Jak ubrać dziecko na spacer w zimie i na śnieg?

2019-01-03
Jak ubrać dziecko na spacer w zimie i na śnieg?

Śnieg i ujemna temperatura nie stanowią przeszkody do spędzania z dziećmi czasu na świeżym powietrzu! Wręcz przeciwnie! Spacer w zimie i zabawa świetnie wpływają na rozwój psychoruchowy maluchów i starszaków, a nawet wzmagają apetyt.

Zimowy spacer z dzieckiem. Jak się do niego przygotować?

jak ubrać dziecko na sankiPrzede wszystkim sprawdź temperaturę i pogodę na najbliższe godziny. To najlepszy punkt odniesienia do ustalenia – ile czasu spędzić na dworze, żeby było bezpiecznie!?

Najbardziej optymalna temperatura to ta, która nie spada poniżej -5 st. C. W takich warunkach dziecko trzeba ogrzewać mniej więcej co 40 minut. Przy -10 st. C – krótkie przerwy na ogrzanie się powinny być częstsze – co 30 minut. Jeśli temperatura jest niższa – to spacery powinny być krótsze, a w przypadku silnego wiatru – lepiej pozostać w domu – szczególnie w przypadku dzieci małych.

Aby zapobiec wyziębieniu lub przegrzaniu – na bieżąco należy kontrolować temperaturę ciała dziecka. Wychodzimy z dziećmi nawodnionymi i odpowiednio ubranymi! Twarz dziecka smarujemy odpowiednim kremem na zimę, który pozwoli zapobiec uszkodzeniu delikatnej skóry malucha.

jak ubrać dziecko na spacer w zimie
Ciepła bluza to niezbędny element ubrania na zimowy spacer. Denley Kids
Jak ubrać dziecko na spacer w zimie?

Podczas mroźnych dni najlepiej sprawdza się stara metoda „na cebulkę”! Przeczytaj też: „Ubieranie na cebulkę! Ochroń swoje dziecko przed chorobami!”. Jeśli chodzi o wyjście w zimie – panuje przekonanie, że maluch, który spędza czas w wózku, leży – powinien mieć o jedną warstwę ubrań więcej niż osoba dorosła, a dziecko bardzo aktywne – o jedną mniej! Ważne jest żeby takie ubrania dla dzieci były komfortowe, „oddychające” i aby nie krępowały ruchów!

  • Warstwa spodnia: bardzo ważna, ma za zadanie odprowadzić wilgoć ze skóry dziecka, powinna przylegać do skóry. Świetnie sprawdzą się tutaj dziecięce legginsy pod spodnie i koszulka, a gdy wypad ma być bardziej ekstremalny (pobyt w górach, duży śnieg) – najlepiej postawić na bieliznę termoaktywną.
  • Warstwa środkowa: zapewnia odpowiednią izolację termiczną i w przypadku zwykłego spaceru w chłodny dzień – mogą to być ciepłe spodnie sportowe i bluzy dla dzieci. Ich grubość zależy od warunków panujących na zewnątrz. Jeśli te są niesprzyjające – warto zdecydować się na bluzy z polaru, który dobrze izoluje ciepło.
  • Warstwa wierzchnia: u mniejszych dzieci spisze się kombinezon jednoczęściowy, który zabezpieczy malucha przed przedostaniem się śniegu pod ubranie i zapewni możliwość beztroskiej zabawy, jazdy na sankach czy lepienia bałwana. Tak kombinezony dla dzieci, jak i dziecięce kurtki zimowe – powinny „oddychać”, chronić przed wiatrem i być wodoszczelne!
  • Całość dopełnią ciepłe i nieprzemakalne buty, czapki, szaliki i rękawiczki, które zapobiegną wychłodzeniu, a nawet przemrożeniu (w przypadku stópek i dłoni). To absolutne niezbędniki na spacer w zimie!
Pokaż więcej wpisów z Styczeń 2019
pixel