7443

W co się ubrać na rozmowę kwalifikacyjną?

W co się ubrać na rozmowę kwalifikacyjną?

14. W co się ubrać na rozmowę kwalifikacyjną?

Z rozmową o pracę jest trochę jak z randką. W odróżnieniu od niej jednak, na rozmowie kwalifikacyjnej pierwsze wrażenie można zrobić tylko raz. Właśnie dlatego na spotkanie z rekruterem warto przygotować się nie tylko merytorycznie, ale również zadbać o perfekcyjna prezencję.

Myśląc o idealnej stylizacji na rozmowę, najczęściej na myśl nasuwają się skojarzenia typu schludnie, elegancko, profesjonalnie, biznesowo. Takie uogólnienia to jednak zdecydowanie za mało, żeby uniknąć wszystkich modowych gaf.

Podczas rozmów kwalifikacyjnych niezawodny jest zawsze styl biznesowy, chociaż w niektórych przypadkach można sobie pozwolić na zdecydowanie mniej formalne outfity w stylu business casual. Lepiej natomiast uniknąć mieszania stylów. O ile w ciepłe dni w codziennych stylówkach hitem jest łączenie marynarki z trampkami albo krótkich spodenek z elegancką koszula, to podczas rozmowy o pracę takie zestawy nie są pozytywnie oceniane. Lepiej też zrezygnować z nonszalancji. Podwinięte rękawy, brak krawata, poluzowany kołnierzyk również mogą nie zadziałać na korzyść kandydata o pracę.

Jak ubrać się na rozmowę o pracę? Podstawa to dobry garnitur w jednolitym kolorze. Najlepiej granatowy, w odcieniach niebieskiego lub szarości. Czarny garnitur, choć niewątpliwie elegancki, warto mimo wszystko zostawić na wieczór. Wybierając garnitur, koniecznie pamiętać trzeba też o detalach. Marynarka i spodnie powinny idealnie leżeć. Marynarka nie powinna się marszczyć, nie może być zbyt obszerna. Bardzo ważne są dopasowanie w ramionach i odpowiedniej długości rękawy. W spodniach ważna jest długość. Idealna nogawka powinna lekko opadać na spodnie. Zbyt długa, nie dość że nieestetyczna, to w dodatku optycznie skraca sylwetkę.

Nie mniej istotne od garnituru jest dobranie odpowiedniej koszuli. Najlepsze są neutralne, stonowane kolory jak biel, błękit albo ewentualnie odcienie szarości. Niezmiernie ważny jest też krój koszuli. Musi mieć długi rękaw. Powinna być idealnie dopasowana. Ani zbyt obszerna, ani zbyt wąska. Mankiety powinny minimalnie wystawać z rękawów marynarki. Istotny detalem jest też kołnierzyk. Powinien współgrać z krawatem i klapami marynarki. Zdecydowanie najlepiej sprawdzają się kołnierzyki klasyczne, kent lub włoski. Przy wąskich klapach marynarki, lepiej stawiać na wąskie krawaty, najlepiej bez wzorów.

W co się ubrać na rozmowę kwalifikacyjną?

Istotnym, choć często niedocenianym elementem outfitu na rozmowę kwalifikacyjną są buty. Niezależnie od pory roku, powinny to być eleganckie półbuty, starannie wypastowane, w kolorze czarnym lub brązowym. Kolor skarpetek dobieramy zawsze do butów.

Zestaw garnitur, koszula i krawat sprawdza się praktycznie na każdej rozmowie kwalifikacyjnej. Jest idealny, jeśli staramy się o pracę w banku, biurze czy coraz bardziej ostatnio popularnych w korporacjach. Jeśli jednak staramy się o pracę w mniejszej firmie, w której nie obowiązuje sztywny dress code, można sobie pozwolić na odrobinę więcej luzu. Spodnie garniturowe można zastąpić w takim wypadku chinosami, zrezygnować z krawata, a elegancką marynarkę zamienić na stylowy casualowy fason. Unikac należy natomiast ubierania na rozmowę kwalifikacyjną swetrów.

W co się ubrać na rozmowę kwalifikacyjną?
W co się ubrać na rozmowę kwalifikacyjną?
pixel