Jak prać białe rzeczy, żeby ich nie zniszczyć?

2022-04-20
Jak prać białe rzeczy, żeby ich nie zniszczyć?

Pranie odzieży to jedna z tych czynności, które nikogo z nas nie omijają. Praktycznie każdy musi czasami coś wyprać, a niektórzy robią co nawet kilka razy dziennie. Pomimo, że wydaje się to być prozaiczna czynność, często przysparza sporo kłopotów i może prowadzić nawet do zniszczenia ulubionych ubrań. Poniższy artykuł dotyczyć będzie prania ubrań w kolorze białym. Jeśli zastanawiasz się jak prać białe rzeczy w pralce, w jakiej temperaturze prać białe rzeczy oraz w czym prać białe rzeczy, musisz koniecznie to przeczytać.

Jak prać białe rzeczy — dedykowane proszki i płyny do białego

Ubrania w kolorze białym są najczęściej delikatne, uszyte ze szlachetnych tkanin i wymagające specjalnego traktowania podczas pielęgnacji, w tym prania. Należy pamiętać, aby nigdy nie prać białych ubrań z kolorowymi, bo może to grozić zafarbowaniem, a w rezultacie zniszczeniem białej odzieży. Białe rzeczy wykonane z delikatnych materiałów powinny być prane w odpowiedniej (najczęściej niskiej) temperaturze oraz przy użyciu specjalnie dla nich dedykowanych detergentów. Jeśli pierzesz białą odzież pamiętaj, aby zawsze używać proszku do prania białego, proszki do koloru mogą źle wpłynąć na jasne ubrania. Najczęściej zaleca się pranie białych ubrań w niskiej temperaturze, to znaczy w 30 lub maksymalnie 40 stopniach.

Jak prać białe rzeczy, żeby ich nie zafarbować?

Pierwszą, najważniejszą i podstawową zasadą w usuwaniu brudu i zanieczyszczeń z białej odzieży jest pranie białych rzeczy zgodnie z zaleceniami producenta na wszywce. Pamiętaj, aby nigdy nie prać białych rzeczy w wyższej niż zalecana temperaturze, nawet jeśli jest bardzo zabrudzona. W takim przypadku pomogą specjalne detergenty, w tym dobrej jakości wybielacze i dodatki typu proszek do pieczenia, który ma właściwości wybielające. Jeśli na białej odzieży zauważyłeś jakieś plamy, zwilż brudne miejsce letnią wodą, następnie posyp je proszkiem do pieczenia i odczekaj kilkadziesiąt minut do godziny, a później pierz zgodnie z zaleceniami producenta. Sprawdź, czy daną rzecz można na pewno prać w pralce, niektóre delikatne białe ubrania bowiem można prać tylko ręcznie.

Pranie białych rzeczy, aby nie zżółkły — domowe sposoby

Jeśli musisz uprać koszule męskie gładkie, koszule męskie wizytowe lub białe koszulki męskie bez nadruku zanim cokolwiek z nimi zrobisz przeczytaj dobrze wszywkę przytwierdzoną do ubrania. Tam znajdziesz przede wszystkim najważniejszą informację o tym, czy możesz prać dane ubranie w pralce, czy tylko ręcznie. Jeśli okaże się, że można prać odzież w pralce, pewnie zastanawiać się będziesz białe pranie jaki program? Odpowiedź jest prosta: wybierz program najbardziej delikatny z możliwych. Nigdy nie pierz białych ubrań w innym niż delikatny program w pralce.

A co zrobić, aby białe ubrania zawsze pozostawały białe? Otóż aby przedłużyć żywotność swoich ulubionych białych ubrań, warto nieco im pomagać w tym, aby pozostały białe i nie zżółkły. Jest na to kilka domowych sposobów. Możesz na przykład raz po raz do białego prania dorzucić łyżkę stołową sody oczyszczonej, która ma właściwości wybielające. Podobnie zresztą jak sok z cytryny lub amoniak. Kilka kropel jednego lub drugiego może uchronić białe ubrania od żółknięcia podczas nawet kilkuletniego użytkowania.

Pokaż więcej wpisów z Kwiecień 2022
pixel