Jak uprawiać sport w domu?

2020-03-26
Jak uprawiać sport w domu?

W czasach pandemii COVID-19 wszystko stanęło na głowie. Z racji tego, że obowiązuje kwarantanna, również wszelkiego rodzaju aktywności ruchowe zostały mocno ograniczone.

Sytuacja dotknęła dosłownie każdą dziedzinę sportu. Odwołano wszelkie rozgrywki, a także bardzo ważne wydarzenia sportowe, jakie miały mieć miejsce w nadchodzących miesiącach. Wśród nich Mistrzostwa Europy w Piłce Nożnej 2020 oraz Letnie Igrzyska Olimpijskie w Tokio! Dziś każdy sportowiec stanął przed nie lada wyzwaniem, aby utrzymać swoją formę na satysfakcjonującym poziomie. Za jakiś czas kryzys minie i zawodnicy różnych dyscyplin wrócą przecież do „gry”!

Jednak problem z uprawianiem sportów dosięgnął nie tylko zawodowców. W dobie XXI wieku – społeczeństwa jak nigdy wcześniej dbają o kondycję ruchową! Bez wątpienia żyjemy w epoce fit rewolucji, a aktywność jest na porządku dziennym! Niestety aktualnie i prawdopodobnie w najbliższych tygodniach – możliwości trenowania będą mocno zawężone!

Jednak kto jak nie my? Zacna akcja #zostańwdomu ogranicza swobodę przemieszczania się, ale nie ogranicza pomysłowości i wyobraźni! Chcesz podtrzymać formę albo zbudować ją na lato? Wystarczy chcieć! Ćwiczyć można nie tylko w siłowni! To jest możliwe nawet na kilku metrach kwadratowych! Na ten trudny, ale przejściowy okres – pojawiło się sporo ciekawych alternatyw! Podpowiadamy – jak uprawiać sport w domu?!

sport do uprawiania w domu
Bieżnia albo rowerek stacjonarny w domu to alternatywa dla aktywności na zewnątrz. Denley.pl

Sport do uprawiania w domu!

Sport w czterech ścianach jest teraz jedną z dwóch opcji, które pomogą podtrzymać twoją sprawność. Na szczęście wcale nie trzeba mieć specjalnego sprzętu, by sobie poradzić. Choć akurat i w kwestiach przyrządów sportowych pojawiła się bramka awaryjna! Otóż niektóre kluby sportowe, które to czasowo zawiesiły swoją działalność – oferują możliwość wypożyczenia sprzętu do domu dopóki sytuacja się nie ustabilizuje. Jeśli zatem przydałyby ci się hantle albo bieżnia lub rower stacjonarny – sprawdź jak to wygląda w twoim mieście. Może akurat któryś z fitness klubów wdrożył takie rozwiązanie?!

A jeśli już jesteśmy przy klubach sportowych – koniecznie śledź ich media społecznościowe! Wiele z nich przestawiło się na tryb online! Filmy instruktażowe, relacje na żywo… każdego dnia możesz wziąć udział w treningu z instruktorem – nie wychodząc z domu! Oczywiście są to ćwiczenia dość statyczne, w miejscu, na macie, itd., ale ich regularne uskutecznianie w zaciszu czterech kątów – pozwoli ci przetrwać trudne tygodnie bez drastycznego zjazdu formy. No i inicjatywa świetna! Tego rodzaju akcje prowadzą też instruktorzy konkretnych dziedzin. A to joga, a to taniec – każdy znajdzie coś dla siebie! Od czego są też filmiki na YouTube i płyty z ćwiczeniami? Możliwości są naprawdę spore!

Bardzo fajne wzywania tworzą też zawodowi sportowcy, którzy np. na Instagramie zachęcają swoich fanów i kibiców do wspólnego ćwiczenia!

Oczywiście trening w domu odbywasz na swoich zasadach i jeśli nie potrzebujesz dodatkowej motywacji – po prostu ćwicz! Aby dać sobie porządny wycisk – wystarczy ci masa twojego własnego ciała. Wygospodaruj trochę czasu, miejsca, włącz ulubioną muzykę i do dzieła! Pamiętaj o zasadach bezpieczeństwa, bo aktualnie lepiej nie zrobić sobie krzywdy. Dlatego ćwiczenia zacznij od rozgrzewki! 10 minut z cardio (pajacyki, krążenia, skłony, podskoki, przysiady, pompki) – pozwoli ci się rozruszać, poprawić ukrwienie, przygotować organizm do wzmożonego wysiłku!

