Czyszczenie kurtki skórzanej - jak odświeżyć i wyczyścić kurtkę wykonaną z eko skóry?

2022-02-09
Czyszczenie kurtki skórzanej - jak odświeżyć i wyczyścić kurtkę wykonaną z eko skóry?

Kurtka skórzana to niewątpliwie obowiązkowa pozycja w garderobie zarówno damskiej, jak i męskiej. Nie ważne ile masz lat, w jakim stylu ubierasz się na co dzień oraz w czym czujesz się i wyglądasz najlepiej. Kurtka skórzana jest czymś, co na pewno prędzej czy później Ci się przyda, a jeśli już raz ją założysz, może okazać się miłością życia jeśli chodzi o wiosenno-jesienną odzież wierzchnią. W kurtce skórzanej każdy wygląda dobrze, kurtka skórzana każdemu dodaje pazura, a co najważniejsze kurtka skórzana pasuje do większości stylizacji. Możesz ją założyć do spodni dresowych i bluzy z kapturem, ale możesz także zarzucić ją na garnitur. Nie każdy ma, ale z pewnością każdy powinien choć rozważyć zakup kurtki skórzanej, która naprawdę przydaje się w wielu sytuacjach. Jeśli już jesteś szczęśliwym posiadaczem takiej kurtki, niezależnie czy jest ona wykonana ze skóry naturalnej, czy ekologicznej, zapewne nieraz zastanawiałeś się jak ją pielęgnować, żeby mogła Ci posłużyć długie lata. Jeśli więc zastanawiasz się jak wyczyścić kurtkę skórzaną, jak usunąć plamy z kurtki skórzanej, albo jak prać kurtkę ze skóry ekologicznej domowymi sposobami, ten poradnik niewątpliwie Ci się przyda. Przeczytaj i stań się ekspertem od odpowiedniej pielęgnacji kurtek ze skóry ekologicznej i naturalnej.

Pranie kurtki skórzanej - czy to w ogóle możliwe?

Może nie tyle pranie, co czyszczenie każdej kurtki skórzanej jest obowiązkiem jej właściciela. Kurtka wykonana ze skóry (nieważne jakiej: naturalnej, czy ekologicznej), wymaga pielęgnacji raz na jakiś czas. Jak często? Jeśli nosisz kurtkę nieustannie lub o każdej porze roku i nie zdarza Ci się chować jej na przykład na sezon zimowy do szafy, wówczas zalecane jest czyszczenie jej co najmniej trzy razy w roku, a więc co około 4 miesiące. Jeśli natomiast nosisz ją sezonowo, to znaczy na przykład wiosną i jesienią, wówczas warto wyczyścić ją każdorazowo przed schowaniem jej do szafy na dłuższy czas, a więc po zakończonym każdym sezonie noszenia.

Czy pranie kurtki skórzanej jest możliwe? Jeśli masz na myśli pranie w standardowym tego słowa znaczeniu, czyli wrzucenie jej do pralki automatycznej lub pranie ręczne w domu, wówczas odpowiedź może być tylko jedna: NIE! Nie należy prać kurtek skórzanych klasycznymi sposobami. Jak zatem je pielęgnować?

Czy kurtki skórzane nadają się wyłącznie do czyszczenia w pralni?

Jeśli chcesz porządnie odświeżyć swoją ulubioną ramoneskę lub inną kurtkę wykonaną ze skóry naturalnej lub ekologicznej, wówczas najlepiej będzie oddać ją do profesjonalnej pralni chemicznej, gdzie zajmą się nią specjaliści. Osoby do tego wykwalifikowane pracujące w takich miejscach doskonale wiedzą jak postępować z różnego rodzaju materiałami. „Upiorą” Twoją kurtkę, następnie w odpowiedni sposób ją wysuszą i natłuszczą lub inaczej zaimpregnują, dzięki czemu dłużej Ci posłuży. Po oddaniu kurtki skórzanej do pralni możesz mieć pewność, że będzie ona odświeżona nie tylko na zewnątrz, ale także od wewnętrznej strony, czyli od podszewki, co jeśli chciałbyś zrobić sam w domu może okazać się dość problematyczne. Jednakże wcale nie musisz za każdym razem oddawać kurtki do pralni, gdyż wiąże się to ze sporymi kosztami od około 80 do nawet 250 złotych. Jak zatem poradzić sobie z czyszczeniem kurtki skórzanej domowymi sposobami?

Czyszczenie skóry domowymi sposobami - jak jej nie zniszczyć?

