Boho! Skąd wziął się ten styl?

2019-05-20
Boho! Skąd wziął się ten styl?

Od poniedziałku do piątku? Niekoniecznie! Ale jeśli chodzi o ubiór weekendowy, albo festiwalowy look, to styl boho jest wyjątkowy, inspirujący i daje duże możliwości w kreatywnej stylizacji.

Boho! Skąd wziął się ten niebanalny styl w modzie?

bohoMa on głębokie tradycje, bo istnieje już od ponad 200 lat! Bohemian to tak naprawdę styl cyganerii artystycznej, który był niegdyś egzotyczną alternatywą dla mody przyjętej w danej epoce. Na swojej ponadczasowości nie stracił nic, a kulturę bohemy kojarzy się ze wspomnianymi artystami, pisarzami i intelektualistami.

Bohema jako kontrkultura zaistniała we Francji, po rewolucji francuskiej. Artyści pozbawieni dawnego systemu mecenatu wspierającego sztukę – pogrążyli się w biedzie. Wielu z nich przyjęło koczowniczy styl życia. Żyło się relatywnie tanio, nosiło się ubrania używane, niemodne, zużyte. Jednocześnie artysta, dawniej postrzegany jako utalentowany rzemieślnik – odrzucił burżuazyjny lifestyle na rzecz poszerzania granic wyobraźni. Wyłonił się tutaj kult osobowości jako indywidualisty, ekscentrycznego geniusza, który wyrażał swoją kreatywność poprzez sztukę, ale i styl życia poza głównym nurtem.

Boho chic!

boho denley

Na look w stylu boho składa się głównie luźna, kolorowa odzież w klimacie hippie. Tkaniny tutaj mogą wyróżniać się fantazyjnymi nadrukami, printem pełnym przepychu, ale w kontrze do tego staje to, że mogą być one naznaczone zębem czasu, wytarte. Łączy się tu kreatywność z wyrażaniem obojętności wobec norm społecznych, tradycji i materializmu. Charakterystyczne dla boho są też inne elementy wyglądu – długie włosy i dodatki, jak. np. kapelusze z szeroki rondem.

Współcześnie boho jedynie inspiruje się celowym zniekształceniem wyglądu, który dawniej miał podkreślać stawanie w opozycji do wszelkich zwyczajów. Boho w stylu jednostki przeszło ewolucję i dziś stroje i akcesoria użyte w stylizacjach – starannie się planuje. Styl ten nie jest też już alternatywą, ale przeszedł do jednego z wiodących nurtów modowych, co zresztą świadczy o jego sile. Dzięki swojej szczególnej formie wyrazu nawiązuje jednak do potrzeby wolności jednostki, odrzucania koncepcji materialistycznych i utopijnych marzeń.

Elementy stylu boho:

  • Luźna, komfortowa odzież z naturalnych tkanin,
  • Bogactwo faktur, kolorów i wzorów (paisley, kwiaty),
  • Wykorzystywanie w stylizacjach wszelkiego rodzaju chust – na głowę, jako pasek, itd.,
  • Nawiązywanie do orientalnego nurtu,
  • Mieszanie motywów etnicznych z historycznymi,
  • Ubieranie warstwowe,
  • Przetarcia, łaty na ubraniach,
  • Dopasowywanie elementów odzieży w nietradycyjny sposób (mieszanie nadruków, nietypowe kombinacje kolorów),
  • Akcesoria: koraliki, ręcznie wykonana biżuteria, drewniane bransoletki, detale vintage,
  • Nieład artystyczny w stylizacji – możesz zapomnieć o prasowaniu.

Boho dla mężczyzn!

Choć bohemian ściśle wiąże się z „wyrafinowanym zaniedbaniem” to jednak współcześnie, skutecznie dodaje mocy stylizacjom casualowym. Kolorowe spodnie chino (pomarańczowe, bordowe) – świetnie korespondują z kwiecistą koszulą, a stylizację można wzbogacić  słomkowym kapeluszem z rondem.

koszule męskie boho
Wzorzysta koszula Denley.pl

Najważniejszą cechą stylu boho jest to, że można tutaj wyrażać siebie, a przy tym czuć się komfortowo w swoich ubraniach. Swobodny styl i zachowanie znajdują odzwierciedlenie w luźnych ciuchach, pełnych ekspresji. Niefrasobliwy lecz urokliwy look może być zasługą wzorzystej koszuli z motywem roślinnym albo kolorowych szortów chino. Długie spodnie to oczywiście jeansy z dziurami lub przetarciami albo plisowane, workowate spodnie w klimacie vintage. Koszule męskie boho dają natomiast największe pole do popisu! Wzory podkreślające nonkonformistyczną osobowość są niezbędne! Prążki, kwiaty, zwierzęce akcenty – wszystko co przyciąga uwagę jest ok! Koszule można nosić w sposób nieco niedbały, z podwiniętymi mankietami, niedopiętymi guzikami, nieco „pomięte”. Look świetnie dopełni nonszalancka kurtka ze skóry lub jeansowa katana.

Pokaż więcej wpisów z Maj 2019
pixel