Jak wyczyścić białe trampki - sprawdzone i skuteczne metody

2022-07-21
Jak wyczyścić białe trampki - sprawdzone i skuteczne metody

Białe buty sportowe i nie tylko to świetny pomysł dla osób, które kochają modę i chcą za nią podążać. Jeśli chcesz być trendy, musisz mieć w swojej garderobie choć jedną parę śnieżnobiałych trampek. Możesz nosić je zarówno do typowo sportowych stylówek, jak i do tych bardziej casualowych czy osadzonych w trendzie urban style. Problem z białym obuwiem pojawia się wtedy, gdy przychodzi pora na ich pierwsze czyszczenie (a w przypadku białych butów dzieje się to bardzo szybko). Wystarczy jeden krótki spacer po szutrowej ścieżce albo przechadzka po mokrym trawniku i Twoje białe tenisówki nie będą już takie białe. Zastanawiasz się, jak wyprać białe trampki? czym wyczyścić białe trampki, aby zrobić to skutecznie i ich nie zniszczyć? Jak doprać białe buty, które nie zostały wyczyszczone od razu i brud jest na nich już od dłuższego czasu? Na te i wiele innych pytań dotyczących pielęgnacji białego obuwia odpowiemy w poniższych poradniku. Zapraszamy.

Czym wyczyścić białe trampki - domowe środki

Domowych sposobów na wyczyszczenie białych trampek jest wiele, na pewno nie jest to łatwy proces, a poziom jego skomplikowania oraz czasu jaki trzeba poświęcić na całkowite wyczyszczenie białych butów, zależy od stopnia ich zabrudzenia. Na pewno musisz mieć w domu kilka podstawowych produktów, które pomogą Ci w pielęgnacji:

  • szczoteczka o twardym włosie do szorowania butów
  • czysta (najlepiej nowa) szmatka z mikrofibry
  • miseczka średniej wielkości, szklana lub plastikowa
  • ocet winny
  • soda oczyszczona
  • proszek do pieczenia
  • płyn do prania ubrań (niekoniecznie białych, może być uniwersalny)
  • stara (ale czysta!) szczoteczka do zębów
  • gorąca woda

Każdy z tych przedmiotów i produktów spożywczych może się przydać w innej metodzie i zwalczać inne zabrudzenia. Niewątpliwie jednak warto mieć je wszystkie i móc wykorzystać, gdy zajdzie taka potrzeba. Od czego zacząć? Przyjrzyj się dokładnie swoim białym trampkom i zastanów się, jakie zabrudzenia na nich widzisz. Czym zostały zrobione, czy są to zabrudzenia naturalnego pochodzenia typu trawa, kurz, jedzenie, czy może inne typu tusz od długopisu albo farba? Dobrze przeanalizuj wszystkie widniejące na butach plamy, abyś mógł je skutecznie usunąć i nie zniszczyć przy tym ulubionego obuwia.

Najlepsze domowe metody na wyczyszczenie białych butów materiałowych typu trampki:

#1 Soda oczyszczona i ocet

Wymieszaj łyżkę sody oczyszczonej z dwiema łyżkami octu winnego. Całość rozcieńcz w miseczce z niezbyt gorącą, ale jednak ciepłą wodą. Powinna powstać swego rodzaju pasta o rzadkiej konsystencji. Wcieraj ją w plamy, brud i zanieczyszczenia za pomocą szmatki lub szczoteczki do zębów (w zależności od wielkości zabrudzenia). Odstaw buty na kilkanaście minut, aby mikstura miała szansę zadziałać, a następnie spłucz pozostałości pod bieżącą wodą. Powinno to pomóc przede wszystkim na plamy pochodzenia biologicznego, a więc takie jak kurz, ziemia, trawa, plamy z jedzenia. Odstaw buty do całkowitego wyschnięcia.

#2 Pasta do zębów

Do czyszczenia białych butów można użyć także zwyczajnej pasty do zębów. Powinna ona pomóc zarówno na zabrudzenia biologiczne, jak i chemiczne. Nałóż sporą ilość pasty na brudne miejsca, a następnie szoruj szczotką lub szczoteczką do zębów przez kilka minut. Co jakiś czas sprawdź, czy plamy zaczynają znikać. Na końcu spłucz resztki pasty, a buty pozostaw do wyschnięcia najlepiej na świeżym powietrzu przez kilka godzin.

#3 Płyn do prania i soda oczyszczona

To metoda, która jest najmocniejsza i powinna sobie poradzić nawet z najgorszymi zabrudzeniami takimi jak plamy z farbki albo tuszu od flamastra czy długopisu. Przygotuj równe części obu produktów, na przykład pół szklaneczki płynu do prania i tyle samo sody oczyszczonej. Zmieszaj je ze sobą do uzyskania gładkiej pasty. Nakładaj ją dość grubo na brudne miejsca i pozostaw na około 30-45 minut aż do wyschnięcia. Następnie dokładnie zbierz przy pomocy szczotki lub mokrej szmatki, a na koniec dokładnie spłucz zimną wodą. Tego sposobu możesz używać także do czyszczenia zabrudzonych białych sznurówek.

Jak wyczyścić białe trampki, które zżółkły?

Zastanawiasz się, jak wybielić trampki, które od dłuższego czasu leżały nieużywane w ciemnej szafie? Aby wyczyścić zżółknięte od starości trampki najlepiej będzie użyć specjalistycznego wybielacza stworzonego właśnie do takich zabiegów pielęgnacyjnych na białych butach. Preparaty tego typu znajdziesz w dobrych drogeriach stacjonarnych i internetowych oraz w wielu sklepach z butami. To zdecydowanie najbezpieczniejsza forma czyszczenia obuwia. Używając specjalnie przeznaczonych do tego środków (typu proszek czy wybielacz) i zgodnie z instrukcją na opakowaniu, możesz mieć pewność, że Twoje buty nie zniszczą się podczas takich zabiegów.

Jak wyprać białe trampki, aby ich nie zniszczyć?

Pewnie zastanawiasz się, czy buty, w tym materiałowe białe trampki można prać w pralce automatycznej. Odpowiedź na to pytanie nie będzie zadowalająca, gdyż w trosce o buty, o to aby się nie rozkleiły i nie poobijały w bębnie pralki, powinno się unikać takich zabiegów pielęgnacyjnych. Znacznie bezpieczniej jest wyprać tenisówki ręcznie, w misce przy użyciu wody i proszku do prania lub płynu. Najbardziej niebezpieczne dla butów może okazać się wirowanie w pralce, która nawet ustawione na niewielkie obroty, może się okazać zabójcze dla wykonanego z delikatnego materiału obuwia. Pranie ręczne wcale nie musi być tak uciążliwe jak Ci się wydaje, pomóż sobie szczoteczką do butów, na dłonie załóż rękawiczki, aby chronić delikatną skórę. Całość nie powinna potrwać dłużej niż kilkanaście minut. Najpierw dokładnie zmocz buty, później zanurz je w wodzie z proszkiem i masuj najbardziej wymagające miejsca przez kilka minut. Na koniec spłucz dokładnie buty pod bieżącą wodą.

Pokaż więcej wpisów z Lipiec 2022
pixel