Jak prasować koszule męskie?

Jak prasować koszule męskie?

Koszula męska to klasyka eleganckiej mody męskiej. Wiele formalnych i oficjalnych uroczystości i okazji zmusza mężczyznę do założenia koszuli. A jeśli już ją zakładasz, to musi ona być w perfekcyjnej kondycji – wyprana i bardzo dokładnie wyprasowana, w innym wypadku narazisz się tylko na śmieszność i niewygodne spojrzenia lub nawet komentarze. Prasowanie koszuli mimo że wydaje się być bardzo łatwą czynnością, wcale do najłatwiejszych nie należy, a każdy mężczyzna zdecydowanie powinien tę umiejętność posiąść, gdyż nigdy nie wiadomo, kiedy będziesz musiał sobie tę koszulę wyprasować. Zatem jak dobrze wyprasować męską koszulę? Przeczytaj poradnik i czuj się pewnie, nawet w podbramkowej sytuacji!

Przed prasowaniem koszuli

Zanim jednak zabierzesz się do prasowania koszuli męskiej, sprawdź czy jest ona nienagannie czysta. Nie może zawierać żadnych plam i przebarwień. Jeśli jest to śnieżnobiała, lub inna jasna koszula, szczególną uwagę zwróć na okolice mankietów, kołnierzyka oraz na miejsce pod pachami. To są trzy newralgiczne miejsca w koszuli, które mogą szybko się zabrudzić, nawet po chwilowym jej noszeniu. Przyjrzyj się skrupulatnie okolicom mankietów, czy ma przy niż przetarć i ciemnych plam brudu. Mankiety, jako że występują przy dłoniach, którymi często ruszasz, opierasz się o różne powierzchnie i przecierasz je, są narażone na największe zabrudzenia.

Jak prasować spodnie w kant?

Kołnierzyk natomiast, z racji tego, że jest usztywniony i wykonany w nieco inny sposób aniżeli cała reszta koszuli, także łatwiej może ulec zabrudzeniom. Sprawdź, czy nie ma przy nim plam potu oraz brudu z szyi. Kolejnym, niemniej ważnym elementem jest łączenie korpusu koszuli z rękawami, czy miejsce pod pachami. To tam znajduje się najwięcej gruczołów potowych i to właśnie w tym miejscu najczęściej można znaleźć niechlujne plamy z potu, które przy białej koszuli potrafią zostawić nieładne żółte plamy w okolicach pach. Zanim więc rozpoczniesz prasowanie koszuli, upewnij się, że jest ona czysta. Jeśli nie, wówczas delikatnie wypierz ją w rękach lub w pralce używając cyklu z niewielką liczbą obrotów, aby koszula dodatkowo się nie wydusiła w praniu.

Prasowanie koszuli męskiej - kołnierzyk i mankiety

Jak prasować spodnie w kant?

O tak, mankiety i kołnierzyk przy koszuli męskiej to zdecydowanie najbardziej newralgiczne miejsca, w związku z czym potrzebują specjalnego traktowania także podczas prasowania. Pamiętaj, aby wszystkie części koszuli, które składają się z więcej niż jednej warstwy materiału (najczęściej są to właśnie kołnierzyk i mankiety), prasować z obu stron koszuli – od wewnątrz oraz od zewnątrz. Rozpocznij prasowanie od kołnierzyka, rozłóż go na płasko na desce do prasowania i wyprasuj dokładniej najpierw z lewej, później z prawej strony. Następnie przejdź do prasowania mankietów, jeśli posiadają one guziki, tym bardziej ostrożnie się z nimi obchodź. Rozepnij guziki przy mankietach i rozłóż materiał na płasko, następnie omijając guziki i starając się ich nie uszkodzić, wyprasuj mankiety od wewnętrznej i zewnętrznej strony.

Prasowanie rękawów koszuli męskiej

Kolejnym krokiem bardzo ważnym podczas prasowania koszuli są jej rękawy. To one są uszyte w taki sposób, że ich prasowanie może wydawać się skomplikowane. Trzeba to robić niesamowicie precyzyjnie i delikatnie, aby prasując rękawy z jednej strony nie stworzyć przypadkiem nieestetycznych zagięć z drugiej strony rękawów. Oczywiście, jeśli nie masz jeszcze ogromnej wprawy w prasowaniu, możesz nieco więcej uwagi poświęcić zewnętrznej stronie rękawów, a wewnętrznej (tej od strony tułowia) nieco mniej. W pierwszej kolejności wyprasuj rękawy od strony tułowia, a następnie te bardziej widoczne dla otoczenia, czyli te zewnętrzne. Rękawy koszuli najlepiej prasuj na prawej stronie. Pamiętaj jednak aby nie używać zbyt dużej temperatury w żelazku. Niestety koszule męskie wykonane są często z dość drogich i delikatnych tkanin, które nie lubią zbyt wysokich temperatur i aby ich nie zniszczyć, lepiej ich na to nie narażać.

Prasowanie przodu i tyłu koszuli

Następnym ważnym etapem jest prasowanie tyłu oraz przodu koszuli. Rozłóż sobie rozpiętą koszulę na desce do prasowania, zacznij od jednej ze stron koszuli, najpierw delikatnie przeprasuj miejsce, gdzie są przyszyte guziki na przodzie koszuli. Omijaj je i prasuj miejsca pomiędzy guzikami, następnie przejdź dalej przesuwając fragment koszuli na desce, tak aby ten już uprasowany zwisał swobodnie z deski. Następnie przesuń koszulę tak, aby na desce mieć jej tył, plecy to największa gładka część koszuli, więc jej prasowanie jest najmniej skomplikowane i dość szybko można je wykonać. Wyprasuj skrupulatnie ramiona koszuli oraz jej dół, aby była tam idealnie gładka i się nie zawijała. Jeśli koszula jest zaokrąglona u dołu, poświęć tej części nieco więcej uwagi.

Prasowanie koszuli męskiej żelazkiem z generatorem pary

Żelazka z generatorem pary są świetnym wynalazkiem i przydają się podczas prasowania wielu części garderoby, będą przydatne także przy wygładzaniu koszuli męskiej. Po zakończonym prasowaniu na desce, rozwieś koszulę na szerokim, drewnianym wieszaku, powieś ją na przykład na drzwiach szafy i w ostatnim etapie prasowania, wygładź wiszącą koszulę niewielką ilością pary wodnej z żelazka. Wygładź najpierw tył koszuli, później jej przód. Pamiętaj, że po użyciu pary wodnej koszula może lekko nasiąknąć wodą. Po zakończeniu prasowania pozostaw ją na dłuższy czas, do całkowitego wyschnięcia. Tak przygotowaną koszulę możesz założyć na siebie na każdą, nawet najbardziej wymagającą elegancji okazję i czuć się znakomicie.

Jak prasować spodnie w kant?
pixel