Jak dbać o buty na zimę - praktyczny poradnik

2016-12-05
Jak dbać o buty na zimę - praktyczny poradnik

Rodzaje butów i sposoby ich czyszczenia
Każdy rodzaj obuwia wymaga nieco innych sposobów czyszczenia, dlatego, żeby nie zniszczyć delikatnego zamszu czy szlachetnej skóry naturalnej konieczne jest stosowanie się do konkretnych wskazówek.

Buty skórzane należy oczyścić z zabrudzeń lekko zwilżoną szmatką, a następnie przetrzeć je do sucha, aby móc rozpocząć pastowanie. Bardzo ważne jest użycie odpowiedniej pasty – bezbarwnej, czarnej, brązowej, białej itp. Do jej nałożenia użyj delikatnej gąbki albo specjalnej szczoteczki, a na koniec wypoleruj buty również specjalną szczotką, która do tego służy (można je kupić w każdym sklepie obuwniczym). Ciekawostką jest fakt, że do polerowania butów świetnie sprawdzają się nylonowe rajstopy, ponieważ po ich użyciu buty pięknie lśnią. Natomiast do czyszczenia można użyć wewnętrznej strony skórki od banana. Wystarczy, że przetrzesz nią powierzchnię butów, a nie będzie już konieczne polerowanie!

Buty ze skóry lakierowanej należy myć specjalnym środkiem, ale z powodzeniem możesz też użyć do tego mleka. Wystarczy, że w letnim mleku zamoczysz ściereczkę i przetrzesz nią lakierki. Bardzo ważne jest to, aby butów z takiej skóry nie polerować, ponieważ stracą one swój naturalny błysk. Jeśli jednak tak się stanie, można odzyskać ich piękny wygląd – posmaruj je przekrojoną cebulą, oliwką dla niemowląt lub olejem roślinnym, a następnie wypoleruj ściereczką.

Buty z białej skóry bardzo dobrze czyści się zwykłą gumką do ścierania, jakiej używają dzieci w szkole. Warunek jest jeden – musi być śnieżnobiała i czysta. Większe zabrudzenia, np. zaschnięte błoto, można usunąć za pomocą wody z mydłem albo ciepłego mleka.

Buty zamszowe wymagają wyjątkowych metod czyszczenia i konserwacji, ponieważ ostrożnie należy obchodzić się z drobnym włosiem na takim obuwiu. Tutaj również sprawdzi się gumka do ścierania, która pozbędzie się drobnych zabrudzeń. Można też kupić specjalną gumową szczoteczkę i preparaty przeznaczone do czyszczenia zamszu. Używaj ich delikatnie, a szybko i bezpiecznie pozbędziesz się zabrudzeń ze swoich ulubionych butów. Bardzo ważne jest też to, aby czyścić i wyczesywać takie obuwie zgodnie z kierunkiem, w którym układają się włoski zamszu.
Najmodniejsze obuwie męskie, które jest wykonane z różnego rodzaju materiałów, można znaleźć na Denley.pl

Jak pozbyć się z butów śladów soli?
Chodniki posypane solą to częsty widok każdej zimy. I choć takie rozwiązanie chroni przechodniów przed nagłym poślizgnięciem się i niebezpiecznym upadkiem, to niestety sól nie oszczędza naszych butów, a białe plamy nie tylko brzydko wyglądają, ale też niszczą buty. W związku z tym, za każdym razem, kiedy sól stanie się widoczna na butach, powinno się jak najszybciej ją usunąć. Wystarczy użyć do tego wody z octem, czyli składników, które są w każdym domu. Wymieszaj pół szklanki wody z połową szklanki octu, zamocz w mieszance szmatkę, dobrze ją wyciśnij i przetrzyj buty. Gdy ślady z soli całkowicie znikną, wysusz obuwie i wypastuj.

Jak wysuszyć przemoczone buty?
Przemoczone buty to standard każdej zimy. Sprzyja temu śnieg i plucha, a czasem też deszcz. Jeśli dojdzie do takiej sytuacji, należy jak najszybciej wysuszyć obuwie, ponieważ buty, które są długo mokre, mogą zacząć się rozklejać, a nawet nieprzyjemnie pachnieć. Ważny jest jednak sposób suszenia – zawsze należy zapoznać się z informacjami od producenta, które znajdują się na pudełku albo instrukcji wewnątrz opakowania. Zazwyczaj, najbezpieczniejszą metodą suszenia przemoczonych butów jest pozostawienie ich w temperaturze pokojowej, z dala od kaloryfera czy kominka. Dzięki temu, materiał nie popęka pod wpływem zbyt gorącego powietrza, np. z suszarki. Jeśli buty są bardzo mokre również wewnątrz, to wsyp do nich trochę suchego ryżu, który doskonale wchłania wilgoć. Dobrym pomysłem jest też wykorzystanie do tego gazet. Dodatkowo, aby zabezpieczyć buty przed zniekształceniem podczas suszenia, warto używać prawideł, które wkłada się do wnętrza obuwia.

Impregnacja – zabezpieczenie butów przed przemakaniem i brudem
Impregnacja to sprawdzony sposób na ochronę butów przed przemakaniem i intensywnym zabrudzeniem. Tego rodzaju środki zabezpieczające są dostępne w każdym sklepie obuwniczym, a ich ceny zaczynają się już od kilku złotych. Najczęściej są to bardzo wygodne w użyciu preparaty w postaci sprayu. Wystarczy spryskać nim powierzchnię butów przed wyjściem z domu i zaczekać kilka minut, aż impregnat wyschnie. Nie musisz robić tego za każdym razem, kiedy wychodzisz. Impregnowanie obuwia jest konieczne tylko po każdym ich myciu i dokładnym oczyszczeniu. Ważne jest przy tym to, aby środki ochronne stosować tylko na całkowicie suche i czyste buty.

Pokaż więcej wpisów z Grudzień 2016
pixel