Czy wypada nosić krótkie spodenki do pracy?

2021-08-13
Czy wypada nosić krótkie spodenki do pracy?

Lato w pełni, czasami temperatury sięgają naprawdę wysoko, a słupek rtęci wręcz płonie, czy zatem podczas tak upalnych dni wypada Ci założyć krótkie spdenki męskie do pracy? Czy nie będzie to jakieś wielkie faux pas, jeśli zjawisz się w biurze w shortach? Wielu mężczyzn staje przed tym dylematem w ciepłe, letnie dni, postaramy się znaleźć satysfakcjonującą odpowiedź.

Co mówią przepisy - krótkie spodenki a praca w banku, czy urzędzie?

Niestety, jeśli pracujesz w poważnych instytucjach takich jak bank, czy urząd, nie ma mowy o tym, abyś pojawił się w krótkich spodenkach w pracy. I to niezależnie od tego, czy pracujesz bezpośrednio z klientem, czy też jesteś pracownikiem, który nie spotyka na co dzień i nie obsługuje klientów, tylko wykonuje swoje zadania w zaciszu swojego biura. Nie ma to znaczenia, czy jesteś kasjerem w banku, czy informatykiem. Przepisy większości instytucji bankowych mówią jasno, że musisz pojawiać się w pracy w odpowiednim dress codzie, najczęściej w przypadku mężczyzn jest to garnitur lub choćby koszula i spodnie chinosy. W przypadku kobiet natomiast garsonka, lub spódnica ołówkowa i elegancka, oficjalna koszula. Nierzadko kobiety w bankach zobowiązane są także na przykład nosić krawat bądź apaszkę związaną pod szyją.

Wszystko zależy także od tego, czy Twój pracodawca zapewnia Ci strój służbowy, czy tylko wymaga od Ciebie utrzymywania pewnych standardów w ubiorze. Również pracując w urzędzie nie możesz sobie pozwolić na shorty i T-shirt, o ile gładka, letnia koszulka być możesz jeszcze by przeszła, o tyle spodnie do pracy w takiej instytucji koniecznie muszą być długie, może niekoniecznie chinosy, czy spodnie garniturowe, często wystarczą klasyczne jeansy. Urzędnik w krótkich spodenkach mógłby bowiem wyglądać niepoważnie i sprawiać wrażenie niekompetentnego. W poważnych i wymagających instytucjach warto zachować pewne normy i ubierać się tak jak nakazuje dress code, dlatego szorty do pracy to nie jest najlepszy pomysł.


Krótkie spodenki w biurze - co na to dress code?

Zastanawiasz się co zatem, jeśli pracujesz w biurze, ale nie jest to bank ani urząd, czy inna poważna instytucja? Czy w takich miejscach musisz przestrzegać jakichś zasad ubioru? Czy podczas upałów musisz także przychodzić w długich spodniach do firmy? Co mówi na ten temat prawo pracy? Czy długie spodnie do biura powinni nosić tylko mężczyźni, czy także kobiety? A jak się mają do tego krótkie spódnice, czy są tak samo traktowane jak szorty?

Tutaj kwestia zależna jest od tego, jakie normy przyjęte są w danej firmie. Prawo w żaden sposób nie określa wybory garderoby pracowników podczas upałów w okolicach lipca, czy sierpnia. W jaki sposób zorientować się, jak wypada się ubrać do pracy? Najprościej jest przyjrzeć się ubiorowi swojego szefa albo bezpośredniego kierownika, jeśli te osoby ubierają się wyjątkowo oficjalnie w biurze, warto zachować pewne normy i również ubierać się elegancko. Jeśli natomiast wyraźnie widzisz, że Twoi przełożeni stawiają na luz, a w firmie nie ma zbyt sztywnej atmosfery, wówczas bez obaw możesz sobie pozwolić na krótkie spodenki w biurze.

Pokaż więcej wpisów z Sierpień 2021
pixel