Rodzaje swetrów męskich: sweter szalowy!

2020-01-28
Rodzaje swetrów męskich: sweter szalowy!

Swetry to nieodzowny element garderoby eleganckich mężczyzn! Występują w rozmaitych fasonach, wykonane są z różnych tkanin, wyróżniają się indywidualnymi stylami. Choć jeśli chodzi o rodzaje swetrów męskich – tych tak naprawdę nie jest aż tak dużo!

Golfy, cardigany, męskie swetry V-neck… wystarczy poznać charakterystyczne cechy poszczególnych modeli, by znaleźć te najlepsze dla siebie! Ulubione! W naszym nowym jesiennym cyklu – skupimy się dziś na swetrze bardzo oryginalnym. Poznajcie specyficzny shawl collar pullover, czyli sweter szalowy!

Sweter – krótka historia!

cardigan szalowy
Sweter szalowy może być rozpinany (cardigan), jak i zakładany przez głowę. Denley.pl

Podobnie jak większość męskich ubrań, które dziś nazywamy mianem kultowych – swetry męskie powstały z powodów stricte funkcjonalnych. Najbardziej charakterystycznymi użytkownikami swetrów byli rybacy, którzy potrzebowali do swojej pracy wytrzymałej i ciepłej odzieży, aby możliwie jak najlepiej chronić się przed działaniem żywiołów. W XV wieku, na Wyspach Normandzkich, położonych pomiędzy Francją a Wielką Brytanią – żony poławiaczy dziergały „guernseys” – ciasno przędzoną, dzianinową wełnę, która opierała się szybkiemu przemakaniu. Wraz z rozwojem handlu – sweter ten został przyjęty, a następnie modyfikowany przez inne społeczności przybrzeżne na Wyspach Brytyjskich i na Morzu Północnym. Tzw. „gansey”, do przełomu XIX i XX wieku były noszone niemal wyłącznie jako odzież robocza. I już wtedy zaadaptowała je Royal British Navy. Swetry zaczęły stanowić element umundurowania, a także rozprzestrzeniać się poza tereny Wysp Brytyjskich.

Odkąd moda stała się motorem podejmowania decyzji co do wyboru odzieży – sweter zaczęto wybierać nie tylko jako praktyczny element ekwipunku poszczególnych grup zawodowych. Wszedł do mainstreamu.

sweter szalowy
Sweter szalowy. Denley.pl

Sweter szalowy! 

Sweter to typ ubrania, który zakrywa górną część ciała i ramiona, ewentualnie szyję (golf). Swetry definiuje się na podstawie różnych cech – szczególności kroju, stylu, dzianiny, wzoru.

Model typu shawl collar – może występować jako cardigan i pullover. Pullover jest w tym wypadku zakładany przez głowę. Co wyróżnia go szczególnie? Oczywiście – niebanalny kołnierz szalowy! Ten nowoczesny sweter miał swój początek w militariach, a jego dekolt w kształcie litery „V” krzyżuje się u podstawy. W niektórych wersjach wykończony jest guzikiem lub guzikami – często umieszczonymi jedynie dla ozdoby.

Pullover szalowy to model wyjątkowy! Przede wszystkim – jest bardzo stylowy! Wystarczy włożyć do niego parę jeansów, by wyglądać męsko jak diabli A przy tym mieć poczucie ciepła i maksymalnej wygody!

Pokaż więcej wpisów z Styczeń 2020
pixel