Skąd się wzięło święto zakochanych?

2018-02-14
Skąd się wzięło święto zakochanych?

Prawda jest taka, że niemal wszyscy dali się wciągnąć w obchodzenie tego święta i bardzo dobrze! Warto okazywać uczucia każdego dnia, ale co stoi na przeszkodzie, żeby w święto zakochanych celebrować miłość jeszcze bardziej?!

Skąd się wzięło Święto zakochanych?

Zaskoczenie! Wszystko wcale nie zaczęło się w Ameryce! Walentynki mają głębokie korzenie pogańskie i już w starożytnym Rzymie, 14 luty był wigilią Luperkaliów, czyli świąt obchodzonych ku czci bożka płodności – Fauna. W czasach, kiedy pogaństwo zastępowała religia chrześcijańska – wymieniono Fauna na Św. Walentego. Jednak do dziś nie wiadomo – o którego Walentego chodziło, gdy zwierzchnicy kościoła ustanawiali jego patronat i ta niejasność sprawiła, że w 1969 roku – został on oficjalnie usunięty z kalendarza kościelnego.

Nie przeszkodziło to jednak temu, by od średniowiecza – święto zakochanych – tylko zyskiwało na popularności i by obchodzić je do dziś. W ogóle to Brytyjczycy uważają, że to oni rozpropagowali kultywowanie miłości w połowie lutego. Wszystko to za sprawą ich poetów, piszących o miłości i pierwszej walentynkowej kartki, która do dziś znajduje się w Muzeum Brytyjskim. Wysłał ją w 1415 roku książę Karol do swojej żony. Sam był wówczas uwięziony w Tower.

Walentynki w postaci kartek ozdobionych amorami i serduszkami dotarły do Stanów Zjednoczonych w 19 wieku, a co stało się dalej – wiadomo: „Amerykańskie święto”. Do Polski tradycja obchodzenia Walentynek przywędrowała w latach 90-tych i z roku na rok – praktykuje je coraz więcej osób. W sumie trudno oprzeć się wszędobylskim serduszkom i atmosferze tego radosnego i romantycznego dnia.

Pamiętaj! Niezależnie od tego, czy ty i twoja druga połówka obchodzicie święto miłości czy nie – i tak o nim pamiętaj, i tak wykaż się miłym gestem. Ona na to czeka Jeśli potrzebujesz pomysłu last minute – zajrzyj do wpisu pt. “Jak ogarnąć Walentynki” lub “Bluzy dla par. Dwie połówki jednego stylu”. W Denley.pl znajdziesz też super rabat na wszystkie walentynkowe stylizacje. Możecie też wybrać się razem do kina lub obejrzeć film na kanapie, zjeść pyszną kolację i jeszcze jedno! Bezwzględnie kup Pan kwiaty!

Pokaż więcej wpisów z Luty 2018
pixel