Ostatni krzyk mody miejskiej? Rugby shirt, czyli bluza z kołnierzykiem!

2019-09-27
Ostatni krzyk mody miejskiej? Rugby shirt, czyli bluza z kołnierzykiem!

Ten model już zeszłej jesieni zaczął przebijać się do mody powszechnej (w nurtach streetstyle i preppy), po to, by w tym roku stać się jej krzykiem! Bluza z kołnierzykiem, czyli tzw. rugby shirt – aktualnie robi furorę! Krótko mówiąc – tej jesieni trzeba ją mieć! Sprawdźcie co ją wyróżnia i z czym nosić?

Angielska klasyka o sportowej genezie! Bluzka rugby ściśle wiąże się z tymże sportem i o ile, aktualnie, nie cieszy się on jakąś ogromną popularnością (przynajmniej w naszym kraju) to styl rugby jest całkiem do rzeczy! Bo rugby shirt może dziś być fajnym elementem miejskich stylizacji, a zestawiony z ubraniami eleganckimi – może też stanowić kreatywny akcent outfitu z klasą!

Przeczytaj więcej o początkach bluzy rugby: „O modzie bez tajemnic – bluza rugby!”

Bluza z kołnierzykiem do mody powszechnej przedostała się w latach 50-tych ubiegłego wieku, wraz z uformowaniem się nurtu preppy, z którego ponadczasowości czerpie się do dziś dnia. Młodzież nosiła ją, bo świetnie podkreślała atletyczną sylwetkę, a jednocześnie, stylem, wpisywała się w ówczesne trendy. Szczyt popularności bluzy z kołnierzykiem przypadł na lata 80-te i 90-te i była ona wtedy symbolem… snobizmu. A to dla tego, że zaadaptowały je ówczesne gwiazdy muzyki hip hop (w tym Snoop Dogg), obwieszone biżuterią, emanujące pieniędzmi. Teraz znów wracają do łask, choć na innych zasadach. Nie są synonimem przesady, tylko wyszukanego, indywidualnego stylu. To model bluzy bardziej dla gościa, który chce spędzić przyjemy wieczór w pubie, niż dla gwiazdy Insta.

bluza z kołnierzykiem
.

Rugby, kultowa bluza z kołnierzykiem – cechy charakterystyczne:

  • Kołnierzyk,
  • Odważne, poziome, kolorowe pasy, które początkowo miały wyróżniać zawodników poszczególnych drużyn (pionowe były już zajęte przez piłkarzy),
  • Współcześnie, modele bluz z kołnierzykiem – mogą być też stonowane i subtelne, nie krzykliwe,
  • Bluza ta jest „grubszą” alternatywą dla koszulki polo z krótkim rękawem,
  • Nie obcisła, ale dość dopasowana, akcentująca muskularną budowę ciała,
  • Nierzadko wzbogacona emblematem na piersi (odnoszącym się symbolicznie do dziedzictwa ligi rugby).

Jak nosić?

Designerzy zachwycają się możliwościami, jakie daje rugby shirt. Można nosić ją z workowatymi spodniami vintage, z wywiniętymi nogawkami, gdzie opływowej, „miękkiej” stylizacji – odważne pasy nadają łagodny klimat. Świetnie koresponduje również ze zwykłymi dżinsami i trampkami. Stanowi fajną opcję (jako zamiennik klasycznej koszuli) pod jesienny blezer, albo jako element stylizacji typu oversize. Można eksperymentować z bluzą rugby! Teraz jest jej czas!

Pokaż więcej wpisów z Wrzesień 2019
pixel