Jak dbać o włosy zimą?

2017-02-23
Jak dbać o włosy zimą?

1. Wybieraj lekkie kosmetyki do stylizacji
Zimą częściej i więcej używa się różnego rodzaju kosmetyków do stylizacji włosów, aby dodać objętości fryzurze, która przez kilka godzin była schowana pod czapką, albo zapobiec elektryzowaniu się i puszeniu kosmyków. Pamiętaj jednak, że jeśli będziesz stosować ciężkie preparaty, to efekt będzie odwrotny od zamierzonego. Używaj więc tylko takich kosmetyków, które są lekkie, delikatne i dodatkowo nie obciążają włosów. Na sklepowych półkach znajdziesz mnóstwo kosmetyków przeznaczonych do włosów cienkich i słabych – zimą sięgaj wyłącznie po nie.

2. Odpowiednie mycie
Do mycia włosów używaj tylko lekkich szamponów i odżywek do spłukiwania. W czasie zimy zapomnij o preparatach, których się nie spłukuje tylko pozostawia na włosach, ponieważ szybko się przetłuszczą, szczególnie w gorącym pomieszczeniu lub pod czapką. Podczas mycia, ostatnie płukanie wykonaj zimną wodą, żeby zamknąć łuski włosów, przez co będą błyszczeć i zdrowiej wyglądać. Jeśli dodatkowo przepłuczesz tak skórę głowy, to gruczoły łojowe zaczną wolniej pracować, a efektem tego będzie dłuższa świeżość włosów. Ten trik stosuj przez cały rok, nie tylko zimą. Ważne jest też, aby o tej porze roku dogłębnie odżywiać włosy, dlatego raz w tygodniu stosuj specjalną maskę.

3. Przeciwdziałaj elektryzowaniu się włosów
Zimą, problemem każdego są naelektryzowane włosy, które stają dęba na głowie i przyklejają się do twarzy, szczególnie po zdjęciu czapki albo kaptura. Aby uniknąć takich sytuacji, susz mokre włosy suszarką z jonizacją, która zapobiega elektryzowaniu się kosmyków. Dodatkowo, czesz włosy tylko szczotką z naturalnego włosia albo metalowym grzebieniem, unikaj natomiast szczotek wykonanych z tworzywa sztucznego.

4. Noś czapkę!
Powszechnie wiadomo, że po zdjęciu czapki włosy nie wyglądają zachwycająco, elektryzują się i szybciej przetłuszczają, ale chodzenie zimą z gołą głową to nie tylko prosta droga do przeziębienia i grypy, ale też przyczyna osłabienia cebulek włosów. Drastyczne zmiany temperatur i bardzo zimne powietrze uszkadzają cebulki, czego skutkiem jest wypadanie włosów. Pamiętaj jednak, aby używa tylko czapek, które są uszyte z naturalnych materiałów, bo tylko takie nie uszkadzają kosmyków i pozwalają skórze głowy oddychać, dzięki czemu znika problem z nadmiernym poceniem i przetłuszczającymi się włosami.

5. Unikaj gorącego powietrza
Do suszenia włosów używaj suszarek z chłodniejszym nawiewem, a w domu i samochodzie nie podkręcaj maksymalnie ogrzewania. Dla zachowania dobrej kondycji włosów, zadbaj o odpowiednią wilgotności pomieszczeń, w których przebywasz. Dobrym rozwiązaniem jest zawieszenie na kaloryferach ceramicznych nawilżaczy powietrza albo włączanie urządzeń o takim samym działaniu. Możesz też rozwieszać na kaloryferach wilgotne ręczniki. Podobny efekt – odpowiedniego poziomu wilgotności w pomieszczeniu – można osiągnąć rozwieszając mokre pranie w pokoju.

6. Odpowiednia dieta
Nie od dziś wiadomo, że sposób odżywiania ma ogromny wpływ na nasze zdrowie, a tym samym również na kondycję włosów. Dla zachowania ich witalności jedz jak najwięcej warzyw i owoców. Zimą możesz sięgać po mrożone mieszanki i kiełki, np. buraków, rzodkiewki i brokułów, oraz orzechy i pestki, np. słonecznika czy dyni. Nie zapominaj też o nawadnianiu organizmu od wewnątrz, bo to również ma wpływ na stan włosów. Pij jak najwięcej wody mineralnej, ale też herbatek owocowych i ziołowych, które nie tylko mają działanie nawilżające, ale przede wszystkim rozgrzewające, co jest niezwykle istotne zimą.

7. Kosmetyki z silikonem
Choć w ciągu pozostałej części roku należy unikać preparatów z silikonami, ponieważ obciążają włosy i utrudniają przenikanie do ich wnętrza składników odżywczych, to zimą warto stosować chociaż odżywki do spłukiwania z zawartością silikonów. Gdy temperatura otoczenia jest bardzo niska, takie kosmetyki doskonale chronią przed negatywnym wpływem zimna, które osłabia włosy.

Pokaż więcej wpisów z Luty 2017
pixel