Do czego służy mała kieszonka w jeansach?

2020-07-15
Do czego służy mała kieszonka w jeansach?

Choć na co dzień się nad tym nie zastanawiamy, to ubrania są nośnikiem rozmaitych historii i kryją w sobie trochę tajemnic. Dla tych bardziej dociekliwych – ciekawostką może być mała kieszonka w jeansach! Zastanawialiście się kiedyś – co ona tam robi?

mała kieszonka w jeansach
Nowoczesne spodnie jeansowe męskie / Denley.pl

Za mała, aby mogła być przydatna na cokolwiek. Może i ozdobna, ale przecież moda pędzi do przodu, fasony ewoluują, a ona wciąż tam jest! Mała kieszonka w jeansach dziś stanowi ozdobę, a w poszczególnej parze spodni jest niczym element celebracji denimowego kultu! Bo nie da się zaprzeczyć, że jeans zrewolucjonizował styl. Ona sama natomiast, ta miniaturowa, dodatkowa kieszeń w parze męskich spodni z denimu – nie ulega wpływom.

Mała kieszonka w jeansach – historycznie!

A wszystko zaczęło się od… zegarków! Kieszeń na zegarek kieszonkowy zdobiła, a właściwie była praktycznym elementem jeansów produkowanych przez markę Levi Strauss & Co. Kieszonka pojawiła się w kultowym modelu spodni Levis 501 w 1890 roku. To było przełomowe miejsce na przechowywanie zegarka, bo wcześniej, w stylizacjach – trzymać go można było jedynie w marynarce. W zestawach garniturowych, przy spodniach – miejsca na zegarek nie było. Nie było już takiej potrzeby. W odzieży o rodowodzie roboczym odwrócono tendencję i zegarki zeszły do spodni

Mała kieszeń w spodniach jeansowych – jaką rolę odgrywa współcześnie?

Jak już wspomnieliśmy we wstępnie – jest ona pewnym symbolem, którego nie naruszył ząb czasu. Niczemu nie przeszkadza, za to przypomina o bogatej przeszłości tego niezwykłego, ponadczasowego elementu odzieży, jakim są spodnie jeansowe. Zachowuje integralność oryginalnego projektu.

Poza tym – mała kieszonka w jeansach jest niemal kompletnie bezużyteczna. Przecież prawie nikt nie używa współcześnie zegarków kieszonkowych. Zastąpiły je modele czasomierzy zakładane na rękę i oczywiście smartfony. To po telefon sięga się najczęściej chcąc sprawdzić godzinę. Ta mini kieszeń nadaje jednak spodniom pewnej swobody i nonszalancji, a jeśli ich właściciel posiada w miarę sprytne palce u dłoni – może przechować tam kilka monet czy żeton do sklepowego koszyka. Okazjonalnie – przez chwilę można ukryć w tej kieszonce biżuterię, np. pierścionek zaręczynowy, o ile zamierzasz oświadczyć się w jeansach

Pokaż więcej wpisów z Lipiec 2020
pixel