Fenomen Popka: skąd się bierze jego popularność?

2017-02-23
Fenomen Popka: skąd się bierze jego popularność?

Popek zdążył już zawładnąć sceną muzyczną w Internecie. Znany jest też z występów na żywo, ale i kariery sportowca. Czy ekscentryczny styl życia to jedyny przepis Popka na zyskanie tak dużej popularności? Czy skaryfikacja twarzy, liczne tatuaże i kontrowersyjne, wulgarne teksty piosenek to wszystko, co miało wpływ na jego fenomen?

Życiorys

Popek to tak naprawdę Paweł Ryszard Mikołajuw. Urodził się 39 lat temu w Legnicy. Znany jest też jako Król Albanii, Dziecko Wojny, Monster, Pop, Popek Monster i Paweł Rak. Wszystkie te pseudonimy świetnie oddają wyrazisty charakter Popka i jego charyzmę. Nawiązują też do kontrowersyjnej twórczości artystycznej.
Buntownicza natura Popka bardzo szybko doszła do głosu, ponieważ już w wieku 14. lat wyprowadził się z domu. Nie ukończył też szkoły. Oprócz kariery muzycznej, związany jest także ze światem sportu jako zawodnik MMA. Potwierdzeniem tego dla wielu była jego walka z Mariuszem Pudzianowskim, która odbyła się 3 grudnia 2016 podczas gali nr 37 KSW.

Kariera

Muzyczna kariera Popka toczy się na równi z działalnością sportową. Od 2001 roku występuje z krakowską grupą Firma, a od 2014 roku tworzy grupę Gang Albanii. Wśród gatunków muzycznych, które dotyczą Popka, wymienia się: hip-hop, hardcore rap, grime, dubstep oraz trap. Jako swoją największą inspirację artysta wskazuje amerykańskiego rapera Tupaca Shakura. Oprócz wydania kilku płyt, Popek ma na swoim koncie również gościnne występy. M. in. z takimi wykonawcami, jak: Borixon, Jędker, Żurom, Hemp Gru, Fundacja nr 1 oraz Bosski Roman.
Obok tak mocnej muzyki, Popkowi towarzyszy również charakterna kariera sportowa. Jako zawodnik MMA w wadze ciężkiej miał już okazję stoczyć walkę z samym Pudzianem. Niestety, poniósł porażkę już w pierwszej rundzie przez nokaut techniczny. Mimo tego, widowisko było efektowne i warte oglądania. A pewnie nie każdy wie, że swoją przygodę ze sportem Popek rozpoczął od trenowania krav magi.

Kontrowersje

Największy rozgłos przyniosły Popkowi kontrowersje, chyba nawet większy niż kariera muzyczna i sportowa. Choć, trzeba przyznać, że jego dyskusyjny wygląd idealnie współgra z gatunkami muzycznymi, wśród których Popek się obraca oraz pasuje do mocnego sportu, jakim jest MMA (Mieszane Sztuki Walki).

Mówiąc o Popku, w pierwszej kolejności przychodzi do głowy wizerunek dobrze zbudowanego mężczyzny o wręcz upiornej twarzy. Wszystko za sprawą licznych skaryfikacji na twarzy, jakim artysta poddaje się z dużym zamiłowaniem już od kilku lat. Skaryfikacja, czyli celowe, chirurgiczne robienie blizn to jedno z największych „dziwactw” Króla Albanii. Wraz z tatuowaniem sobie gałek ocznych oraz wymianą wszystkich zębów na złote protezy… Jakby tego było mało, Popek postanowił zawiesić się na hakach za swoją własną skórę na rzecz kręconego teledysku Pain Be My Guest. Obok tych wszystkich kontrowersyjnych sposobów na „ozdabianie” ciała, tradycyjnie wykonany tatuaż może wydać się czymś banalnym. Mimo tego, w wieku 16. lat, Popek wytatuował sobie wizerunek Tupaca, swojej największej muzycznej inspiracji, po tragicznej śmierci rapera w 1996 roku. Portret znajduje się na piesi artysty, a towarzyszy mu wiele innych rysunków na całym ciele.

Być może fenomen Popka kryje się nie tylko za jego kontrowersyjnym stylem życia, ale też za ciągłym nagłaśnianiem jego kolejnych poczynań. Od samego artysty regularnie dowiadujemy się kolejnej skaryfikacji czy tatuowaniu oczu, w Sieci możemy oglądać filmiki wykonane podczas tego rodzaju zabiegów chirurgicznych, a także słuchać jego wypowiedzi, w których ciągle podkreśla, że wszystko, co robi, to z myślą o sobie, aby czuć się w 100% kompletnym.
Wszystkie te ekscentryczne zachowania są przez niektórych postrzegane wyłącznie jako chęć zwrócenia na siebie uwagi i totalne dziwactwa, które skutecznie odstraszają. W rzeczywistości, liczne konflikty z prawem, wychowanie przez ulicę, brak edukacji, a wreszcie zamiłowanie do hardcorowego stylu życia sprawiło, że Popek jest spójnym wizerunkowo artystą. Skutecznie realizuje to wszystko zarówno na scenie muzycznej, jak i sportowej, a jego oryginalny wygląd tylko to ze sobą łączy.

Pokaż więcej wpisów z Luty 2017
pixel