Płaszcz marynarski na jesień i zimę!

2019-10-28
Płaszcz marynarski na jesień i zimę!

Podszyty dziedzictwem męskiej odzieży. Płaszcz marynarski, o ponad 100 letniej historii –  w tym sezonie jesienno zimowym wraca w wielkim stylu! 

płaszcz marynarski, budrysówka, denley
Płaszcz marynarski cechuje się funkcjonalnością i ponadczasowym stylem. Denley.pl

Zaadaptowany na potrzeby Brytyjskiej Marynarki Wojennej pod koniec XIX wieku – po wojnach, w wyniku pozbywania się ogromnych nadwyżek produkcyjnych, wpadł do mainstremu i do nurtu preppy. Ze szczególną otwartością (ze względu na cechu użytkowe i niską cenę) przyjęli go artyści, studenci i wykładowcy. Połączenie utylitarnej funkcjonalności z uczelnianymi trendami sprawiły, że płaszcz marynarski, zwany także budrysówką, stał się modową ikoną!

Niebywale praktyczny, swobodny, przyjemny w noszeniu, projektowany najczęściej w przyjemnych, ciepłych odcieniach (granat, beż). Może stanowić idealny kokon na ponure jesienne i chłodne zimowe dni! Choć w tym sezonie designerzy mocno skupili się na tym modelu płaszcza, to jest on tak naprawdę klasykiem i z obiegu modowego nie wypada nigdy!

Płaszcz marynarski – najważniejsze cechy!

  • Zaprojektowany z myślą o wilkach morskich – miał zapewniać przede wszystkim komfort cieplny na mostkach statków.
  • Oryginalne wzory wykonane są z grubej wełny, odpornej na działanie trudnych warunków atmosferycznych i wytrzymałe.
  • Obszerny kaptur.
  • Zapinany na guziki w formie drewnianych lub plastikowych kołków, z którymi to można poradzić sobie nawet w grubych rękawicach.
  • Wyposażony w wysoką stójkę osłaniającą szyję.
  • Duże, praktyczne, naszywane kieszenie.
  • Wyraźnie zaznaczony (z tyłu i z przodu) karczek, który we współczesnych modelach pełni nierzadko rolę ozdobną.
  • Najbardziej popularna długość – tuż nad kolanem.

Do czego nosić płaszcz marynarski?

Zakupując taki model warto zwracać uwagę na jego obszerność, tak, aby mieściło się pod nim kilka warstw ubrań. Dzięki temu posłuży on zarówno przy +10 stopniach Celsjusza, jak i przy -20 stopniach, gdy trzeba będzie ubrać się na cebulkę. Jest to płaszcz męski na wiele okazji, jednak warto pamiętać o jego pierwotnym przeznaczeniu – ma służyć do zadań specjalnych i sprawdzać się głównie wtedy, gdy jest po prostu zimno i mokro.

Płaszcz marynarski to niesamowicie uniwersalny model okrycia wierzchniego. Oznacza to, że można zwieńczyć nim stylizację z bluzą i dżinsami, jak i włożyć go do sportowej marynarki czy nieformalnego garnituru! Jest świetnym wyborem zawsze wtedy, gdy zastanawiasz się pomiędzy płaszczem, a kurtką.

Pokaż więcej wpisów z Październik 2019
pixel