Jak wyczyścić białe plamy na kurtce skórzanej?

2023-06-05
Jak wyczyścić białe plamy na kurtce skórzanej?

Kurtka skórzana tak zwana ramoneska to ponadczasowy dodatek do wielu stylizacji, który powinien znaleźć się zarówno w damskiej, jak i męskiej garderobie. Taka kurtka będzie pasować do eleganckich stylówek na przykład do garnituru, garsonki, czy ołówkowej spódnicy i białej bluzki, ale też do poprzecieranych jeansów i T-shirta. Niestety kurtki skórzane, tak jak każda inna odzież potrafią się pobrudzić, a przedawnione zabrudzenia na takich kurtkach mogą być bardzo trudne do usunięcia. Jeśli interesują Cię zagadnienia o tym, jak usunąć plamy z kurtki skórzanej, czym wyczyścić kołnierz kurtki skórzanej lub jak usunąć tłuste plamy na kurtce skórzanej, to poniższy poradnik jest dla Ciebie. Zapraszamy, dowiesz się także czym odświeżyć kurtkę ze skory oraz jak usunąć białe zacieki na kurtce po praniu.

Białe plamy na kurtce skórzanej — jak rozpoznać ich genezę?

Szczególnie uciążliwe mogą okazać się białe plamy, które mogą pojawić się po dłuższym czasie przechowywania ramoneski w szafie. Jak usunąć taki brud, aby nie zniszczyć kurtki? Na początek zawsze warto próbować przy użyciu wody i gąbki. Namocz plamę letnią wodą, pocierając lekko i pozostaw do wyschnięcia. Pamiętaj, aby nigdy nie próbować usuwać starych, zaschniętych plam przy pomocy paznokcia, drapiąc możesz nieodwracalnie zniszczyć kurtkę. Pocieraj lekko gąbką, do momentu, aż plama zacznie się rozpuszczać lub znikać. Jeśli jednak to nie daje rezultatu, pora wypróbować innych metod czyszczenia. Jakich?

Czyszczenie skórzanej kurtki wodą, mydłem i bawełnianymi ściereczkami

Jeżeli sama woda nie pomogła w czyszczeniu zabrudzenia na skórzanej kurtce, użyj wody z mydłem, najlepiej zwyczajnym, szarym. Zamiast gąbki możesz w tym przypadku użyć bawełnianej ściereczki. Pamiętaj, aby do czyszczenia skóry używać zawsze nowych ściereczek, aby mieć pewność, że są czyste i nie zabrudzą dodatkowo odzieży. Postępuj podobnie, jak w przypadku samej wody, pocieraj białą plamę. Jeśli rezultatów nie widać od razu, możesz kilkukrotnie powtórzyć zabieg.

Pranie skórzanej kurtki — czy pomoże usunąć białe plamy?

Przestarzałe białe plamy mogą okazać się na tyle trudne do usunięcia, że będziesz zmuszony sięgnąć po cytrynę, albo alkohol. To ostatnie z domowych sposobów, których w bezpieczny sposób można użyć podczas prób czyszczenia skórzanej odzieży. Przyrządź mieszankę wody oraz cytryny i zanurz w niej kurtkę, pozostaw tak na kilkadziesiąt minut, a następnie spłucz kurtkę pod bieżącą wodą, aby pozbyć się zapachu cytryny. Możesz także zalać miejscowo plamy spirytusem, jednakże nie zostawiaj ich na skórze zbyt długo, gdyż może się to okazać niebezpieczne dla tego tylko z pozoru mocnego materiału. Nie używaj polecanej w niektórych artykułach sody oczyszczonej, może ona okazać się zgubna dla skórzanych ubrań. Przydać się może jednak do stosowania na podszewce, na przykład w miejscach, gdzie kurtka jest przepocona. Zasyp takie miejsca sodą oczyszczoną i pozostaw na kilkanaście minut, później namocz lekko i spłucz.

Profesjonalne czyszczenie skórzanej kurtki w pralni — kiedy się na nie zdecydować?

Może zdarzyć się tak, że żaden z domowych sposób nie zadziała, wówczas warto sięgnąć po profesjonalną pomoc. Poszukaj w sklepach branżowych specjalnych preparatów do czyszczenia odzieży skórzanej, najczęściej będą one w formie pasty albo żelu lub pianki do czyszczenia. Znajdź takie specyfiki, którymi można czyścić zarówno spodnie skórzane jak i kurtki skórzane damskie oraz męskie. Istnieją bowiem takie preparaty, ale przeznaczone typowo do galanterii skórzanej, a więc torebek, portfeli, pasków oraz oczywiście osobne do butów. Wybieraj zawsze te o interesującym Cię przeznaczeniu.

Pokaż więcej wpisów z Czerwiec 2023
pixel