O modzie bez tajemnic - Bluza Rugby!

2018-09-08
O modzie bez tajemnic - Bluza Rugby!

Ale ta hybryda polo z kołnierzykiem oraz z długim rękawem i bluzki z guziczkami – to żadne dziwadło… To po prostu mało popularna bluza rugby!

Bluza rugby! Wszystko, co powinieneś o niej wiedzieć!

męska bluza rugby denley
Męska bluza rugby. Denley.pl

Podobnie jak wiele innych męskich ubrań – ma sportowe korzenie. Dyscyplina, z którą jest związana to oczywiście rugby. Pierwszy mecz w tym sporcie rozegrano prawdopodobnie 1823 roku, w angielskim miasteczku Rugby, kiedy to uczeń tamtejszej szkoły – Webb Ellis – zabrał swoją skórzaną piłkę na zajęcia.

Sport ten dynamicznie rozwinął się w systemie szkół publicznych, ale uniform, z którym kojarzymy dzisiejszą bohaterkę tekstu – powstał dopiero na przełomie XIX i XX wieku.

Dziś zawody rozgrywane są już w strojach sportowych z profesjonalnych tkanin, jednak elementy stylu dawnych rugbystów przeniknęły do mody i w pewnym stopniu nadal żyją, a ich historia trwa. A to wszystko dzięki subkulturze preppy, o której na łamach tego bloga mogliście czytać już wielokrotnie. To właśnie akademickie środowisko o silnych wpływach wprowadziło bluzy rugby do świata fashion jako „cieplejszą” alternatywę dla klasycznej koszulki polo! Szczyt zainteresowania bluzami rugby przypadł na lata 80-te i 90-te ubiegłego wieku, nosili je hip-hopowcy, a więc wszyscy, a teraz znów powracają do łask!

Cechy oryginalnej bluzki rugby:

  • Stworzona z dość dopasowanej, elastycznej dzianiny;
  • To bluza w szerokie, dwukolorowe, poziome pasy, charakterystyczne dla barw klubowych danej drużyny;
  • Kolejna cecha to emblemat na piersi (dawniej haft z godłem klubu);
  • Biały, sztywny kołnierzyk;
  • Guziki (dawniej gumowe);
  • Rękawy ze ściągaczami.
Jak i z czym nosić?

Bluza rugby to bardzo ciekawy twór, dlatego m. in. tak bardzo wpisała się ona w styl preppy. Mamy tutaj odznaczający się pewną dozą elegancji kołnierzyk (współcześnie już w dowolnym kolorze), przy jednoczesnym, sportowym i luźnym klimacie całej bluzy.

Z czym ją łączyć? Sprawa jest prosta! Z dopasowanymi spodniami, z jeansami, do których wkłada się wygodne trampki. Ale z bluzką rugby można pokombinować jeszcze bardziej. Może być ona alternatywą pod sportową marynarkę, świetnie wpisze się też w kreatywne stylizacje streetwearowe!

Pokaż więcej wpisów z Wrzesień 2018
pixel