Na który guzik zapinać różne typy marynarek?

2021-05-21
Na który guzik zapinać różne typy marynarek?

Marynarka to jeden z głównych elementów męskiej garderoby. Oczywiście nie każdy mężczyzna je lubi i nie każdy nosi na co dzień lub na tyle często, aby móc uznać marynarkę za podstawę swojej garderoby. Prawdą jednak jest, dopiero od kilkunastu lat marynarka nie jest obowiązkowym elementem męskiego stroju. Jeszcze w latach dziewięćdziesiątych i na początku dwutysięcznych marynarki nosił prawie każdy mężczyzna, a już na pewno mężczyzna w średnim wieku.

Nowoczesny świat odszedł zwyczaju obowiązkowego noszenia marynarek przez mężczyzn, ale niezupełnie. Każdy mężczyzna powinien mieć w swojej szafie kilka sztuk marynarek i zakładać je od czasu do czasu. Ten rodzaj ubioru bowiem dodaje mężczyźnie nie tylko powagi, ale także męskości i zwyczajnie stylu. W obecnych czasach marynarki męskie noszone są głównie przez biznesmenów i panów w podeszłym wieku, choć młodzi, wysportowani mężczyźni coraz częściej sięgają po nie. Wiąże się to także z tym, że na rynku można znaleźć coraz więcej modeli i fasonów ciekawych marynarek, które są w stanie podobać się coraz młodszym osobom nawet młodzieży. Można znaleźć mnóstwo tak zwanych sportowych marynarek, które pasują już nie tylko do spodni chinosów i koszuli, ale coraz częściej noszone są do sportowych butów i jeansów w połączeniu z T-shirtem lub longsleevem albo koszulką polo. Styl ten to klasyczny smart casual, który jest coraz bardziej pożądany w modzie męskiej.

Kiedy zapinać marynarkę - prosta zasada

Jeśli posiadasz i nosisz marynarki zapewne nieraz zastanawiałeś się kiedy zapinać marynarkę, a kiedy może albo powinna zostać rozpięta.
Najprostsza zasada dotycząca zapinania marynarek brzmi:

SIADAMY – ROZPINAMY || WSTAJEMY – ZAPINAMY

Być może nurtuje Cię także, który guzik marynarki zapinać lub na ile guzików zapinać marynarkę? Przeczytaj poniższe porady, a nigdy już nie będziesz miał z tym problemu.

Na ile guzików zapinać marynarkę?

ZAPAMIĘTAJ!

  1. W marynarce na dwa guziki zapinaj tylko górny guzik.

  2. W marynarce z trzema guzikami zapinać należy tylko środkowy guzik lub ewentualnie dwa guziki od góry, dolny może pozostać rozpięty.

  3. W marynarkach dwurzędowych (najczęściej tych od garnituru ) możesz zapiąć wszystkie guziki lub dolny/dolne pozostawić rozpięte.

Marynarki jedno i dwurzędowe - warto wiedzieć

Marynarki możemy podzielić na te jednorzędowe i dwurzędowe. Przy dwurzędowej marynarce istnieją dwie możliwości zapinania guzików, w niektórych można zapiąć oba rzędy, w innych tylko jeden rząd jest stworzony do zapinania. Zwróć na to uwagę podczas kupowania marynarek. Jakich zasad należy się tutaj trzymać? Najczęściej marynarka dwurzędowa jest tą oficjalną, często zawiera ją garnitur. Marynarka z jednym lub dwoma guzikami w jednym rzędzie natomiast to marynarka, która najlepiej wyglądać będzie w stylizacji sportowej i do pracy.

Rozpięte marynarki - element nonszalancji

Zapinanie marynarki nie jest obowiązkiem. Musisz wiedzieć, że jeśli chcesz możesz pozostawić każdy guzik marynarki odpięty. Zasady są jednak takie, że wówczas nie powinieneś w ogóle robić nic z guzikami, czy to wstając, czy siadając, w tym przypadku nie należy dotykać guzika i pozostawić go rozpiętym. Co do mody panowie w przypadku marynarek mają zatem ogromną dowolność, nie zapinając marynarki w ogóle nie musisz się zastanawiać, na który guzik zapinać marynarkę, a wyłącznie nad tym, którą marynarkę na daną okazję wybrać.

Pokaż więcej wpisów z Maj 2021
pixel