Renowacja kurtki skórzanej domowymi sposobami — czy to się może udać?

2022-09-12
Renowacja kurtki skórzanej domowymi sposobami — czy to się może udać?

Kurtki skórzane należą do tych specyficznych części garderoby, o które należy dbać bardziej pieczołowicie niż o inne. Szczególnie dlatego, że kupując kurtkę tego typu planujecie zapewne użytkować ją więcej niż jeden czy dwa sezony. Odpowiednie przechowywanie oraz pielęgnacja kurtki wykonanej ze skóry naturalnej lub ekologicznej, potrafi skutecznie przedłużyć jej żywotność. Jeśli zastanawiasz się jak odnowić kurtkę ze skóry w warunkach domowych, albo jakie są najlepsze sposoby na pranie skóry w domu i odświeżanie kurtki skórzanej, to dobrze trafiłeś. Zapraszamy na krótki poradnik w tym temacie, jak prać i odświeżać kurtki skórzane męskie i damskie domowymi sposobami.

Kiedy skórzana kurtka potrzebuje renowacji?

Każda kurtka skórzana ma swoją żywotność, jednak prawdą jest, że im bardziej będziesz o nią dbać, tym dłużej Ci posłuży. Już po jednym sezonie użytkowania kurtka skórzana może potrzebować odświeżenia bądź choćby usunięcia zabrudzeń, które tak czy siak pojawią się na tego typu odzieży wierzchniej. Oczywiście kurtkę można oddać do pralni, gdzie zostanie profesjonalnie obejrzana pod względem uszkodzeń, plam, czy nieprzyjemnego zapachu. Skóra jest tym typem materiału, z którym należy się obchodzić delikatnie, a nie każde sposoby prania będą dla niej odpowiednie. Ponadto na powierzchni kurtki skórzanej poza zabrudzeniami, które wymagają dokładnego czyszczenia mogą pojawić się także pewne elementy wymagające renowacji. Do wykonania takich czynności są różne metody, poza usunięciem pęknięć, czy rys warto skupić się także na usunięciu plam z potu albo przywróceniu kurtce blasku. Owy blask bowiem jest głównym kryterium tego, czy kurtka wygląda na zadbaną, czy nie. Zatem jeśli Twoja kurtka skórzana straciła blask, to najwyższy czas, aby poddać ją zabiegom pielęgnacyjnym. Od czego zacząć?

Efekty, które można osiągnąć dzięki renowacji skórzanej kurtki

Efekt odświeżenia kurtki zapewne jest tym najbardziej pożądanym jeśli mowa o pielęgnacji kurtki skórzanej. Czyszcząc ją chcesz zapewne, aby wyglądała prawie jak nowa. Nie zapomnij jednak o wypraniu jej także z nieprzyjemnych zapachów. Także w takiej kurtce ciało potrafi się spocić i zostawić nieprzyjemny zapach oraz nieestetyczne ślady z potu pod pachami oraz na podszewce na plecach, czy w rękawach. Jak je usunąć? Najlepiej przy pomocy ciepłej wody oraz proszku lub płynu do prania, a w niektórych przypadkach wystarczy nawet kostka szarego mydła. Delikatną gąbką przeczyść newralgiczne miejsca, a następnie pozostaw kurtkę do całkowitego wyschnięcia. Najlepiej robić to odwracając kurtkę na lewą stronę.

Jak zabrać się za renowację skóry w skórzanej kurtce?

Czyszczenie ubrań ze skóry domowymi sposobami może nie być łatwe, ale jeśli znasz kilka podstawowych zasad, wcale nie musi być też trudne i niemożliwe do zrobienia. Aby zrobić to dobrze, musisz wykonać kilka podstawowych kroków. Oto one:

  1. Usunięcie z kurtki pierwszych, powierzchownych zabrudzeń – weź miękką gąbkę lub szmatkę, namocz ją w ciepłej, ale nie gorącej wodzie i przetrzyj kurtkę dokładnie w każdym miejscu. Nie zapomnij o trudniej dostępnych miejscach takich jak zgięcia w łokciach, czy miejsca pod pachami. Przetrzyj kurtkę dokładnie i pozostaw wiszącą na wieszaku do wyschnięcia.

  2. Zamaskowanie i renowacja uszkodzeń – wyroby skórzane mają to do siebie, że mogą się przecierać bądź rysować. Nie wygląda to estetycznie i warto to maskować, jeśli chcesz aby Twoja kurtka dłużej wyglądała na nową. Jak zrobić to najlepiej? W sklepach specjalistycznych i drogeriach kupisz specjalne pasty lub balsam przeznaczone do renowacji galanterii skórzanej. Użyj pasty bądź balsamu zgodnie z instrukcją producenta, niektóre z nich stosuje się tylko na uszkodzenia, inne na całej powierzchni kurtki. Koniecznie zapoznaj się z dołączoną do produktu instrukcją.

  3. Natłuszczenie kurtki oraz przywrócenie jej blasku – w tym celu najlepiej użyć letniej wody w połączeniu z gliceryną. Zmieszaj wodę i glicerynę w proporcjach 1:1, a następnie wsmaruj ją w całą powierzchnię kurtki. Pozostaw na kilkanaście godzin, aż do całkowitego wyschnięcia. Pamiętaj, aby suszyć kurtkę rozwieszoną na szerokim, najlepiej drewnianym wieszaku. Nigdy w słońcu, ani zbyt blisko źródła ciepła typu piec, czy kaloryfer.

Renowacja kurtki skórzanej domowymi sposobami — na czym polega?

O czym należy pamiętać jeśli zastanawiasz się jak konserwować kurtkę skórzaną? Na pewno nie można prać jej w pralce ani poddawać żadnym zbyt chemicznym zabiegom. Mogą one bowiem nieodwracalnie zniszczyć wyroby ze skóry. Nigdy nie wrzucaj kurtki ze skóry do pralki razem z innym praniem, nie poddawaj jej działaniu zbyt wysokiej lub zbyt niskiej (minusowej) temperatury. Zawsze dokładnie czytaj ulotki preparatów, jakie chcesz użyć na skórze, aby upewnić się, że będą dla niej bezpieczne.

Pokaż więcej wpisów z Wrzesień 2022
pixel