Kurtka membranowa czy softshell?

Kurtka membranowa czy softshell?

Kurtki membranowe są we współczesnym świecie dość podobne do kurtek softshell, w zasadzie trudno jest znaleźć między nimi bardzo duże różnice, ale jest jedna zasadniczna. Różnorodność w wyborze kurtek tego typu jest ogromna. Można znaleźć kurtki, które są po prostu membranowe lub są softshellami, albo hybrydy, czyli praktyczne połączenie jednej i drugiej. Poniżej możesz przeczytać najważniejsze informacje o obu rodzajach kurtek, być może ta wiedza przyda Ci się podczas wyboru swojej idealnej kurtki.

Czym właściwie jest softshell?

Kurtki softshell mają mnóstwo przydatnych właściwości, sprawdzą się przede wszystkim podczas górskich wędrówek i wspinaczek oraz zawsze, gdy potrzebujesz aby było Ci ciepło, nie przewiało Cię i było komfortowo. Co to jest kurtka softshell? Softshell łączy w sobie cechy ciepłego, grzejącego podczas zimna polaru oraz zewnętrznej warstwy softshellowej, która skutecznie chroni przed uciążliwym wiatrem. Taka kurtka to zdecydowany i absolutny must have dla fanów turystycznych wypraw. Szczególnie przydatna może być w sezonie jesiennym i wiosennym, aczkolwiek istnieją też kurtki softshell, które będą doskonałe zimą lub latem. Cała magia kurtki softshell tkwi w materiale, z jakiego jest wykonana, a wykonana jest z... softshellu! Tak prawidłowo nazywa się ta tkanina. Zasadniczo składa się ona z dwóch warstw: wewnętrznej naśladującej polar lub bluzę, czyli miękkiego i trzymającego ciepło microfleece'u oraz zewnętrznej elastycznej warstwy chroniącej przed wiatrem i niewielkimi opadami deszczu. Kurtka softshell jest zatem tak praktyczna, że można ją nosić bezpośrednio na T-shirt.

Kurtka membranowa czy softshell?

Różnice pomiędzy softshellem a kurtką membranową

Jak wspomniane zostało powyżej, bardzo dużych różnic pomiędzy kurtką membranową, a softshell nie ma. Obie spełniają podobne funkcje i podobnie powinno się je pielęgnować i przechowywać. Pamiętaj natomiast, że kurtkę softshell warto wybrać, jeśli spodziewasz się dużego, intensywnego wysiłku, podczas którego spodziewasz się bardzo spocić. Sofshell zapewni Ci idealną ochronę przed przewianiem, a więc i w konsekwencji przeziębieniem, zapewni także Twojej skórze odpowiednią oddychalność. Kurtkę membranową wybierz natomiast w wyprawy, na których mogłyby dopaść Cię ulewne deszcze. Kurtki te są bowiem wodoodporne i z pewnością ochronią Cię nie tylko przed zimnem i wiatrem, ale także przed nawet najbardziej intensywnym deszczem. Tym właśnie przede wszystkim różnią się te tkaniny, na membranę składają się maleńskie otworki w materiale, które są wielokrotnie mniejsze od kropel deszczu, w związku z tym nie przepuszczą wody.

Czy softshell "grzeje"?

Nurtuje Cię to pytanie? Czy kurtka softshell zapewnia odpowiednią i komfortową „ciepłość”? Odpowiedź nie jest oczywista. Teoretycznie kurtka softshell nie posiada właściwości grzejących, ale na pewno zatrzymuje ciepło w środku. Na rynku znaleźć można mnóstwo rodzajów kurtek softshell dodatkowo ogrzewanych, które zapewniają przyjemne ciepło i dają więcej komfortu cieplnego. Pewne jest natomiast, że kurtka softshell nie przepuszcza zimna i chłodu, jaki generuje wiatr, w związku z czym nie istnieje ryzyko, że będzie Ci w niej zimno, powinna dawać odpowiednie ciepło.

Czy softshell jest przeciwdeszczowy?

Zastanawiasz się, czy kurtka softshell jest przeciwdeszczowa? Na pewno ochroni Cię przed niewielką ilością opadów, ale zdecydowanie nie można jej nazwać wodoodporną w całości. Jeśli podczas wędrówki dopadnie Cię ulewa, nie możesz mieć pewności, że softshell nie przemoknie. Aby być tego pewnym powinieneś wybrać kurtkę membranową, specjalnie do tego przeznaczoną.

W sklepie Denley znajdziesz ogromny wybór męskich kurtek softshell. Poniżej przezentujemy najciekawsze modele. Kliknij w zdjecie i przejdź do strony produktu, żeby przyjrzeć mu się dokładnie. Pozostałe modele znajdziesz tutaj

Kurtka-meska-softshell-granatowa
Szara-kurtka-meska-przejsciowa-softshell
Kurtka-meska-softshell-czarno-czerwona
Bezowa-kurtka-meska-softshell-Denley
pixel