Zielona szkoła! Jak przygotować dziecko na taki wyjazd?

2019-03-26
Zielona szkoła! Jak przygotować dziecko na taki wyjazd?

Wiosna to ten czas w roku szkolnym, w którym placówki edukacyjne organizują liczne wyjazdy dla swoich podopiecznych. Jednym z nich jest tzw. zielona szkoła, na którą jeżdżą już nawet najmłodsze klasy!

Taka wyprawa to dla wszystkich dzieci emocjonująca przygoda i ogromne wydarzenie. Dla rodziców także! Szczególnie, jeśli na kilka dni wyjeżdża pierwszoklasista, albo, gdy jest to dla malucha pierwszy samodzielny wyjazd!

zielona szkołaZielona szkoła – co to jest?

To praktykowana przez coraz więcej szkół – forma realizacji programu dydaktycznego. Lecz nie w salach klasowych i w szkolnych murach, a w trakcie kilkudniowego wyjazdu! Zwykle wyprawa taka odbywa się do miejscowości o walorach wypoczynkowych lub nawet uzdrowiskowych. Zielona szkoła nad morzem, w górach, nad jeziorem… Pomysłów na atrakcyjne miejsca jest całe mnóstwo i nie trudno w nich o realizację ciekawego, pełnego wrażeń programu!

Uczniowie mają szansę na wzięcie udziału w interesujących zajęciach w terenie, a także na poznanie swoich kolegów i nauczycieli z zupełnie nowej strony. To świetna okazja do poszerzania kompetencji społecznych i do integracji.

Co i jak spakować dziecku na zieloną szkołę?

Przede wszystkim trzeba trzymać się listy, którą rodzice otrzymują od wychowawców. Doświadczeni i „zaprawieni w bojach” nauczyciele zachęcają do ograniczenia pakowania do niezbędnego minimum. I do stosowania się do udzielanych przez nich wskazówek!

W czasie zielonej szkoły mocno stawia się na samodzielność dzieci. Maluchy uczą się radzić sobie w nowych sytuacjach. Ale wynika to też z tego, że opiekunowie nie są w stanie zająć się każdym dzieckiem z osobna, w każdej chwili. Dlatego już na początek rodzice proszeni są o spakowanie dziecka w walizę, z którą będzie ono w stanie samodzielnie sobie poradzić. Walizeczki dla dzieci powinny być na tyle małe i lekkie, by nie było problemu z przenoszeniem. No i oczywiście walizki muszą być na kółkach i z wyciąganymi rączkami!

Bawełniany T-shirt. Denley KidsKolejna sprawa to metodyczne pakowanie zestawów ubrań! Zakładając, że zielona szkoła trwa 3 dni – najlepiej na każdy z nich przygotować odrębny komplet odzieży. W oddzielnej „paczce”, opisanej imieniem i nazwiskiem! Bielizna, T-shirt, dziecięce spodnie, sportowa bluza dla dziecka to baza każdego zestawu. W związku z tym, że program zajęć jest interdyscyplinarny i wlicza się niego aktywność ruchowa – u dziewczynek raczej nie sprawdzą się sukienki i spódniczki. Ewentualnie tuniki i legginsy dziewczęce. Warto pamiętać o tym, że warunki atmosferyczne mogą zmieniać się o różnych porach dnia! Dlatego najlepsze będą zestawy odzieży na tzw. cebulkę, aby dziecko mogło się ubrać lub rozebrać kiedy trzeba. Przyda się też funkcjonalna kurtka przeciwdeszczowa i czapeczka z daszkiem, w razie gdyby pojawiło się palące słońce.

Zabierane przez dziecko akcesoria powinny być praktyczne! Mały plecaczek na wycieczki, bidon na wodę, chłonny ręcznik, który szybko schnie. W kosmetyczce powinny znaleźć się podstawowe rzeczy. Szczoteczka i pasta do zębów, mini szampon, mydełko w płynie, krem z filtrem i środek przeciwko komarom i kleszczom. Szczególnie, gdy dzieci mają spędzać czas na łonie przyrody, a nie w mieście. Z zabawek najlepiej ograniczyć się do ulubionego kocyka lub przytulanki, aby dziecko miało coś z domu, do czego będzie można przytulić się w nocy.

Pokaż więcej wpisów z Marzec 2019
pixel