Dlaczego męskie ubrania zapinają się na prawo, a damskie na lewo?

2019-03-26
Dlaczego męskie ubrania zapinają się na prawo, a damskie na lewo?

Zwróciłeś kiedyś uwagę na ten charakterystyczny szczegół? Wiesz dlaczego męskie ubrania zapinają się na prawo, a damskie na lewo? Pomożemy ci rozwikłać tę zagwozdkę! Wszak każdy stylowy mężczyzna powinien znać odpowiedź na to pytanie!

Dlaczego męskie ubrania zapinają się na prawo, a damskie na lewo?

Ta stara i fascynująca zasada, nad którą tak naprawdę na co dzień się nie zastanawiamy, bo zapinamy guziki „z automatu” – wywodzi się prawdopodobnie z XIII-wiecznego dworu francuskiego! Istnienie guzika, którego zadaniem jest tymczasowe łączenie fragmentów materiału jest dla nas tak oczywiste, że nie wnikamy w to, że płaszcz, męska marynarka, spodnie – zapinają się na prawą stronę. Krótko mówiąc… guzik nas to obchodzi! Ale może jednak warto wiedzieć?

To właśnie we Francji zapanowała swego czasu moda na ubrania zapinane na guziki i… było ich bardzo wiele. Mężczyźni radzili sobie sami, ale eleganckie damy dworu korzystały z pomocy służących. Większość ludzi jest praworęczna, dlatego dla wygody w damskie ubrania wszywano guzki zapinane na lewą stronę. To po prostu ułatwiało służkom ubieranie i rozbieranie swoich Pań, których suknie zdobiło nierzadko nawet 40 guzików na plecach. Wyobrażacie sobie tę gimnastykę, gdyby szlachcianki miały zapinać je samodzielnie?

Denley.pl

Ta zasada nie miałaby racji bytu wśród honorowych gentlemanów. Bo skoro ubierali się oni sami – to praworęczni możni mieliby problem. Więc po co sobie utrudniać życie? Inna teoria mówi o tym, że bogaci mężczyźni zazwyczaj nosili przy sobie różnego rodzaju broń. Trzymając ją w prawej dłoni – łatwiej im było rozpiąć koszulę czy inne ubranie lewą ręką. Zatem guziki były dla nich z wygodniejszej do użytkowania strony.

W dzisiejszych czasach reguła nie obowiązuje na sztywno i choć w przeważającej części damskie i męskie guziki pozostały po swoich dawniej ustalonych stronach, to nie zwraca się uwagi na odstępstwa. Ale historia zapinania guzików rozwikłuje nam jeszcze jedną zagadkę Już wiadomo, dlaczego „panowie na prawo, a panie na lewo”.

Pokaż więcej wpisów z Marzec 2019
pixel