Wszyscy na ring! Bokserska pasja, ubrania bokserskie.

2020-03-19
Wszyscy na ring! Bokserska pasja, ubrania bokserskie.

Być może młodsze pokolenia nie jarają się starymi filmami. Jeśli jednak choć raz mieliście do czynienia z Rockym Balboą to z pewnością sentyment do boksu będziecie nosić w sobie już zawsze. Jeśli zaś nie – koniecznie nadróbcie i obejrzyjcie kultową serię o ringowym wojowniku! Motywacja, odwaga i pokora, walka, prawdziwe męstwo, a nawet kultowe ubrania bokserskie… W filmie „Rocky” wszystko o boksie zawarto w pigułce! 

historia boksu
Fresk, Santorini, 1550 r. p.n.e.

Boks w ujęciu historycznym!

To jeden z najstarszych sportów walki. Na pięści walczyła najstarsza kultura miejska, jakiej ślady dało się odnaleźć, a chodzi konkretnie o cywilizację Sumerów, która rozwijała się w Mezopotamii między IV i III w. p.n.e. Zawody bokserskie rozgrywali starożytni Egipcjanie i Grecy, a w 668 r. p.n.e boks, jako dyscyplina, wszedł do programu Igrzysk Olimpijskich.

W stosunku do tego jak zawody bokserskie przebiegały w tamtych czasach, dziś można powiedzieć, że sport ten, pomimo bezwzględności – jest oswojony. Początkowo nie uznawano walk nierozstrzygniętych, a śmierć jednego z walczących była wkalkulowana w „widowisko”. Wpływ na brutalność walk miały też ówczesne „akcesoria”. Kaski były, ale do owijania rąk używano rzemieni, w które to wplatano kawałki żelaza. W Rzymie rzemienie nabijano metalowymi guzami. Pomimo tego, że boks uznawano za zaprawę, a także kształtowanie charakteru i umiejętności bojowych wojowników to był on niezwykle brutalny. Walczono tu na śmierć i życie.

Średniowieczna Europa to już boks w Szkołach Fechtunku, przy czym nabyte umiejętności wykorzystywano głównie do kreowania atrakcji jarmarcznych. W Rosji narodził się system pierwszych „ustawek”. To tutaj organizowano bójki na pięści pomiędzy przedstawicielami wystawionymi przez poszczególne wsie.

Boks sportowy narodził się w Anglii, w 1719 roku! Najlepszy bokser James Figg założył w Londynie szkołę boksu, zaczęły kształtować się również pierwsze zasady dotyczące tego – jak ten sport ma wyglądać i jak uczynić go bardziej humanitarnym? Początkowo walczono do nokautu, całkowitego poddania się przeciwnika, jego opadnięcia z sił, a nawet śmierci. Dlatego wprowadzono zasadę 30 sekund, w ciągu których zawodnik miał szansę wstać z desek. W przeciwnym razie – przegrywał starcie. Następnie, w 1741 roku ustalono przepisy zakazujące ciosów poniżej pasa i nakazujące walkę w ringu. Rękawice weszły w 1747 roku, ale używano ich tylko na potrzeby szkolenia. Obowiązkowe stały się w 1887 roku w Anglii, a w Stanach Zjednoczonych Ameryki dwa lata później. Ograniczono także czas trwania pojedynków. Najpierw do 15 3-minutowych rund, a w latach 80-tych XX wieku – do 12 rund. Boks amatorski, który narodził się na początku XX wieku, w 1904 roku wprowadzono do programu Igrzysk Olimpijskich. 

Wszyscy na ring!

Boks jest uznawany za jedną z najwspanialszych dyscyplin, jeśli idzie o sporty walki. Trenując go możesz spodziewać się, że twoja forma szybko wystrzeli w górę. Boks wzmacnia mięśnie, ścięgna, stawy, poprawia gęstość kości, wydolność i sylwetkę.

