T-shirt - męskie DNA!

2020-08-24
T-shirt - męskie DNA!

Proste, funkcjonalne, maksymalnie wygodne! Dla mężczyzny – są niczym druga skóra! T-shirt – męskie DNA! Zgadzacie się z tym? 

T-shirt – męskie DNA! Denley.pl

Każdy facet posiada swoją indywidualną kolekcję T-shirtów i absolutnie nic nie zapowiada ewentualnego spadku ich popularności! Są one bazą, najważniejszym ogniwem wielu męskich stylizacji i najlepszą alternatywą dla lekkich bluzek z długim rękawem. „T” jak T-shirt – męskie koszulki nie mają sobie równych! 

Szczególnie wiosną i latem warto wymienić longsleeve, czyli T-shirt z długim rękawem na T-shirt klasyczny! Model przypominający kształtem literę T! Ale kultowe koszulki z krótkim rękawem sprawdzają się właściwie o każdej porze roku. Można nosić je na okrągło! Jedni wpisują je w swój aktywny lifestyle i zakładają jako strój sportowy, na czas relaksu czy weekendowej wycieczki. Inni nie rozstają się z T-shirtami i noszą je nawet pod marynarkę. Bo ponadczasowe koszulki z krótkim rękawkiem są niesamowicie wszechstronne. Mogą być zarówno elementem stylizacji warstwowej (pod bluzę, casualowy sweter, koszulę, kurtkę), jak i samodzielną, zasadniczą częścią męskiego outfitu.

T-SHIRTY I ICH FASCYNUJĄCA HISTORIA.

Choć bawełniana męska koszulka w kształcie litery T ma nowoczesny styl, to jej bogata i dynamiczna historia sięga już ponad stu lat! Początkowo była używana jako bielizna (jedwabna albo wełniana). Swoją nazwę zawdzięcza kształtowi jaki tworzy (charakterystyczne połączenie korpusu i rękawów przypominające literę T).

Mężczyźni zakładali T-shirty, by zabezpieczać swoje ubrania przed potem, brzydkim zapachem ciała i brudem. Wraz z rewolucją przemysłową i postępem w wytwarzaniu tkanin bawełnianych – rozpoczęto produkcję bielizny znacznie wygodniejszej, bardziej dopasowanej i lepiej oddychającej. Bluzki, ale też dwuczęściowe kombinezony nosili pod ubraniami górnicy i robotnicy innych gałęzi przemysłu.

T-shirt męskie
T-shirt moro męski. Denley.pl

Ale prawdziwą sławę T-shirty zawdzięczają amerykańskiej marynarce wojennej. Ta, na przełomie XIX i XX wieku, zaczęła wyposażać w koszulki swoich marynarzy. A inne oddziały, w kolejnych dziesięcioleciach, podążyły w ślad za nią. T-shirty zostały zaprojektowane do noszenia pod mundurem. Jednak żołnierze, zwłaszcza ci, którzy przebywali w trudnych warunkach klimatycznych – często zdejmowali wojskowy uniform, by pracować tylko w spodniach i w koszulkach. Podobnie, jak w przypadku kurtek (bomber jacket, parka, kurtka pilotka) i innych elementów odzieży męskiej, które swoje początki miały w militariach, również T-shirty chętnie zostały zaadaptowane przez ludność cywilną.

Praktyczne, powszechnie dostępne, wygodne, niedrogie, łatwe do czyszczenia podkoszulki zaczęły sprawdzać się u rolników, przedstawicieli klasy robotniczej, a także wśród sportowców i amatorskich entuzjastów sportu.

T-SHIRT W POPKULTURZE!

Po II Wojnie Światowej weterani nadal nosili swoje T-shirty. Do ich dalszej popularyzacji przyczyniły się także ówczesne hity kinowe z Marlonem Brando („Tramwaj zwany pożądaniem”) i Jamesem Deanem („Buntownik bez powodu) w rolach głównych. Nienachalna promocja koszulki, połączonej z jeansami lub spodniami chino i z militarną kurtką sprawiła, że ubrania te stały się wręcz pożądane przez mainstream. Na odpowiedź producentów nie trzeba było długo czekać. Podkoszulek, jako samodzielna odzież wierzchnia, będąca wyrazem buntu i symbolizująca męskość stała się hitem!

Tshirt męskie
T-shirty z nadrukami pozwalają na wyrażanie indywidualnej ekspresji. Denley.pl

Ale na tym historia się nie kończy! Postęp w dziedzinie sitodruku, jaki miał miejsce w latach 60-tych ubiegłego wieku, przyniósł zupełnie nowe możliwości. Na T-shirtach drukowano nazwy zespołów, hasła polityczne, itd. Sam Walt Disney, na dużą skalę, wykorzystał koszulki z nadrukami w swoich kampaniach promocyjnych, co też można uznać za moment przełomowy!