Jak skutecznie czyścić kurtki wykonane ze skóry tak, aby ich nie uszkodzić? Czym czyścić kurtkę skórzaną? Przede wszystkim musisz poznać jedną uniwersalną zasadę:

ZASADA NR 1

Wszystkie kurtki skórzane, te naturalne i ekologiczne, nie lubią się z wodą! Pamiętaj zatem, aby używać jej w jak najmniejszych ilościach oraz zaraz po użyciu starać się jej w miarę szybko pozbyć. Ale tutaj też jest kilka ważnych kwestii, gdyż nie możesz zrobić tego w sposób bardzo drastyczny, o czym traktuje zasada nr 2.

ZASADA NR 2

Nigdy nie narażaj kurtek skórzanych na zbyt długą ekspozycję bezpośrednio na słońcu lub w innym źródle ciepła. Skóra od wysokiej temperatury staje się bardzo sucha, może popękać i zacząć się nieprzyjemnie kruszyć. Dlatego pamiętaj, aby nie suszyć kurtki skórzanej rozwieszając ją w nasłonecznionym miejscu, a już na pewno nie na kaloryferze, czy w okolicach gorącego pieca.

ZASADA NR 3

Kurtki skórzane trzeba natłuszczać. Po każdym zabiegu pielęgnacyjnym kurtki skórzanej przy użyciu wody, powinieneś ją po wyschnięciu odpowiednio natłuścić. Czym? Tutaj teorie są różne, a wszystko zależy także od rodzaju skóry. Mogą to być specjalne preparaty do tego przeznaczone, które kupisz w niektórych drogeriach i sklepach z galanterią skórzaną. Ale mogą to być także oleje naturalne takie jak na przykład olej rzepakowy lub masło.

ZASADA NR 4

Jeśli chcesz, aby służyła Ci przez wiele lat, zawsze pielęgnuj kurtkę skórzaną według zaleceń producenta. W obecnych czasach rodzajów materiałów, z których wykonane mogą być kurtki skórzane jest tak wiele, że nie ma jednej uniwersalnej metody ich pielęgnacji. To, co dla jednej kurtki może być dobre, dla innej może okazać się zabójcze. Nawet skóry naturalne pochodzenia zwierzęcego, pozyskane z różnych gatunków zwierząt wymagają różnych i odmiennych zabiegów pielęgnacyjnych i konserwujących. Dlatego zawsze czytaj wszywki i metki z zaleceniami producenta. Jeśli takiej nie będzie, bo na przykład kurtka będzie już stara i wysłużona, wówczas najlepiej oddają do pralni w ręce specjalistów.

Odświeżanie i natłuszczanie kurtki skórzanej

Pamiętaj, aby przy czyszczeniu skóry zawsze zachować ostrożność. Postępowanie z tym typem odzieży musi być wyjątkowe, gdyż dbasz przede wszystkim o jego dobry i długowieczny wygląd. Jak już wcześniej było wspomniane nie zaleca się prania skór w pralce. Jakim zatem sposobem usuwać zabrudzenia? Najlepiej wilgotną lub mokrą ściereczką przy użyciu odpowiednich środków, najbezpieczniej jest obmyć skórę delikatnym mydłem. Jakim? Świetnie nada się do tego zwykłe szare mydło lub inne jak najbardziej naturalne i niezawierające zbyt wielu substancji.

Jak pozbyć się mocniejszych zabrudzeń lub plam? Jeśli chodzi o skórę naturalną możesz użyć do jej czyszczenia czystego alkoholu. Użyj miękkiej ścierki lub gąbki, gładź nią delikatnie po powierzchni zabrudzenia, pamiętaj jednak aby zadbać o kolor skóry i przypadkiem jej czymś nie zafarbować. Jeśli brud pojawił się na skórze ekologicznej wówczas unikaj mocniejszych wyrobów chemicznych, aby nie uszkodzić materiału. Delikatnie przemywaj ją tylko letnią wodą z niewielką ilością mydła.

Sprawdź jakie kurtki skórzane damskie oraz kurtki skórzane męskie mamy do zaproponowania Ci w naszym sklepie internetowym. Kliknij w zdjęcie produktu, aby przejść do sklepu.

Kurtki skórzane damskie Czarna-ramoneska-kurtka-skorzana-damska-Denley Czarna-ramoneska-kurtka-skorzana-damska-Denley Czarna-kurtka-skorzana-damska-ze-stojka-Denley
Kurtki skórzane męskie Czarna-skorzana-kurtka-meska-biker-Denley Czarna-skorzana-kurtka-meska-biker-Denley Kurtka-meska-skorzana-z-kapturem-czarna-Denley
Pokaż więcej wpisów z Luty 2022
pixel