Pielęgnacja kurtki skórzanej, czyli jak pomóc jej przetrwać zimę?

2023-01-22
Pielęgnacja kurtki skórzanej, czyli jak pomóc jej przetrwać zimę?

Kurtki skórzane niewątpliwie należy pielęgnować i dbać o nie przez cały rok w taki sposób, aby mogły służyć jak najdłużej. Skóra, czy to naturalna, czy syntetyczna potrzebuje przede wszystkim nawilżenia w postaci wszelkiego rodzaju olejków i past, czy balsamów. Potrzebuje także być odwieszona w odpowiedni sposób, tak aby nie dopuścić do jej zakurzenia, czy skurczenia się poprzez nieodpowiednie przechowywanie w szafie, czy garderobie. Nie powinna być długotrwale przetrzymywana ani w nazbyt suchych, ani zbyt wilgotnych miejscach. Zatem jak pielęgnować skórzaną kurtkę, aby służyła jak najdłużej? Jak powinna wyglądać konserwacja kurtki skórzanej ze skóry naturalnej, a jak pielęgnować kurtkę ze skóry ekologicznej? Jaki preparat typu balsam do kurtki skórzanej wybrać, aby jej nie zniszczyć? Jak powinna wyglądać idealna pielęgnacja odzieży skórzanej o każdej porze roku? Na te i inne pytania odpowiedzi znajdziesz w poniższym poradniku. Sprawdź co robić, aby Twoja odzież skórzana zawsze wyglądała pięknie i posłużyła Ci przez długie lata.

Pielęgnacja kurtki skórzanej — natłuszczanie skóry

Co jest najbardziej istotnym elementem w konserwacji kurtki skórzanej? Oczywiście natłuszczanie, powinno się je wykonywać przynajmniej raz na sezon, a więc dwa razy w roku – przed rozpoczęciem sezonu wiosennego oraz sezonu jesiennego. Jak i czym natłuszczać? Na pewno najlepiej sprawdzi się specjalnie do tego przeznaczony preparat, na rynku jest spory wybór tego typu produktów, znajdziesz je w sklepach z galanterią skórzaną oraz w dobrych drogeriach. Jeśli kupujesz produkty do pielęgnacji przez internet, pamiętaj aby dobrze przeczytać opis, aby nie zostać oszukanym lub nie kupić nieoryginalnego produktu albo przeznaczonego do czegoś innego. Pamiętaj też, że każdy impregnat może być przeznaczony do innego rodzaju skóry, co innego nubuk, a co innego zamsz, zastosowanie preparatu do zamszu na butach z nubuku może skończyć się dla nich źle. Działa to też w drugą stronę.

Jak przechowywać kurtkę skórzaną w czasie zimy?

Konserwacja kurtki ze skóry ekologicznej, jak i naturalnej zakłada, że skóra powinna być przez cały czas miękka. Nie można zatem dopuścić do zbytniego jej wyschnięcia. Kiedy może się tak stać? Na przykład jeśli kurtka przechowywana jest przez dłuższy czas (to znaczy przez dwa sezony lub dłużej) blisko nadmiernego źródła ciepła na przykład pieca, czy kaloryfera. Skóra pod wpływem takich czynników ma tendencje do wysuszania się i w efekcie tego kurczenia. Kurtkę która wyschła będzie bardzo trudno poddać renowacji, a w wielu przypadkach może się ona nie udać. Kurtka taka nie lubi też zbytniej wilgoci, więc przechowywanie jej na przykład w pomieszczeniu z parą wodną, czy pralni, gdzie jest duża wilgoć w powietrzu również mija się z celem. Kurtkę najlepiej przechowywać zatem w szafie lub garderobie, z dala od źródeł ciepła i w pozycji wiszącej, na grubym, najlepiej drewnianym wieszaku.

Pielęgnacja kurtki skórzanej — jak wyczyścić plamy i zabrudzenia ze skóry?

Wszelkie produkty wykonane ze skóry, czy to buty, torebki, czy kurtki skórzane męskie, mogą się podczas użytkowania zabrudzić, czy to na skutek tarcia i uszkodzeń mechanicznych, czy też poprzez poplamienie różnymi substancjami, jedzeniem albo napojami. W jaki sposób poradzić sobie z plamami na skórze? Na początek należy przede wszystkim przetrzeć je letnią, czystą wodą. Najlepiej przy użyciu miękkiej gąbki albo ściereczki na przykład z mikrofibry. Pozostawić do wyschnięcia. Jeśli plamy nie znikną, można sięgnąć po specjalne preparaty, które powinny pomóc w usunięciu zabrudzeń. Są to różnego rodzaju pasty, balsamy i mydełka pomagające w czyszczeniu skór wszelakich. Należy ich używać zgodnie z instrukcjami zawartymi na opakowaniu bądź w ulotce przez producenta. Inaczej można je uszkodzić lub zniszczyć. A co jeśli na powierzchni skóry zauważymy przebarwienia? Możemy wówczas użyć kremu, który nie tylko pielęgnuje, ale także pomaga lekko zabarwić materiał, tak aby wrócił do swej pierwotnej postaci. Takie preparaty są dość zaawansowane i znaleźć je można głównie w sklepach branżowych, na dziale do konserwacji skór.

Pokaż więcej wpisów z Styczeń 2023
pixel