Mówi się, że T-shirty zdemokratyzowały amerykańską odzież. Podczas, gdy wcześniej liczyła się jakość (rodzaj materiału, sposób uszycia) – teraz stawiano na rewolucję w modzie. Tanie koszulki o młodzieńczym charakterze stały się manifestem osobistej ekspresji. Formą wyrazu wśród subkultur, artystów, designerów. Jednak już w latach 80-tych, moc sloganowego i obrazowego przekazu zatoczyła takie kręgi, że T-shirty z nadrukami chciał nosić cały świat!

FENOMEN T-SHIRTÓW. T-shirt – męskie DNA! 

Dostępne, komfortowe, funkcjonalne. Nic dziwnego, że T-shirty są tak bardzo popularne wśród mężczyzn! Męską szafę bez kilku klasycznych, białych T-shirtów można uznać za niekompletną! To najbardziej uniwersalny model koszulki, bez którego nie obędzie się wiele męskich stylizacji. Zarówno tych sportowych, jak i eleganckich, a co najmniej casualowych! T-shirt – męskie DNA – tak można powiedzieć o kultowych koszulkach! 

I tu warto na chwilę się zatrzymać! Bo choć nie istnieje facet, który nie doceniałby roli lekkiej bluzki w kształcie litery T, to jednak wśród mężczyzn można zaobserwować podział na dwa obozy. Jedni uważają, że męski T-shirt to baza większości stylizacji i można go nosić niemal na każdą okazję. Drudzy, tradycjonaliści, sądzą, że koszulki bawełniane można nosić na siłowni i co najwyżej – w czasie wakacji, w okolicach plaży.

t-shirty męskie
Koszulki z krótkim rękawem są wszechstronne, można stworzyć z nimi rozmaite stylizacje. Denley.pl

Co by nie mówić – na pewno są one ponadczasowym i wszechstronnym ubiorem, który sprawdzi się w różnych sytuacjach! Tyle, że można koszulki nosić lepiej lub gorzej. Jeśli będą sprane, wygniecione, to oczywiście wpłyną na wygląd, czyniąc go niedbałym. Co jednak może nie przeszkadzać facetom ubierającym się w rockowym stylu i łączącym T-shirty ze skórzanymi kurtkami. Rebeliancki klimat jest przecież w modzie! Dobrze utrzymane koszulki na większość stylizacji wpłyną pozytywnie. Oczywiście raczej nie poleca się zakładania ich na ślub, ale mogą być one całkiem szykownym elementem garderoby w wielu innych okolicznościach.

Najpopularniejsze T-shirty męskie to oczywiście te bawełniane. 100% bawełny daje gwarancję tego, że T-shirt  – męskie „ja” – jest miękki, a tkanina jest naturalna i „oddycha”. Jednak domieszka tkaniny syntetycznej (np. poliestru) to również opcja warta uwagi! Taka koszulka męska zwykle jest bardziej trwała i mniej podatna na zagniecenia! 

Różne OBLICZA T-SHIRTÓW! 

Męskie koszulki z krótkim rękawem można podzielić na dwie główne grupy. Są to T-shirty o jednolitym kolorze tzw. gładkie i streetwear’owe T-shirty z nadrukami.

T-shirty gładkie, jednokolorowe.

biały T-shirt męski
Biały T-shirt męski – twój must have! Denley.pl

Białe T-shirty męskie (basic) są najbardziej kultowe i niesamowicie uniwersalne. To modowe kameleony, wyróżniające stylizację z szarej masy! W połączeniu z jeansami, tak kiedyś jak i dziś, przywołują styl niepokornych buntowników. To epickie zestawienie, które sprawdzi się zawsze wtedy, gdy nie wiesz w co się ubrać!? Jednocześnie, w takim „komplecie”, T-shirty są prawdziwym wyrazem ponadczasowego imażu z klasą!

Monochromatyczne T-shirty czarne, szare mają w sobie pewien wizualny ciężar i surowość. Ale właśnie takiego, lekko wyrafinowanego wyglądu oczekują pewni siebie mężczyźni, ceniący klasyczny minimalizm w modzie. Must have!

Równie duży potencjał mają kolorowe T-shirty męskie i najlepiej, jeśli dobiera się je do typu urody. Mężczyźni o jasnej cerze i ciepłym kolorze włosów (miodowy, rudy) świetnie wyglądają w odcieniach camelu, brązu, błękitu, granatu i w czerni. Blondyni i szatyni, o chłodnym odcieniu włosów i niebieskich oczach, doskonale prezentują się w tzw. popielach, grafitach, błękitach i pastelach. Wyraziste kolory żółte, pomarańczowe i fioletowe pasują natomiast facetom o kasztanowych włosach i oliwkowej cerze. Z kolei ciemne włosy i zimne oczy korespondują z kontrastowymi kolorami męskich koszulek, jak czerń, biel, ale też czerwień.

Męskie T-shirty z nadrukami.

