Czym jest color blocking w modzie?

2017-02-06
Czym jest color blocking w modzie?
Źródło: pinterest.com
Obraz „Kompozycja w czerwieni, błękicie i żółcieni” Mondriana i modelka w inspirowanej nim sukience autorstwa Yves Saint Laurenta Źródło: pinterest.com

Dziełem tym zainspirował się sam Yves Saint Laurent, który w roku 1965 zaprojektował kultową i pożądaną do dziś jersejową „sukienkę Mondrian”, mocno kojarzoną z beztroską swingersów z lat 60-tych.

To właśnie dzięki temu, że Laurent poznał twórczość Mondriana – zmienił się sposób projektowania ubrań pod linijkę. Zaczęto, w pierwszej kolejności, zwracać uwagę na kolory, których kompozycja nadaje danej kreacji swoisty „ruch” i charakter. Przekorne? Może. Ale właśnie na tej koncepcji bazuje trend color blocking.

shutterstock_127644851Na czym polega color blocking?

Moda czerpie ze wszystkiego co ją otacza, w tym – ze sztuki, ale color blockig to nie tylko element mody. To coś, co jest wokół nas codziennie i niemal na każdym kroku. Geometria! Wyobraźcie sobie pas startowy dla samolotów albo wyznaczone farbą na asfalcie miejsca parkingowe – czasem w formie białych pasów, innym razem żółtych czy niebieskich w zależności od kraju… To właśnie nic innego jak color blocking!

W modzie jest to sposób noszenia kolorów. Używania ich. Czasem dwóch z palety, innym razem kilku. W jasnych albo odważnych odcieniach. Przy dobrej kompozycji z palety barw łatwo osiągnąć prosty, a zarazem elegancki wygląd. Oprócz śmiałych geometrycznych printów nie używa się tu żadnych dodatkowych nadruków czy wzorów, gdyż zaburzyłyby one kompozycję całego outfitu. Płaszczyzny koloru muszą być duże, formy proste, a barwy wyraziste.

Jak dobierać kolory?

shutterstock_130407788Najlepiej jest korzystać z koła barw czyli graficznego koła poglądowego. Marki z farbami do malowania ścian używają ich do przedstawienia palety dostępnych kolorów

Ciekawostka polega na tym, że w color-blockingu najlepiej pasują do siebie kolory komplementarne czyli znajdujące się po przeciwnych stronach koła! Aby osiągnąć stylizacyjny efekt wow, bez cienia szansy na popełnienie gafy – warto zestawić swój ulubiony lub modny w danym sezonie kolor z innym, kontrastującym do niego. Ale jest to propozycja dla osób, które stawiają na wyrazisty look.

Jeżeli wolisz zestawienia bardziej harmonijne – możesz użyć odcieni, które na palecie barw są obok siebie. Np. żółty, zielony i niebieski – odnoszą się do siebie wzajemnie. Możesz też próbować innych, eksperymentlanych kombinacji, uzupełniając je w razie czego kolorem neutralnym.

Abstrakcja geometryczna ma niesamowity modowy potencjał. Nie tylko wyróżnia stylizację, ale stwarza też iluzję. Dzięki odpowiedniemu blokowaniu kolorów łatwo jest wydobyć walory sylwetki lub ukryć jej mankamenty. Przemycanie w stylizacjach zasad color-blockingu to domena prawdziwych fashionistek i fashionistów świadomych modowych niuansów. Nada klasy, pazura i wyróżni z tłumu!

Pokaż więcej wpisów z Luty 2017
pixel