywać ruchu i świeżego powietrza! Aby być zwartym i gotowym, warto wiedzieć – jak się ubrać do lasu?!

A temat, choć niepozorny – jest dość istotny. Bo wybierając się do lasu, dla własnego bezpieczeństwa, trzeba przestrzegać pewnych zasad! I nie mają one nic wspólnego z odgórnymi restrykcjami dotyczącymi noszenia maseczek zakrywających usta i nos. Bo te akurat w lesie nie obowiązują… Trzeba natomiast zabezpieczyć się przed ewentualnymi otarciami, a także przed kleszczami. No i oczywiście – trzymać dystans.

Bezpieczeństwo w lesie a kleszcze!

Niestety w tym roku aktywność tych „przebiegłych” pajęczaków uwielbiających żerować na ludziach – znów jest bardzo duża! Szczególnie łatwo jest je spotkać w lasach liściastych i mieszanych, a także na łąkach, terenach porośniętych krzewami i podmokłych (np. w okolicach jezior i innych zbiorników wodnych). Dlatego w lasach zawsze należy trzymać się wyznaczonych ścieżek i nie zbaczać z nich.

Jak się ubrać do lasu?

jak się ubrać do lasu
Ciepła, przyjemna w noszeniu, wygodna koszula flanelowa w kratę z kapturem – idealna na spacer w lesie! Denley.pl

W ramach ochrony przed kleszczami, wybierając się na spacer lub na ćwiczenia do lasu, należy ubrać się odpowiednio!

 • Przede wszystkim nosimy odzież zakrywającą wszystkie części ciała. Nawet jeśli pogoda będzie wyjątkowo piękna, będzie ciepło i słonecznie – do lasu, bezwzględnie, nakładamy długie spodnie. Unikanie insektów to jedno! Ale warto pamiętać też, że na terenach zalesionych temperatura jest niższa niż poza nimi, więc chodzi też o to, by nie było ci chłodno.
 • Aby ochronić kostki, na które z traw lub liści lubią przedostawać się kleszcze, by potem kontynuować swoją wędrówkę po ciele człowieka – nogawki spodni można włożyć do skarpet. Możesz też postawić na spodnie ze ściągaczami na nogawkach (joggery, baggy) i ubrać do nich możliwie wysokie buty, jak np. sneakersy sięgające za kostkę.
 • Długie spodnie to nie wszystko. Zakrywać należy więcej! Dlatego niezbędna będzie ci bluza męska! Będąc w lesie nie będziesz w lesie jeśli postawisz na wygodny model z kapturem! Bo oprócz ciała, warto chronić również głowę! A kaptur daje ci tę opcję!
 • Możesz też zdecydować się na inne nakrycie głowy, jak. np. czapka z daszkiem.
 • Jeśli wybierasz się do lasu „pooddychać” – bluzę możesz zastąpić swobodną koszulą. Ta powinna mieć długi rękaw, a najlepiej sprawdzi się niezastąpiona koszula flanelowa w kratę. Model ten jest mocno związany z „leśnym stylem”, a tkanina koszuli da ci poczucie ciepła i wygody.
 • W razie niepewnej aury, chłodu, ewentualnych opadów – przyda ci się wiosną kurtka przejściowa. To może być np. uniwersalna parka czy też męska kurtka wiatrówka. Fajną alternatywą dla wszelkiego typu kurtek są męskie kamizelki.
 • W lesie sprawdza się konkretna kolorystyka. Jaki kolor ubrać do lasu? Raczej nie zakładaj odzieży, o której potocznie mówi się „żarówiasta”, a tak naprawdę chodzi tu o kolory neonowe. Wściekły róż, rażąca zieleń czy intensywny żółty mogą przyciągać muszki, itd. Lepiej nie ryzykować, bo wrażenia z bycia „obsiadniętym” są raczej mało przyjemne. Druga sprawa to taka, że w lesie warto jest po prostu wtopić się w otoczenie, by nie prowokować jego mieszkańców! A dla samego siebie – by poczuć rytm kojącej natury. Właśnie dlatego najlepiej sprawdza się tu odzież maskująca.
 • Ubrania z kolekcji military – to te elementy, z których stworzysz idealne ubranie do lasu. Fitujące z otaczającą cię przyrodą, ponadczasowo modne – niezależnie od okoliczności i oczywiście – bezpieczne! Charakterystyczne dla nich są tzw. kolory ziemi (zielenie, beże, brązy, szarości), a także motywy kamuflujące, czyli tzw. wzory moro. Jednak odzież militarna to nie tylko odcienie i charakterystyczne printy. To również specyficzne modele, które są wręcz przypisane do warunków, jakie narzuca przyroda. Wśród nich kultowe spodnie bojówki!
w co się ubrać do lasu
Wygodne spodnie sportowe z maskującym motywem moro sprawdzą się nie tylko w miejskiej dżungli! Denley.pl

