Podstawowe typy męskich sylwetek

Ubrania z nadrukiem. Jak stworzyć ciekawy look?

Podstawowe typy męskich sylwetek

Chociaż fajnie jest mieć perfekcyjną sylwetkę, to wcale nie trzeba mieć idealnej budowy, by wyglądać naprawdę dobrze. Moda daje tyle możliwości tworzenia ciekawych stylizacji, że właściwie każdy mężczyzna może wyglądać korzystnie. Wystarczy tylko wiedzieć, czego należy się wystrzegać i które części ciała eksponować, by prezentować się bardziej atrakcyjnie. Bardzo pomocna jest przy tym znajomość typów męskich sylwetek. Podobnie jak wśród kobiet wyróżnia się m.in. jabłka, gruszki i klepsydry, mężczyzn przypisuje się zazwyczaj do jednego z czterech podstawowych typów sylwetki.

4 podstawowe typy męskich sylwetek

Z uwagi na podstawowe cechy budowy, męskie sylwetki dzieli się na ołówki, gruszki, jabłka i trójkąty. Każda z nich ma swoje mocne i słabe strony i może prezentować się bardzo atrakcyjnie, jeśli tylko przestrzega się tylko stworzonych z myślą o nich zasad ubioru.

Pan „ołówek” (tyczka)

To zdecydowanie najbardziej młodzieńczy typ sylwetki. Zaliczający się do niego panowie są zwykle wysocy i szczupli lub bardzo szczupli. Proporcje między klatką piersiową i biodrami są zachowane, więc stworzenie dobrych stylizacji nie stwarza zwykle większych problemów. Nie znaczy to jednak, że panom „ołówkom” nie grożą modowe wpadki. Mężczyźni o tym typie sylwetki zdecydowanie powinni unikać pionowych pasów i bardzo obcisłych ubrań, które tylko dodatkowo podkreślą szczupłość i zupełnie niepotrzebnie wydłużą sylwetkę. Zawczasu lepiej jest zrezygnować ze spodni rurek, spodni zaprasowanych na kant i bardzo obcisłych koszulek. Nie sprawdzą się również zbyt obszerne ubrania.

Warto już za to zastosować kilka trików, które optycznie poszerzą klatkę piersiową i ramiona. Dla „ołówków” idealne są warstwowe stylizacje. Świetnie sprawdzają się szerokie płaszcze i kurtki. „Ołówki” bardzo korzystnie wyglądają w marynarkach z dwurzędowym zapięciem i oversize'owych swetrach. Mogą też odważnie nosić ubrania z nadrukami, wyrazistymi wzorami (kraty, moro, poziome pasy). Powinni docenić też jasne kolory, w których wyglądają wyjątkowo korzystnie.

Pan „gruszka” (sylwetka w kształtcie litery A)

Gruszka to ten typ sylwetki, który wystarczy tylko minimalnie skorygować ubraniem, by prezentować się bardzo atrakcyjnie. Mężczyzna o tym typie sylwetki ma zwykle zgrabne nogi, ręce i klatkę piersiową, a najbardziej kłopotliwe są szerokie pośladki i brzuch. Warto nad nimi popracować na siłowni, ale dobrze jest też stosować się do rad stylistów. Panowie „gruszki” bardzo korzystnie wyglądają w marynarkach i kamizelkach. Najlepsze są dla nich koszulki z dekoltem V-neck i gładkie koszule. Świetnie prezentują się w kurtkach, płaszczach i marynarkach z szerokimi klapami. Ze spodni najlepsze są modele z prostą albo lekko poszerzaną nogawką. Dłuższa niż w przypadku „ołówków” jest natomiast lista ubrań, których lepiej unikać. Pan „gruszka” nie wygląda dobrze we wzorzystych ubraniach, mocno dopasowanych koszulkach. Nie sprawdzą się w jego wypadku ani zbyt obszerne, ani zbyt wąskie spodnie jak rurki. Nie dla niego są również poziome i pionowe pasy. Te pierwsze niepotrzebnie poszerzają sylwetkę, a drugie zaburzają jej proporcje – wysmuklają górne partie ciała i za bardzo przyciągają spojrzenia do brzucha.

Pan „jabłko” (sylwetka okrągła)

To zdecydowanie najbardziej problematyczna sylwetka, ale i ona może wyglądać świetnie, jeśli przestrzega się kilku prostych zasad. Panowie „jabłka” są zwykle niscy, krępej budowy, ramiona i biodra mają tej samej szerokości, typowy dla nich bywa również zaokrąglony lub okrągły brzuch. O bardziej atrakcyjny wygląd pan „jabłko” może walczyć na siłowni, dzięki czemu jego sylwetka zacznie bardziej przypominać kwadrat niż koło. Może też docenić możliwości, jakie niesie ze sobą moda.

Idealne dla pana „jabłko” są ubrania, które optycznie wysmuklają albo wydłużają sylwetkę. Świetnie sprawdzają się w tej roli koszulki i bluzy z dekoltem w serek i dłuższe marynarki, które sprytnie zasłonią pośladki i brzuch. Rewelacyjne są również ciemne spodnie z dodatkowymi cieniowaniami lub bez, które wysmuklają nogi. Chociaż do panów „jabłek” zdecydowanie najlepiej pasują gładkie ubrania, to mogą też sięgać po delikatne wzory w stonowanej kolorystyce. Zdecydowanie powinni za to unikać dużych nadruków i wyrazistych wzorów. W przypadku tego typu sylwetki nie sprawdzą się obcisłe i mocno dopasowane ubrania, a klasyczne koszule zamiast wpuszczać w spodnie i dodatkowo podkreślać talię paskiem, zdecydowanie lepiej jest wypuszczać luźno na spodnie.

Pan „trójkąt”

Ten typ sylwetki zdecydowanie najbliższy jest męskiego ideału. Pan „trójkąt” ma bardzo męskie, szerokie ramiona, ładnie zaznaczoną klatkę piersiową, płaski brzuch, wąskie biodra i szczupłe nogi. Warto jednak zatroszczyć się o poprawienie proporcji sylwetki i popracować przede wszystkim nad wzmocnieniem nóg.

Sylwetkę znakomicie zrównoważą też odpowiednie ubrania. Dla pana „trójkąta” odpowiednie będą swetry, koszulki, bluzy i bluzki w ciemnych barwach. Śmiało mogą sięgać po ubrania w drobne wzory, idealne będą dla nich również spodnie z szerszą nogawką, w tym również bojówki.

Pan „trójkąt” powinien natomiast unikać ubrań, które dodatkowo poszerzą klatkę piersiową albo optycznie wysmuklą nogi. Nie dla nich są więc poziome pasy, duże wzory i nadruki. Zazwyczaj nie sprawdzą się w ich przypadku również obcisłe spodnie rurki i spodnie w kant.

pixel