Ubrania bokserskie – co ubrać na trening?

ubrania bokserskie
Trening bokserski to żmudna praca! Denley.pl

Jak wiadomo – trening bokserski jest trudny i piekielnie wymagający. Prawda jest taka, że w czasie jego trwania z koszulek można by wyżąć wiadro wody! Już sama rozgrzewka daje w kość! Ćwiczenia na worku, z piłką lekarską, walenie w gruszkę, skakanie na skakance… to dopiero początek! To żmudna praca, która musi wejść w nawyk, jeśli w ogóle myślisz o tym, by okiełznać ring, no i oczywiście – przeciwnika!

Dlatego poza doskonałą formą – musisz zadbać o odpowiedni ekwipunek. Jeśli chodzi o akcesoria na boks to są to bandaże na ręce, rękawice bokserskie, ochraniacze i inne. Przyda ci się także wygodna odzież sportowa!

Profesjonaliści cenią sobie np. spodenki bokserskie z napisem, spodenki bokserskie z własnym nadrukiem, jednak na początek nie musisz myśleć o blaskach fleszy i piosence, która będzie towarzyszyć ci w drodze na ring. Boks to ciężka praca wymagająca skupienia i pokory. Aby wziąć się do roboty i zacząć wystosowywać pierwsze sierpy i haki – potrzebne ci są sportowe ubrania, które zapewnią ci komfort i swobodę ruchów. To wszystko.

W tym miejscu znów warto odnieść się do Rocky’ego, w rolę którego wcielił się koncertowo Sylvester Stallone! Jego oldschool’owego stylu nic nie przebije! To właśnie on, filmowy bohater, wyznaczył trendy jeśli idzie o ubrania bokserskie. I te mają się dobrze do dziś!

Spodenki bokserskie.

Komfortowe, luźne, układające się naturalnie, z tkaniny dresowej lub z zaawansowanego technologicznie materiału odpornego na uszkodzenia. Krótkie spodenki dresowe są w zasadzie najważniejsze, najbardziej dostępne, podręczne. Możesz pozostać bez koszulki, ale przecież nie o to chodzi, by outfit stanowiły wyłącznie męskie bokserki, które jak wskazuje nazwa wywodzą się właśnie od spodenek stosowanych przez bokserów Spodenki bokserskie nie mają za zadanie, by wyróżniać się stylem w sekcji. Muszą pozwalać ci na wykonanie wygodnego i swobodnego treningu. I tyle w temacie!

Koszulki bokserskie męskie.

ubrania bokserskie, koszulki bokserki
Sportowy Tank Top. Denley.pl

Nic nie stoi na przeszkodzie, abyś na trening ubrał zwykły męski T-shirt. Jednak oczywistą sprawą jest to, że ze sparingami w ringu kojarzą się głównie Tank Topy. Tym różnią się one od koszulek skonstruowanych na bazie litery „T”, że są pozbawione rękawków. Zamiast tego Tank Top, czyli popularna koszulka bokserka cechuje się tym, że ma ramiączka i często spore wycięcia na plecach. Co oczywiście sprawia, że jest luźny, lekki i jest to najlepsza koszulka na trening! Przewiewny materiał gwarantuje komfort, wycięcia nie krępują ruchów, za to świetnie podkreślają sylwetkę. Wizualnie… są bardzo męskie. W typie macho!

Dres sportowy.

ubrania bokserskie
Dres z nadrukiem! Denley.pl

Jeśli chodzi o ubrania bokserskie – odzieżowy obiekt kultu. Oczywiście – najpopularniejszy model to zwykły, szary dres. A składają się na niego spodnie dresowe i bluza z kapturem. Zresztą te elementy, jako odrębne części garderoby są również podstawą outfitu zarówno pretendującego, jak i profesjonalnego boksera.

Dres sportowy świetnie sprawdzi się do treningu na zewnątrz, gdy pracując nad formą chcesz pobiegać i zdobyć szczyt jakichś schodów Kolor w gruncie rzeczy nie ma szczególnego znaczenia. Jeśli jednak chcesz podkręcić swoją motywację, albo zidentyfikować się z mistrzem, który doda ci hartu ducha – możesz wybrać model z nadrukiem. Sklep sportowy Denley.pl ma w swojej ofercie męskie dresy sportowe z nadrukami. Zainspirować może cię sam Mike Tyson albo Muhammad Ali!

Pokaż więcej wpisów z Marzec 2020
pixel