Przewodnik po kurtkach męskich: Kurtki Parki!

2017-08-21
Przewodnik po kurtkach męskich: Kurtki Parki!

Kurtki parki! Jedne z najpopularniejszych kurtek o bogatej historii. Pierwotnie były one wytwarzane ze skóry zwierzęcej. Służyły wówczas do możliwie wygodnego wykonywania naprawdę trudnych, męskich zadań, jak polowania czy ekstremalne przeprawy na wodzie. Miały chronić przed zimnem, dlatego ich znakiem rozpoznawczym jest obszerny kaptur i zabezpieczać przed wilgocią. A do tego być wyjątkowo wytrzymałe! Parki były i nadal są podstawowym i najlepszym okryciem wierzchnim w społeczeństwie… Eskimosów.

Pierwowzorem kurtki parki, jaką znamy dziś – był model stworzony przez Amerykanina Eddiego Bauera (znawcy sprzętu sportowego z Seattle), który w latach 40-tych ubiegłego wieku opatentował pierwszą pikowaną kurtkę – lekką, ocieploną puchem parkę. Kolejne dziesięciolecie to okres, w którym do obiegu wprowadziła kurtki parki z ortalionu – amerykańska armia, używając ich podczas dramatycznej wojny z Koreą. To właśnie oni dodali temu modelowi drugiego, charakterystycznego elementu (poza obszernym kapturem) jakim jest tzw. rybi ogon (fishtail), który jeszcze bardziej zabezpieczał żołnierzy przed zimnem.

W latach 60-tych kurtki parki podbijały już ulice dużych miast, a na ich popularność ogromny wpływ miała brytyjska subkultura Modsów, o których więcej można przeczytać w tekście: The Mods. Eleganccy buntownicy czy niewolnic elegancji? Tak uniform wojskowy przekształcił się na uniform inteligentów, a następnie trafił do mainstreamu.

Kurtki parki – na każdą porę roku. Dostępne modele zimowe, ale też na okres przejściowy_Denley.pl

Cechy kurtki parki:

  • Prosty krój.
  • Brak zbędnych detali.
  • Lekka.
  • Ciepła.
  • Kołnierz ze stójką.
  • Z obszernym kapturem, często wykończonym odpinanym futrem (w modelach jesiennych i zimowych).
  • W maskującej barwie. Najpopularniejszy kolor parki to khaki, moro, czarny, granatowy, ale współcześnie dostępne są modele w pełnej gamie kolorystycznej. Np. bordowe.
  • Posiada skośne kieszenie na piersiach i duże, nakładane kieszenie z przodu.
  • Ma sznurek ściągający w pasie.

Dziś mało kto jest w stanie wyobrazić sobie sezon jesienno-zimowy czy okres przejściowy w modzie, bez funkcjonalnej kurtki parki, która jest nie tylko ciepła i wygodna, ale też świetnie wygląda. Sprawdza się zarówno jako element stylizacji w modzie casualowej jak i w modzie streetwear. Idealna do noszenia na co dzień.

Pokaż więcej wpisów z Sierpień 2017
pixel