Nadchodzi czas Backpackersów!

2017-03-21
Nadchodzi czas Backpackersów!

A wiosna to idealny czas dla aktywnych i śmiałych ludzi, którzy odbywają podróże z jednym plecakiem na ramionach. Pomijając biura podróży – na własną rękę wszystko organizują, poruszają się transportem publicznym i korzystają z niedrogich noclegów w hostelach. Każdemu z nich należy mówić: backpackers!

Rady dla backpackersów:

  • Twój plecak powinien być ultralekki. Im będzie cięższy, tym więcej siły i wytrzymałości będziesz potrzebować żeby go dźwigać. Długie odległości nie są w komitywie z plecakiem, w którym nosisz suszarkę czy żelazko. Wyluzuj. Zapomnij o perfekcyjnym wyglądzie i baw się dobrze. Możliwie nieduży bagaż pozwoli Ci też zaoszczędzić, a niewielki nakład finansowy to domena backpackersów. Im mniejszy – tym mniej będziesz płacić za bagaż u przewoźników. Jeżeli wybierasz się w dłuższą trasę i nie wiesz jak się spakować by mieć wszystko, a jednocześnie by bagaż nie był ciężki – zlokalizuj w okolicy miejsc noclegowych nocne pralnie. I po problemie,
  • Dbaj o swój budżet i jak backpakers z krwii kości! Spontanicznie szukaj noclegów w schroniskach i hostelach. Prześpij się tam, poznaj nowych ludzi i ruszaj dalej. A jeśli jesteś flashpackersem i korzystasz z drogich atrakcji albo poshpackersem stawiającym na ekskluzywne rozwiązania – zaplanuj to gdzie się zatrzymasz jeszcze przed wyjazdem.
  • Nie planuj jednak podróży co do minuty! Zostaw sobie duży margines na spontan.
  • Wybieraj publiczne środki komunikacji, ale też nastaw się na przemierzanie tras na własnych nogach. W wielkich miastach jak Beriln czy Barcelona, do których wybierzesz się np. na City Break – trzeba się po prostu zgubić! Na piechotę warto też przejść malownicze wybrzeża czy parki narodowe. Zza szyby nie poczujesz klimatu. Backpackers podróżuje nie tylko po miastach. Chodzi po górach, ekstremalnie nawet po dżungli i bywa, że sypia pod chmurką. Zmaksymalizuj możliwość spotkania się z przyrodą, pięknem natury, lokalną społecznością. Z tej perspektywy świat wygląda zupełnie inaczej.
  • Aby tak sobie po świecie pospacerować, potrzebne Ci będzie dobre obuwie. Upewnij się przed wyjazdem, że Twoje buty są komfortowe i zdadzą egzamin w trasie.
  • Podczas podróży jadaj tanio. Co nie znaczy źle. W Paryżu na śniadanie zjedz bagietkę i ser z pobliskiego spożywczaka, w Grecji kupuj owoce od gospodarzy czy sprzedawane na lokalnym rynku, we Włoszech kup sobie pizzę z budki i zjedz ją na trawie, na świeżym powietrzu.

A jak powinien być ubrany backpackers?

To zależy, jaką formę backpackingu uprawia. Podróżując wiosną po miastach, miasteczkach i wszędzie tam, gdzie są budynki i ludzie – najlepiej postawić na jeansy. Z kolei gdy jest bardzo ciepło (np. w Rzymie już kwiecień bywa gorący) – na jeansowe szorty. Spodnie te są wytrzymałe, odporne na przetarcia, wygodne i ponadczasowe. Na górę T-shirt, bluza w razie chłodu i lekka kurtka z kapturem, która ochroni Cię przed deszczem.

Z punktu do punktu, backpackers przemieszcza się środkami komunikacji publicznej czy autostopem, ale w miejscu docelowym, gdzie planuje spędzić trochę czasu – najchętniej zwiedza na własnych nogach. Do tego potrzebne są odpowiednie, wygodne i sprawdzone buty. Wiosną, w miastach, mogą sprawdzić się sneakersy – nie przemokną w razie ulewy. Warto mieć też ze sobą trampki.

Jeśli wybierasz się w obszar, gdzie panuje zmienna pogoda, gdzie będziesz uprawiać trekking – potrzebne Ci będzie zarówno profesjonalne obuwie do wędrówki jak i specjalistyczna odzież. No i oczywiście gruntowne przygotowanie!

Oszczędność pieniędzy, żądza przygody i miłość do podróży. Jeśli jesteś backpackersem lub chcesz nim być – teraz jest na to najlepszy czas.

Pokaż więcej wpisów z Marzec 2017
pixel