Jak ćwiczyć w lesie?

Całkiem spoko, jeśli nie ma innej możliwości, jest uprawiać sport w domu! Jeszcze lepiej byłoby w klubie fitness, ale na to jeszcze trochę musimy zaczekać. Tymczasem otwarte lasy doskonale sprzyjają dbaniu o zdrowie i aktywnościom na świeżym powietrzu. Zwykły spacer między drzewami dodaje energii i podkręca odporność, ale można też biegać po duktach leśnych, a także ćwiczyć, wykorzystując ciężar swojego własnego ciała i… dary natury! Z najwyższą uwagą i ostrożnością można pokonywać naturalne bariery terenu, wykonywać rozmaite ćwiczenia. Doskonale wiedzą o tym pasjonaci crossfitu!  Jogging na leśniej ścieżce można urozmaicić wzmacniającymi i rozciągającymi ćwiczeniami przy drzewie, o które można się oprzeć, zaprzeć, a na koniec… przytulić! Podobno 10-15 minut takiej drzewoterapii poprawia funkcjonowanie organizmu, ale i nastrój!

Choć póki co – nie zachęcamy – to intensywne ćwiczenia w terenie zalesionym mają swoich licznych zwolenników, a w dodatku można dzięki nim osiągnąć niesamowite efekty! Niestety nierówny i nieznany teren może zwiększać ryzyko ewentualnych kontuzji, a tych lepiej się teraz nie nabawiać. Las oferuje naprawdę duże możliwości jeśli idzie o spędzanie wolnego czasu. Warto zwrócić się teraz ku naturze! Aktualnie zaleca się co najwyżej jogging, jednak (nomen omen) lepszy rydz niż nic!

Strój do biegania po lesie nie powinien różnić się od tego, który wykorzystujesz do aktywności uprawianych w parkach czy też na ścieżkach rekreacyjnych. Ubieraj się warstwowo, korzystaj z odzieży zaawansowanej technologicznie, jak np. termoaktywne T-shirty męskie czy kurtki softshell. Noś buty przeznaczone do biegania w terenie!

Przeczytaj też: „Workout w terenie – trening dla prawdziwych twardzieli!”

Wygodna bluza moro z kapturem. Denley.pl

Dodatkowe tipy!

 • Poza odpowiednim ubraniem, na wizyty w lesie, stosuj również inne środki ostrożności. Wykorzystuj środki odstraszające insekty, które dostępne w drogeriach i aptekach.
 • W lesie nie ma obowiązku korzystania z maseczki, jednak na tę chwilę obowiązuje zakaz grupowania się, należy też zachowywać bezpieczny odstęp.
 • Z racji suszy (zagrożenie pożarowe!) uważamy na to, by przypadkiem nie przyczynić się do powstania pożaru. Co to oznacza? Nie wjeżdżamy w głąb lasu samochodem, nie używamy ognia pod żadną postacią, nie palimy papierosów, czytamy tablice i znaki ostrzegawcze i stosujemy się zawartych nań informacji.
 • Po powrocie z lasu – przebież się, dokładnie wytrzep swoją odzież, a najlepiej od razu ją wypierz.
 • Zwróć uwagę na swoje ciało. Obejrzyj dokładnie pachy, pachwiny, zgięcia łokciowe, podkolanowe i skórę głowy. Sprawdź, czy na twojej skórze nie znaleźli się jacyś nieproszeni goście!
Pokaż więcej wpisów z Kwiecień 2020
pixel