Jak uprawiać sport w domu?

Możesz urządzić sobie dowolnego rodzaju zajęcia fitness, ale przede wszystkim sport do uprawiania w domu to ćwiczenia, które możesz łączyć w rozmaite sekwencje! Pady, pompki, brzuchy, planki – na każdy dzień możesz przygotować sobie inny plan treningowy! Jeśli masz w domu ławkę ze sztangą – super! Jednak do wykorzystania są również zaadaptowane na potrzeby domowych aktywności akcesoria. Możesz wykorzystać krzesło, albo zrobić martwy ciąg na jednej nodze z butelką lub z książką!

Domowa aktywność fizyczna – w co się ubrać?

ćwiczenia w domu
W domu ćwicz w dresie! Denley.pl

Gdy w normalnych okolicznościach wychodzisz na siłownię, potrzebne ci są ubrania sportowe do ćwiczeń. W domu też powinieneś o nie zadbać. Przede wszystkim – przebierając się na trening rośnie twój poziom motywacji. A po drugie – jeśli masz go odbyć – powinieneś czuć się luźno i wygodnie! Pamiętaj też o butach, dzięki którym nie będziesz się ślizgać na parkiecie i zachowasz prawidłową postawę. Ubrania sportowe, które możesz wykorzystać w domu to oczywiście krótkie spodenki sportowe, bawełniany T-shirt, dres męski.

Przeczytaj też tekst: „Ubrania sportowe – czy muszą być drogie?”

Jogging jest dozwolony!

Jeśli nie możesz zmotywować się do ćwiczenia w domu – wyjdź na dwór! Skorzystaj z własnego ogrodu, albo wsiądź w samochód i pojedź za miasto! Zgodnie z zaleceniami – w pojedynkę lub maksymalnie z jedną osobą towarzyszącą – możesz zadbać o swoją kondycję na zewnątrz. Jednak dla bezpieczeństwa swojego i innych – szerokim łukiem omijaj ścieżki rowerowe i parki miejskie. Udaj się raczej w miejsce odludne, np. do lasu! Na duktach leśnych spokojnie możesz uprawiać jogging, a jeśli potrzebujesz mocniejszych wrażeń – pokonuj naturalne bariery terenu. Choć to akurat ze szczególną ostrożnością, bo jak wiadomo – należy teraz starać się do zera zminimalizować ryzyko jakichkolwiek wypadków, choćby złamania nogi. Biegi ekstremalne sobie odpuść, na nie przyjdzie czas.

jogging w lesie
Jogging z dala od miasta. Utrzymasz kondycję, dotlenisz się! Denley.pl

Jak się ubrać na jogging w lesie?

Wyjątkowe okoliczności determinują poszukiwanie alternatywnych rozwiązań jeśli idzie o uprawianie sportów. Jednak w kwestiach odpowiedniego ubioru nie zmienia się nic. Szczególnie, że teraz tym bardziej należy dbać o odporność. Aktywność fizyczna w tym pomaga, ale liczy się również odpowiedni strój do ćwiczeń! Taki, w którym się nie zgrzejesz i nie zmarzniesz! Mamy wczesną wiosnę, a więc pogoda bywa „zdradliwa”. Można się przeziębić! Dlatego trzymaj się zasad właściwego ubierania!

  • Ubierz się warstwowo. W zależności od pogody – 2 lub 4 warstwy.
  • Na termoaktywny T-shirt lub bluzę sportową załóż kurtkę softshell. Ta zabezpieczy cię przed chłodem i ewentualnymi opadami.
  • Długie spodnie sportowe z komfortowej tkaniny dresowej zapewniającej ciepło i swobodę ruchów – uchronią cię jednocześnie od otarć nóg (połamane gałęzie, wystające krzaki).
  • Pamiętaj, że las choć urokliwy – rządzi się swoimi prawami. Zabezpiecz się nie tylko przez przegrzaniem lub zimnem. Ochroń się też przed kleszczami! Pamiętaj o długich skarpetkach i wyższym obuwiu, o czapce na głowę lub bluzie z kapturem!
Pokaż więcej wpisów z Marzec 2020
pixel