Męska bielizna - poznaj trendy

2020-01-14
Męska bielizna - poznaj trendy

Historia męskiej bielizny, choć sięga prastarych czasów, to opisana jest „dopiero” od przypadku faraona Tutenchamona, który zmarł w 1352 roku p. n. e. Jego biodra były owinięte płótnem (raptem) 145-krotnie. Z kolei w 1991 roku, w alpejskim lodowcu odkryto ciało mężczyzny przepasanego skórą, który to prawdopodobnie przemierzał góry 5300 lat temu.

W starożytnym Rzymie pojawiły się natomiast spodenki do kolan zwane femoraliami, chroniące żołnierzy przed otarciami przez wiele kolejnych wieków. Tzw. gacie, czyli długie i szerokie spodenki popularne w średniowieczu – stopniowo stawały się coraz krótsze i bardziej dopasowane.

Przełom w męskiej modzie bieliźnianej nastąpił jednak w czasach rewolucji przemysłowej, kiedy to uruchomiono masową produkcję odzieży. W tym okresie, wśród mężczyzn, panował trend na chroniące przed zimnem kalesony. W wieku XIX, panowie stawiali na tzw. śpioszki, czyli bieliznę bardziej zabudowaną, by wreszcie w 1901 rozłączyć podkoszulek od kalesonów na rzecz bielizny składającej się z dwóch odrębnych części.

W 1925 pojawiły się slipy! Tak Francuzi nazwali krótkie kalesony z trykotu. Prawdziwa rewolucja nastąpiła w latach 30-tych. Wówczas amerykańska firma Coopers Incorporation opatentowała Jockey’e – dopasowane i modelujące majtki z frontem uformowanym w kształt odwróconej litery „Y”, inspirowane męskimi kąpielówkami. W tym okresie w USA, na fali szaleństwa na punkcie boksu, rodziły się również kultowe dziś bokserki – majtki w formie luźnych spodenek z taśmą zamiast guzików.

W latach 60-tych powstały slipki jakie znamy, a w 80-tych, słynny projektant Calvin Klein wypuścił na rynek obcisłe szorty z elastycznym paskiem.

A jakie trendy aktualnie przodują w męskiej bieliźnie?

shutterstock_143094736Luźne bokserki – wygodne, przewiewne. Lubiane przez mężczyzn i kobiety, którym facet w bokserkach kojarzy się z młodym, niepokornym, ale nieskandalizującym facetem. Morał? Świetne na co dzień i zamiast piżamy. Praktyczne, ale nie seksowne.

Obcisłe bokserki – elastyczne szorty dla młodych Bogów ze zgrabnym tyłkiem. Model, który kobiety cenią u mężczyzn najbardziej, szczególnie gdy wystają ponad linię pasa w spodniach…

Zapaśniczki – nie slipy, nie modelujące bokserki, a coś pomiędzy. Dość zabudowane majtki w stylu retro. Nie dla każdego.

Slipy – klasyczne, dopasowane, wygodne. Lubiane szczególnie przez facetów o nienagannej budowie ciała.

A stringi? Stringom mówimy nie. Z kolei jeśli chodzi o męskie podkoszulki – prym wiedzie klasyka.

Na koniec mam dla Was bonus – historia męskiej bielizny streszczona w 2,5 – minutowym filmiku, zaprezentowana na kobiecie

Pokaż więcej wpisów z Styczeń 2020
pixel