Rodzeństwo ksero! Czy warto ubierać dzieci tak samo?

2018-07-21
Rodzeństwo ksero! Czy warto ubierać dzieci tak samo?

Bliźnięta lub rodzeństwo w zbliżonym wieku ubrane dokładnie tak samo! Taki trend, przynajmniej wśród rodziców bliźniąt komponujących parce garderobę – panował jeszcze kilka, kilkanaście lat temu. Dziś jednak wielu rodziców zastanawia się – czy ubierać dzieci tak samo? Odpowiedź brzmi: nie! Dwa razy nie! Choć trzeba zrezygnować z całej tej słodyczy, którą emanują dwa identycznie wyglądające szkraby – to jednak warto to zrobić. Właśnie dla ich dobra!

Dlaczego nie powinno się ubierać dzieci tak samo?

Podobnie jak styl, również (i przede wszystkim) osobowość dzieci kształtuje się już od pierwszych chwil życia maluchów. O ile kilkumiesięcznym dzieciom „stylizacja” jeszcze nie robi żadnej różnicy, o tyle starszaki – zwracają uwagę na swój wygląd. Rodzice bliźniąt, nie chcąc dawać im powodów do wzajemnej zazdrości, albo też z wygody lub poczucia „sprawiedliwości” – często kupują im identyczne zestawy odzieży dziecięcej. Czasem fajnie podkreślić wyjątkową więź łączącą rodzeństwo, jednak na co dzień – te same komplety ubrań dla dzieci – to nie jest trafny pomysł. Jeśli bliźnięta są jednojajowe, a do tego ubrane tak samo – otoczenie będzie je często mylić. Gdy dla pani z przedszkola Kasia zawsze będzie Mają lub odwrotnie, u dziecka może pojawić się zachwianie poczucia indywidualności. Inny strój dla każdego z dzieci pozwala łatwiej je rozróżnić. Każdy maluch podświadomie chce podkreślić swoją niepowtarzalną osobowość, to jeden z ważnych etapów rozwoju. Stałe mylenie szkraba z kimś innym (nawet jeśli jest to siostra czy brat) – może ten rozwój zaburzyć.

Dzieci mają prawo do podejmowania własnych wyborów i budowania odrębnej tożsamości. Jeśli są na tyle dojrzałe, by móc decydować co na siebie włożyć – trzeba im na to pozwolić i nie naciskać uporczywie, by jako rodzeństwo nosiły te same zestawy ubrań. Jedna dziewczynka może chcieć ubrać spodnie jeansowe w kwiatki, a druga legginsy! Mają do tego 100% prawo! Choć niektórzy uważają, że ubieranie ksero nie robi nikomu krzywdy, jest urocze i buduje poczucie więzi między dziećmi, to jednak warto zwrócić uwagę, że im są one starsze, tym bardziej starają się podkreślić swój indywidualizm i same decydują o odrębnym wyglądzie. Para bliźniąt czy rodzeństwa w zbliżonym wieku raczej nie chce wyglądać tak samo, chyba że okazjonalnie. Warto to uszanować!

Pokaż więcej wpisów z Lipiec 2018
pixel