Przegląd koszul: Vichy

2016-06-08
Przegląd koszul: Vichy

To w końcu kratka czy paski? Już wyjaśniam. Przyjrzyjcie się dokładnie koszuli z poniższego zdjęcia. Jej kratka utworzona jest z przecinających się pod kątem prostym prążków poziomych i pionowych. Ot i cała tajemnica!

pol_pl_Koszula-meska-WLK-RAW-360-blekitna-40768_1GINGHAM / VICHY. KULTOWA CZY OBCIACHOWA?

O tej kratce mówi się różnie. Poza superlatywami, w których jawi się nam jako stylowa, minimalistyczna, topowa – mówi i myśli się o niej w kontekście staromodnym… Pamiętacie obiadki u babci, podane na stole wyłożonym ceratą? No więc właśnie. Określenia: ceratowa, obrusowa, stołówkowa nie wzięły się znikąd. Z drugiej strony, dla tego faktycznie ponadczasowego wzoru – takie opinie mogą być nieco krzywdzące.

Faktem jest, że pierwsze wzmianki o tej kratce pojawiły się już w 1615 roku w Anglii, do której dotarła z kolonii indyjskich i indonezyjskich, a następnie… zawojowała świat. Wyspy Brytyjskie, Stany Zjednoczone, Francja…

Motyw vichy (przechrzczony z „gingham” we Francji) przodował w dekoracji domów i na ulicach. Był wykorzystywany zarówno do produkcji tekstyliów (do tej pory jest zresztą bardzo popularny) jak i hollywoodzkich kreacji wielkich gwiazd. Aktorzy i grane przez nich postaci wyniosły wzór vichy do statusu kultowego. Wśród nich: Brigitte Bardot, Katherine Hepburn, Sean Connery.

Nacechowane prostotą, minimalizmem i harmonią – koszule vichy, świetnie sprawdzają się jako najbardziej wyrazisty element całego outfitu. Dobrze wyglądają też z marynarkami lub swetrami, gdzie widać tylko fragment koszuli. Klasykiem jest oczywiście granat i błękit na białym tle, ale inne kolory prezentują się równie ciekawie, Są idealne dla fanów sportowej elegancji, pasują na nieformalne spotkania.

Z CZYM NOSIĆ KOSZULĘ VICHY?

  • Z nieformalną marynarką
  • W połączeniu z gładkimi tkaninami o jasnych lub wyrazistych barwach
  • Z chinosami lub jeansami

[adrotate banner=”40″]

Pokaż więcej wpisów z Czerwiec 2016
pixel