Tweed - szkocki materiał eksportowy, równie popularny jak whisky!

2018-10-22
Tweed - szkocki materiał eksportowy, równie popularny jak whisky!
Czym jest tweed – łyk historii?

Tweed to wytrzymały materiał utkany z grubej, zgrzebnej przędzy wełnianej, którego splot ma ścisłą, (prawie zawsze) skośną strukturę. Najczęściej jest to jodełka, choć wzorów tweedu jest ok. 8000!

Jest to tkanina o bogatej historii – ręcznie tkana na zachodnich wyspach Szkocji już od 13-go wieku! Początkowo tweed wykorzystywano do codziennego użytku. Stosowany jako materiał, z którego wykonywano okrycia wierzchnie – miał chronić mieszkańców Szkocji przed zimnym klimatem. Niezużyte ilości przeznaczano na handel i w końcu materiał zaczął stanowić walutę. W 19 wieku tweed dotarł do Anglii, rozsławili go arystokraci i stał się dobrem narodowym Wysp Brytyjskich.

Zalety tweedu:
  • Jest to materiał wyjątkowo trwały i wytrzymały.
  • Dzięki swoim właściwościom wykorzystywany nie tylko do produkcji ubrań, ale także jako tkanina obiciowa.
  • Ścisły splot tej tkaniny sprawia, że jest ona odporna na zabrudzenia i przetarcia.
  • Ponadto – nie gniecie się!
tweed, męskie marynarki tweedowe, płaszcze
Lekki sweter z kołnierzykiem w serek – idealny pod tweedową marynarkę. Denley.pl
Jak nosić męskie ubrania tweedowe?

Tweed to tkanina wprost wpisana w sezon jesienny i zimowy. Najpopularniejsze ubrania tweedowe dla mężczyzn to płaszcze i marynarki – przy czym w cieplejsze jesienne dni – marynarka z powodzeniem może zastąpić takie okrycie wierzchnie jak męski płaszcz czy kurtka. Tweedowe ubrania są bardzo stylowe, ale trzeba uważać – żeby się nie przebrać.

Uniwersalna szara lub beżowa marynarka w jodełkę świetnie będzie korespondować z prostymi, klasycznymi jeansami i spodniami chino. Spodnie powinny kontrastować z marynarką, której kolory zwykle odnoszą się do angielskiej wsi (wspominane beże, szarości, ale też zielenie, brązy). Co pod? Np. golf albo lekki sweter z kołnierzykiem w serek, założony na koszulę!

Z kolei męski płaszcz tweedowy – dopełni stylizacje przygotowywane pod bardziej formalne okazje jak np. spotkania biznesowe, gdzie płaszcz świadczy o klasie i elegancji.

tweedowa marynarkatweed

Pokaż więcej wpisów z Październik 2018
pixel