Sprezzatura - elegancja czy nonszalancja?

2018-03-20
Sprezzatura - elegancja czy nonszalancja?

A filar wiedzy o modzie, z którym powinien zapoznać się każdy laik, albo nadrobić informacje o nim każdy stylowy facet , a nawet przyjąć za coś własnego to sprezzatura!

Czym jest sprezzatura w modzie męskiej?

Nie da się dokładnie zdefiniować tego określenia o włoskim rodowodzie. Sprezzaturę trzeba po prostu czuć, rozumieć i emanować nią poprzez własny, niewymuszony styl. Dotyczy ona nie tylko mody, ale również innych dziedzin powiązanych w jakiś sposób z ogólnie pojętą estetyką jak kultura, design, muzyka i inne rodzaje sztuki. Sprezzatura w modzie oznacza łamanie pewnych ogólnie przyjętych kanonów. Zawadiactwo w modzie i zabawę nią. Swobodę i nonszalancję, elegancję, która przychodzi facetowi bez wysiłku. To taki sznyt, wyrafinowana niedoskonałość, którą albo się ma, albo nie. To może być pewien błąd stylistyczny w stroju, który będzie uchodzić za coś dziwnego, albo wręcz przeciwnie – stanie się gigantycznym trendem, szczególnie teraz, w dobie mediów społecznościowych.

Sprezzatura jest dostrzegalna u  prawdziwych fashonistów, indywidualistów, ikon. Facetów, którzy dbają o swój image, a jednocześnie wcale im na nim aż tak bardzo nie zależy i pozwalają sobie na błędy. Łamią dress code, ale tylko w sytuacjach, gdy można sobie na to pozwolić. Nie można np. nie założyć skarpetek do mokasynów, na czas spotkania z zarządem firmy, w której się pracuje. To nie uchodzi. Nie można też posuwać się za daleko w swojej oryginalności, aby nie wyglądać śmiesznie. W tym „nurcie” można natomiast być ekscentrycznym, ale tylko w pewnych ramach i z indywidualnym pomysłem na siebie. Gianni Agnelli, główny akcjonariusz Fiata i prezes klubu Juventus Turyn, włoska ikona elegancji – nosił zegarek na mankiecie koszuli. Różne niedociągnięcia w jego wyjątkowym stylu były tak naprawdę przemyślane, perfekcyjne i inspirujące.

Ideą sprezzatury, mocno indywidualnego stylu jest to, że żeby łamać zasady, najpierw trzeba się dobrze ubrać. Dopiero wtedy można pokusić się o oryginalność w perfekcyjnym wyglądzie. Nie można też kopiować rozwiązań, tylko znaleźć niewymuszony pomysł na siebie. Trudne? Bardzo! Tylko dla wybranych mężczyzn, którzy ze swoim wyglądem i modowymi wyborami czują się swobodnie, naturalnie i lekko!

Po modowe inspiracje zajrzyj na denley.pl!

Pokaż więcej wpisów z Marzec 2018
pixel