Krata, paski, wzory. Jak je nosić?

Krata, paski, wzory. Jak je nosić?

W modzie już samo łączenie kolorów może okazać się nie lada wyzwaniem i to nie tylko dla mężczyzny. Ale nawet tej sztuki można się nauczyć, zapamiętując kilka prostych zasad. Kiedy zaś reguły do tworzenia kolorystycznych zestawów ma się już w małym palcu, warto pójść krok dalej i spojrzeć na modę z szerszej perspektywy. Bawić się nie tylko kolorami, ale również i wzorami.

Krata, paski, prążki i inne wzory

Chociaż pierwszym skojarzeniem z wzorami są zazwyczaj wszelkie kraty, paski i prążki, to wcale nie wyczerpują się na nich stylizacyjne możliwości. Na pewno warto docenić geometryczne printy, ciekawe nadruki z wyrazistym motywem. Wreszcie dobrze jest też przyjrzeć się fakturze samych materiałów. Jodełka, wełniane ściegi i warkocze na swetrach, nawet pikowania na kurtkach, bluzach czy bezrękawnikach potrafią układać się w interesujące wzory, które można ze sobą łączyć na wiele ciekawych sposobów. Umiejętność łączenia ze sobą różnych wzorów to sztuka, ale w tym przypadku również wystarczy przestrzegać podstawowych reguł, żeby stworzyć oryginalne, wyraziste stylówki, które przykuwają wzrok i bardzo pozytywnie zaskakują każdym detalem.

Wzory w roli głównej – patenty na ciekawe stylizacje

Kombinacji przy miksowaniu wzorów jest co najmniej kilka. Jednak kolory w tym wypadku również mają kolosalne znaczenie. Dobrze jest określić kolor tła wzorzystego ubrania i kolor dominujący. Na tej podstawie można już wybierać pozostałe elementy stylizacji. Warto, żeby elementem wspólnym był kolor, wzór, ale można również postawić na zdecydowane kontrasty. Ciemne i jasne ubrania we wzory stworzyć mogą niepowtarzalny zestaw. Ale można sięgać też po inne, sprawdzone duety. Przykładowo czerwona krata na koszuli może stworzyć ciekawą stylówkę zestawiona ze spodniami w moro w odcieniach khaki. Ciekawym zabiegiem jest również mieszanie ze sobą podobnych wzorów w podobnych kolorach. Czerwona koszula męska w kratę świetnie wygląda z granatowymi spodniami i bezrękawnikiem. Tego słynnego czegoś stylówce dodać może również detal, np. kraciaste wnętrze kaptura w kamizelce.

Przy łączeniu ze sobą różnych wzorów, warto wypróbować kilka opcji. Najbezpieczniejsze są miksy, w których zestawia się elementy garderoby w drobne wzory. Ciekawe efekty przynosi często zestawianie drobnego wzoru z dużym. Ostrożność warto zachować jednak przy łączeniu ze sobą dużych wzorów. Na pewno warto docenić też ubrania, które same w sobie łączą kilka różnych wzorów. Koszule z długim rękawem w wyrazistą kratę mogą mieć np. kieszenie na piersi, których wzór układa się w romby. Oryginalnym detalem mogą być też zapięcie albo kołnierzyk z tym samym, ale przeskalowanym wzorem lub w odwróconych kolorach. Bardzo oryginalne są koszule w paski, z prążkami w różnych kolorach, o różnej grubości, w układach poziomym i pionowym. W codziennych stylizacjach znakomicie wypadają też geometryczne wzory, w których wyraziste kolory układają się w pionowe i poziome pasy o różnej grubości.
Wyzwaniem jest stworzenie niebanalnej stylówki, w której paski łączą się z kratą. Ale zamiast dobierać same tylko wzory, warto docenić faktury materiałów. Koszula w kratę będzie np. znakomicie wyglądać z pikowanym bezrękawnikiem albo kurtką, w których pikowany wzór układa się w poziome pasy albo romby. Minimaliści, którzy chcą subtelnie ożywić swój look wzorem, powinni się skupić właśnie na fakturach materiałów. Kiedy stylówkę tworzą stonowane ubrania w odcieniach bieli, szarości i czerni, na pierwszy plan mogą wybić się zróżnicowane pikowania na monochromatycznej kurtce. Warto pamiętać, że oryginalne, wyraziste pikowania np. na ramionach nie tylko dodadzą charakteru stylówce, ale i bardzo fajnie podkreślą linię ramion.

Jak wybrać najlepsze dodatki?

W stylizacjach, w których pojawiają się wzory, z uwagą warto dobierać dodatki. Mogą nawiązywać do nich kolorem albo wzorem, mogą stanowić zupełny kontrast albo pełnić rolę tła. Plecak, torba, czapka, buty, szal w neutralnych kolorach są świetnym dopełnieniem stylówki, ale jednocześnie dodają też mocy wzorzystym ubraniom.

pixel