Sztruks! Tkanina vintage, która zdominuje trendy w 2019!

2019-01-01
Sztruks! Tkanina vintage, która zdominuje trendy w 2019!

W roku 2019 – zapomniany sztruks wraca z mocnym uderzeniem! Co o nim wiemy?

Nazwa „sztruks”.

Słowo „sztruks”, a właściwie „corduroy” powstało w Anglii w XVIII wieku. Wtedy to nosiła go szlachta (odpowiednik tkaniny zaczęto produkować w Londynie), więc nazwa renomowanej tkaniny miała być synonimem królewskiej jakości i prestiżu. Z fr. corde du roy – szaty króla. Polski sztruks wywodzi się z kolei od niemieckiego struck.

Sztruks! Skąd się wziął?

sztruksowe ubraniaKorzenie sztruksu znajdują się w starożytnym mieście egipskim Al-Fustat, zlokalizowanym w pobliżu Nilu. Ewoluował on z pradawnego splotu bawełnianego „fustian” wytwarzanego tam od 200 roku! W Europie tkanina ta zdobyła popularność w XII wieku i zataczała coraz szersze kręgi wraz z rozwojem handlu bawełną. Fustian stał się egzotyczną tkaniną pożądaną przez bogatych Europejczyków, a wraz z rosnącym popytem – w Europie zaczęto produkować jej imitacje.

W wieku XVIII fustian był materiałem uznawanym za nowoczesny i praktyczny wybór w przypadku tkanin outdoorowych. Jest ciepły, wytrzymały, szybko schnie, konkuruje z odzieżą wełnianą. Prążkowany fustian staje się powszechnie dostępny, a ze względu na swoje funkcje – ten materiał włókienniczy stosuje się przy produkcji odzieży roboczej. W wieku XIX i XX prążki są noszone zarówno przez gentlemanów, jak i rolników. Jest tak powszechny, że noszą go robotnicy, artyści i studenci. To właśnie wtedy zaczyna rodzić się szeroko powielany później mit, że jest to aksamit dla biedaków.

Ale to nie koniec! W wieku XX powstają sztruksowe ubrania dla dzieci, ma też zastosowanie w odzieży sportowej i militarnej. W 1918 Ford wykorzystuje luksusowy sztruks jako tapicerkę do nowego modelu T! W połowie wieku sztruks zaczyna zataczać koła. Raz jest w modzie, raz z niej wylatuje i znów wraca z impetem. Teraz noszą go już wszystkie grupy wiekowe i społeczne. Doceniają go ci, którym zależy na wygodzie i praktyczności. Sztruks, którego dawno nie widzieliśmy – pojawi się na ulicach ponownie w tym roku! I ma nimi dosłownie zawładnąć!

Gdzie go zobaczymy?

sztruksoweTrafne pytanie, bo zobaczymy go wszędzie! Za sztruksową bazę uznaje się spodnie ze sztruksu, ale nadchodzi moda na kurtki sztruksowe, sztruksowe marynarki, prążkowane garnitury i płaszcze! Kurtka ze sztruksu to pozycja obowiązkowa przedwiośnia! Będzie nam zatem miękko, ciepło i wygodnie, a sztruksowe ubrania dla mężczyzn idealnie wpiszą się w styl casualowy i streetwear.  Męskie spodnie sztruksowe w klimacie zakręconego historyka? Dajcie im szansę! Nie pożałujecie!

Pokaż więcej wpisów z Styczeń 2019
pixel