Pierwszy dzień w szkole! Jak przygotować dziecko na to wydarzenie?

2019-08-21
Pierwszy dzień w szkole! Jak przygotować dziecko na to wydarzenie?

Pierwszy dzień w szkole to ważne wydarzenie w życiu każdego szkraba. I nierzadko jest „szokiem” nie tylko dla dziecka, ale i dla rodziców, którzy nie mogą uwierzyć, że ich mały przedszkolak zmienia się w poważnego ucznia!

Do tego nowego etapu w życiu całej rodziny, w którym dziecko rozpoczyna wieloletnią przygodę z edukacją – warto podejść na spokojnie i z rozwagą! Proces adaptacji przebiega lepiej, gdy podejdzie się do niego z łagodnością i empatią.

Pierwszy dzień w szkole! Jak przygotować dziecko?

Pierwszy, a właściwie drugi. Gdy przyjdzie ten moment, że trzeba będzie się pożegnać i pozostawić malucha za drzwiami klasy! Oczywiście do tej chwili warto przygotowywać dziecko wcześniej. Wzmacniać w dziecku pewność siebie, objaśniać jak będzie przebiegł dzień, uprzedzać o wydarzeniach. Odpowiadać na pytania, rozwiewać wątpliwości. To z pewnością zniweluje strach drzemiący w dziecku!

Dużą rolę odgrywa rodzic, który… też nie może się bać! Powinien okazywać zainteresowanie paniami, wszelkimi wydarzeniami w szkole i mieć pełne zaufanie do tego, że rzeczywiście będzie super! Dziecko to wyczuje! A taka postawa od początku buduje dobrą relację pierwszoklasisty z wychowawcą i innymi pracownikami placówki, wśród których dziecko powinno po prostu poczuć się bezpiecznie. Oczywiście nie straszymy dziecka „jak to teraz będzie”! Opowieści z dreszczykiem warto zostawić na inne okazje Szkoła potrafi być fajna, a codzienne spotkania z nową wiedzą i świetnymi kolegami to sama frajda i niesamowita przygoda! Szczególnie, że każdy maluch jest głodny nowych doświadczeń, ciekawy życia i podekscytowany zmianami!

pierwszy dzień w szkole
Wygodne ubrania to podstawa wyprawki uczniowskiej! Denley Kids

Z rzeczy zupełnie przyziemnych – trzeba przygotować wyprawkę dla ucznia. Chodzi tu zarówno o przybory szkolne, jak i odzież dla dzieci. Skrupulatne trzymanie się listy otrzymanej od wychowawcy klasy (w kwestii materiałów szkolnych) z pewnością pozwoli maluchowi uniknąć stresu – że czegoś nie ma… Dobra organizacja to podstawa, nie zostawiajcie kompletowania wyprawki na ostatni moment!

Pierwszy dzień w szkole to nie kara lecz święto! Warto po zajęciach wybrać się lody, albo zrobić coś fajnego, by celebrować to wydarzenie! Sama adaptacja zajmie trochę czasu, dlatego warto uzbroić się w cierpliwość, do dziecka podchodzić ze zrozumieniem i być gotowym na to, by okazywać mu wsparcie w tym przełomowym okresie!

Powodzenia!

Pokaż więcej wpisów z Sierpień 2019
pixel