Jak uratować zafarbowane ubrania, czyli sposoby na odzyskanie prawdziwych kolorów ubrań

2021-12-13
Jak uratować zafarbowane ubrania, czyli sposoby na odzyskanie prawdziwych kolorów ubrań

Prawdopodobnie każda osoba, która regularnie robi pranie, co najmniej kilka razy w życiu spotkała się z sytuacją zafarbowanych ubrań. Mowa tu zarówno o klasycznej sytuacji, kiedy to do białego prania trafia przysłowiowa czerwona skarpetka i wszystkie białe ubrania magicznie zmieniają swój kolor na różowy, ale także o każdej innej przygodzie z farbowaniem. Być może zdarzyło Ci się wyprać jaśniejsze ciuszki z czarnymi, przez to bardzo poszarzały, albo czarne z kolorowymi, przez co czarne wyblakły. Pranie ze sobą nieodpowiednich kolorów może wyrządzić naprawdę wiele szkód, nawet spowodować, że Twoje ubrania będą już niezdatne do noszenia. Jeśli zastanawiasz się, czy można jakoś odratować zafarbowane ubrania i szukasz sposobów na ich odfarbowanie, trafiłeś w dobre miejsce, poniżej przedstawimy sprawdzone sposoby na zafarbowane pranie oraz powiemy jak odbarwić zafarbowane ubrania. Zapraszamy do przeczytania poradnika.

Zafarbowane ubrania - jak do tego doszło?

Jak do tego doszło? To pytanie, które stawia sobie każda osoba, która otwiera pralkę i zauważa, że tym razem nie wszystko poszło zgodnie z planem. Zaczyna się poszukiwanie winowajcy, czy to jakaś kolorowa skarpetka w białym praniu, czy czarna koszulka wśród delikatnej bielizny, winnego znaleźć trzeba. Co zrobić w kolejnym kroku? Warto spróbować czy pomoże namaczanie. Należy wyjąć zafarbowane rzeczy z pralki i włożyć do dużej miski lub zakorkowanej wanny. W czym namaczać, aby odbarwić ubrania?

Czy da się uratować zafarbowane ubranie - sprawdzone triki i sposoby

Od czego zacząć odplamianie zafarbowanych ubrań? Od namaczania. W czym? Każda poniższa metoda sprawdzi się na wielu ubraniach, ale sposoby wybielające stosuj tylko na białych ciuchach. Wszystkie te sposoby możesz wypróbować w domu.

  1. Użyj SODY OCZYSZCZONEJ

    Ten środek każdy powinien mieć w swojej kuchni. Soda oczyszczona przydaje się w wielu sytuacjach, także do odbarwiania ubrań. Wymieszaj kilka łyżek stołowych sody w wodzie, ilość dostosuj do ilości zafarbowanych ubrań. Zagotuj wodę, następnie zaczekaj aż lekko wystygnie i wsyp do niej sodę oczyszczoną. Wrzuć zafarbowane pranie i wymieszaj. Pozstaw ciuchy w roztworze na kilka godzin. Następnie wypierz ubrania ponownie w pralce.

  2. Użyj OCTU

    Kolejny środek potrzebny w każdym domu, z octem postępuj podobnie jak z sodą, aczkolwiek namaczaj ubrania w roztworze octu i wody nieco krócej. Jakie proporcje zastosować? Wymieszaj ocet i wodę w proporcjach 1:1. Możesz użyć lekko ciepłej wody, nie musi być gorąca. Po takim namaczaniu również należy wyprać ponownie odzież.

  3. Użyj SOKU Z CYTRYNY

    Jeśli nie masz dwóch poprzednich produktów w swoim domu, to ten trzeci masz już na pewno. To cytryna! Użyj jednej lub kilku cytryn, w zależności od ilości zafarbowanych ubrań. Wyciśnij sok z owoców do szklanki, a później wymieszaj go z wodą w proporcjach 2:1 dla wody. Wrzuć ciuszki i pozostaw w takiej kąpieli na całą noc. Następnie oczywiście ponownie wypierz ubrania. Uprzednio możesz jeszcze przyjrzeć się ubraniom, jeśli pranie nie będzie konieczne, to odpuść je sobie i tylko dokładnie wyciśnij ubrania i wysusz. Twoje ciuchy będą przyjemnie pachnieć cytrusami.

Środki na zafarbowane ubrania - czy działają?

Jaki jest najbardziej znany środek na zafarbowane ubrania? Oczywiście odplamiacz lub wybielacz w przypadku ubrań białych. Jednakże musisz być bardzo ostrożny używając takich silnych środków chemicznych, bo często mogą wyrządzić więcej szkód niż pożytku. Na początek spróbuj domowych sposobów podanych powyżej, jeśli one nie zadziałają, wówczas sięgnij po te mocniejsze. Jeśli jednak obawiasz się, że zniszczysz ubrania, lepiej oddaj je do profesjonalnej pralni.

Jako że odplamianie zafarbowanych ubrań bywa trudne i uciążliwe, może warto przyswoić sobie zasadę, że lepiej zapobiegać niż leczyć? Możesz to zrobić używając do prania specjalnych chusteczek, które ochronią kolorowe ubrania przed puszczeniem farby. Takie chusteczki kupisz w każdej drogerii, są ich trzy rodzaje: do prania białego, kolorowego i czarnego. Warto mieć w domu je wszystkie. Tym sposobem możesz mieć pewność, że problem z farbowaniem zniknie, albo zostanie w dużym stopniu ograniczony. Każda odzież, zarówno odzież męska, jak i odzież damska będzie bezpieczniejsza podczas prania, jeśli będziesz używać chusteczek chroniących przed farbowaniem.

Pokaż więcej wpisów z Grudzień 2021
pixel