Jak nosić fioletowy?

2019-10-18
Jak nosić fioletowy?

Kolor fioletowy, szczególnie w kontekście mody męskiej, jest dość… trudny. Jednak pora jesienno – zimowa to całkiem dobry okres na to, by się z fioletem zaprzyjaźnić. Warto to zrobić przede wszystkim dlatego, że w stylizacji może on stanowić naprawdę świetny akcent! 

Mało popularny fiolet jest odpowiedzią zawsze wtedy, gdy w swoim przeciętnym, monochromatycznym, żeby nie powiedzieć – ponurym outficie – chcesz pewnego rodzaju „przełamania”. Na tym tle fioletowy po prostu się wyróżni, a przy tym nie można zarzucić mu braku szyku, klasy i nonszalancji. Warto dać mu szansę!

fioletowy dla faceta
Fioletowa bluza na tle innych wyróżnia się oryginalnością! Denley.pl

Dawniej był to kolor zarezerwowany dla królów, cesarzy rzymskich i arystokracji, którzy nosili szaty barwione rzadkimi i drogocennymi pigmentami. A właściwie… sokiem! Otóż w wyniku procesu opracowanego przez Fenicjan – uzyskiwano barwnik poprzez ekstrakcję soku ze ślimaków morskich! Jednak dziś nie trzeba być księciem, by wprowadzić go do swojej garderoby, nie trzeba też dręczyć skorupiaków! Procesy przemysłowe XIX wieku umożliwiły wytwarzanie sztucznych barwników i od tego czasu rzadki kolor fioletowy stał się dostępny dla wszelkich nurtów.

Jak nosić fioletowy? zasady! 

  • Kolor ten fajnie jest łączyć z kontrastowymi odcieniami np. z pomarańczowym, musztardowym, piaskowym.
  • Fiolet jest bardzo kompatybilny z trzema zasadniczymi barwami funkcjonującymi w modzie męskiej jako podstawowe. Rezonuje z granatem, z szarym i z beżem. Są to odcienie klasyczne i wszechstronne. Jednak równie świetnie zgrywa się z kolorami zdecydowanymi jak oliwkowa zieleń, czy niebieski, z którym może stworzyć oszałamiającą kombinację.
  • Jesień to idealny czas na noszenie fioletu, ale tak naprawdę – może on wpisywać się w każdą porę roku. A to za sprawą rozmaitych odcieni, których spectrum rozpościera się od lilii aż po magentę! Chłodniejsze, pastelowe odcienie są idealne na wiosnę, a te ciepłe, wpadające w bordo – sprawdzają się najlepiej w chłodniejszych porach roku.
  • „Neutralny” fiolet to kolor, który dobrze wygląda u mężczyzn o jasnej skórze. Warto jednak wiedzieć, że noszony blisko twarzy (fioletowa koszula męska, fioletowa bluza z kapturem), podbija nieco jej czerwień. Dlatego ciemniejsze odcienie i te zupełnie jasne zalecane są facetom raczej o ciemniejszej karnacji.
fioletowy krawat
Fioletowy krawat. Denley.pl

Fioletowy zarezerwowany niegdyś dla członków rodziny królewskiej, a później kojarzony z showmanami i dandysami teraz świetnie wpisuje się w klasykę mody męskiej. Może dominować w stylizacji, ale też stanowić jej wyróżniający się detal w formie akcesorium (np. krawat). Kolor ten zaskakująco dobrze współgra z gamą rozmaitych kolorów i można z nim eksperymentować!

Pokaż więcej wpisów z Październik 2019
pixel