Jesienno-zimowe aktywności. W co się ubrać?

2017-11-17
Jesienno-zimowe aktywności. W co się ubrać?

Tego rodzaju aktywność sportowa, przy mniej sprzyjających warunkach pogodowych ma mnóstwo zalet! Wręcz jest wskazana i najlepsza dla zdrowia!

Zalety treningu na świeżym powietrzu w okresie jesieni i zimy:

  • Im niższa temperatura, tym więcej kalorii spalasz! Organizm wydatkuje energię nie tylko na ruch, ale też na termoregulację ciała.
  • Regularne treningi za zewnątrz wzmacniają odporność. To nic innego jak hartowanie organizmu. Wystarczy odpowiednio się ubrać.
  • Jogging na bieżni nigdy nie zastąpi tego na nierównym i zmieniającym się podłożu. To właśnie w terenie mięśnie, stawy i ścięgna pracują najlepiej i mają okazję się wzmocnić. W takich warunkach wzrasta również siła i wytrzymałość.
  • Kocyk, herbata, książka i hygge to najlepsza metoda na zimę? Zapomnij. Ciepło kominka jest fajne, ale spędzając za dużo czasu w pomieszczeniach – będziesz niedotleniony. Na dobre samopoczucie, na sen, na koncentrację – potrzebne jest powietrze. Dużo powietrza!
Męska kurtka softshell_Denley.pl
W co się ubrać na trening w terenie?
  • Przede wszystkim warto postawić na ubrania termoaktywne. Na termoaktywny T-shirt lub/i bluzę, które świetnie odprowadzają wilgoć – przyda ci się kurtka softshell, bo skutecznie zabezpieczy cię przed chłodem i ewentualnymi opadami deszczu. To jesienią. Z kolei zimą – lekkie kurtki softshell sprawdzają się jako warstwa pod kurtki membranowe.
  • Jeśli już jesteśmy przy warstwach – nie przesadź z ich ilością. Ubieranie warstwowe jest świetnym rozwiązaniem na co dzień i w czasie treningu, jednak przy nadmiernej ilości ubrań – szybko się spocisz i zgrzejesz. W zależności od pory roku i warunków atmosferycznych – ubieraj od 2 do 4 warstw odzieży.
  • Nie zapominaj natomiast o ochronie „wystających” części ciała. Klasyczne ciepłe skarpetki zamiast stópek, by zabezpieczyć kostki, czapka, która zmieści się np. pod rowerowym kaskiem i szalik oraz rękawiczki – to podstawa. Skórę twarzy posmaruj kremem, który chroni przed zimnem.
  • Jeśli mimo zalet nie dasz się przekonać do biegania czy jazdy na rowerze w okresie jesienno-zimowym – uprawiaj chociaż regularne spacery. Włóż wygodny dres i sportową kurtkę. Zaopatrz kieszenie w kieszonkowe ogrzewacze dłoni i korzystaj z pogody!
Pokaż więcej wpisów z Listopad 2017
pixel