T-shirty z printami mają swobodniejszy charakter niż jednokolorowe, gładkie klasyki. Im więcej nadruków, tym T-shirt bardziej wpisuje się w luźny klimat. Era koszulki z nadrukiem rozpoczęła się „wielkim wybuchem”, a miał on miejsce w Miami, na Florydzie. To tam, właściciele kurortów wypoczynkowych i miejscówek ze sportami wodnymi zrozumieli potencjał, jaki nosiła w sobie koszulka z krótkim rękawem, wzbogacona o nadruk i przekuli swą oświeconą myśl w reklamowy sukces. Nie bez kozery koszulki z nadrukami są tak bardzo popularne wśród miłośników surfingu!

tshirt z nadrukiem
T-shirt z printem. Denley.pl

Dziś T-shirt z printem może być i jest manifestem poglądów, sygnałem mówiącym o przynależności do jakiejś grupy (lub odrębności), środkiem do podkreślenia indywidualizmu, nieprzeciętnego poczucia humoru, inspiracją. T-shirt z nadrukiem może prowokować, skłaniać do refleksji, rozmowy, reakcji. Jego rola w społeczeństwie i kulturze jest nieoceniona!

T-shirt z dekoltem V-neck czy z okrągłym?

męskie T-shirt
Męski T-shirt ma różne oblicza! Denley.pl

Pod kątem kołnierzyków, zasadniczo wyróżnia się dwa typy T-shirtów. Z klasycznym, okrągłym dekoltem lub z tzw. dekoltem w szpic (V-neck). Zastanawiając się nad wyborem odpowiedniego, należy zadać sobie pytanie…

Czy dany kołnierzyk koresponduje z proporcjami twarzy i ciała?

  • Kołnierzyk okrągły optycznie poszerza, zatem pasuje do mężczyzn o szczupłej, przeciętnej budowie. Z długą szyją, pociągłą twarzą i wąskimi ramionami.
  • Z kolei głęboki dekolt w szpic (o którym mówi się również, że jest to dekolt w serek) przyciąga uwagę i nadaje symetrii facetom niewysokim, ale też mocno zbudowanym, o szerszych ramionach i okrągłych twarzach. Optycznie wysmukla sylwetkę i buzię!

T-SHIRT NA RÓŻNE OKAZJE. KIEDY ZAKŁADAĆ, A KIEDY NIE? 

Nie nosi się T-shirtów na typowo formalne okazje. Jeśli w danym miejscu (np. w pracy) lub w danych okolicznościach (wydarzenie) obowiązuje oficjalny dress code – należy się go trzymać. W korporacjach, T-shirty pod marynarkę sprawdzą się jedynie w casualowe piątki (casual friday). Można też nosić je na luźne, nieformalne spotkania.

tshirt męskie
Przestrzeń miejska, sport – tutaj T-shirty sprawdzają się doskonale! Denley.pl

T-shirt to ponadczasowy klasyk, który może wyglądać stylowo, ale w zamierzeniu – wcale nie musi wywoływać efektu wow! On ma pełnić swoją historyczną rolę – nie krepować ruchów, być totalnie praktycznym. Aby zrobić na kimś szczególne wrażenie – lepsza będzie męska koszula. T-shirt najlepiej sprawdza się bowiem na co dzień, w domu, na spotkania z przyjaciółmi, na koncert. Został on stworzony dla ludzi aktywnych! Jeśli uprawiasz sporty, albo nawet biegasz po mieście w związku z załatwianiem sprawunków – męska koszulka to najlepszy wybór!

WSZECHSTRONNE T-SHIRTY. Z CZYM JE ŁĄCZYĆ? 

tshirt z kapturem
T-shirty z kapturem prezentują się niebanalnie! Denley.pl

Zacznijmy od tego – na jaki T-shirt stawiasz? Bo przecież męskie koszulki z krótkim rękawem to nie tylko klasyki. Do dyspozycji masz też T-shirty polo, albo np. T-shirty z kapturem. Te pierwsze są częścią casualowego kodu i wpisują się w sportową elegancję. Z kolei koszulki z kapturem to oryginalna hybryda dla fanów sportu i zawadiackich luzaków. Polo można łączyć z dopasowanymi spodniami jeansowymi, ale też z chinosami, a wiosną i latem ze stylowymi szortami.

Przeczytaj również nasz tekst pt.: „Jak nosić T-shirty z kapturem?”. Zainspiruj się! 

Klasyczne T-shirty jednokolorowe pasują niemal do wszystkiego. Białe – rozjaśnią stylizację, ciemne nadadzą jej charakteru, a potencjał koszulek kolorowych można wykorzystywać do idealnego podkreślenia własnego wizerunku! 

T-shirty z napisami i innymi grafikami przełamią monotematyczny look i wyróżnią cię z tłumu. Świetnie nadają się do noszenia na co dzień, zatem możesz łączyć je z denimami i sportowymi spodniami, jak joggery czy baggy. Nadruki na ubraniach mają energię, żyją i pulsują podobnie jak ty, jak miasto, jak wszystko to, co cię otacza. Korespondują z większością miejskich stylizacji, dlatego łącz je śmiało z ubraniami streetwear’owymi.

Modne koszulki męskie, czyli niezbędniki każdej męskiej garderoby dostępne są w naszym sklepie online Denley.pl.

Pokaż więcej wpisów z Sierpień 2020
pixel