Jak składać spodnie? Skuteczne i sprawdzone sposoby

Jak składać spodnie? Skuteczne i sprawdzone sposoby

Składanie spodni to z założenia nie jest skomplikowane zadanie, ale aby robić to dobrze należy znać kilka podstawowych zasad. Pamiętać trzeba, że umiejętne złożenie i ułożenie lub rozwieszenie spodni w szafie skutecznie oszczędzi czas na prasowanie ich po praniu lub prasowanie spodni tuż przed ich założeniem. To, w jaki sposób należy przechowywać w szafie spodnie zależy od ich kroju i materiału, z jakiego zostały wykonane. Inaczej należy bowiem traktować spodnie eleganckie, uszyte z delikatnej tkaniny, a inaczej spodnie denimowe uszyte z grubego jeansu, czy elastyczne jeansy z dużym dodatkiem elastanu. Nie ma zbyt dużej różnicy pomiędzy składaniem spodni damskich i spodni męskich, aczkolwiek te damskie bywają uszyte z wrażliwszych i delikatniejszych tkanin, dlatego niektóre z nich wymagają specjalnego traktowania.

Jak złożyć spodnie eleganckie, posiadające kant?

Spodnie z kantem potrzebują największej uwagi i umiejętności przy ich składaniu i przechowywaniu. Mimo, że stosunkowo nosi się je najrzadziej, to są niestety najbardziej problematyczne. Spodnie eleganckie uszyte są w specyficzny sposób, posiadają kanty na nogawkach, które przy składaniu muszą być zawsze zagięte, w innym wypadku spodnie się odkształcą i stracą fason. Takie spodnie można składać i układać na półkach w szafie, ale trzeba pamiętać, żeby były zawsze złożone wzdłuż kantów.

Spodnie w kant najlepiej jest przechowywać na wieszaku, gdyż ten sposób jest dla nich najbezpieczniejszy i sprawi, że od razu po wyjęciu ich z szafy będą wyglądać nienagannie. Na rynku istnieją co najmniej dwa rodzaje wieszaków, na których można przechowywać spodnie. Wieszaki z drążkiem, na których przewiesza się spodnie oraz wieszaki z klipsami, którymi przymocowuje się spodnie do wieszaka. Należy pamiętać, że pewne delikatne materiały mogą się odkształcać pod wpływem działania owych klipsów i zostawiać na tkaninie nieestetyczne ślady. Dlatego nie wszystkie eleganckie spodnie można na nich wieszać.

Jak składać spodnie? Skuteczne i sprawdzone sposoby

Jak składać i przechowywać spodnie jeansowe?

Jak składać i przechowywać spodnie jeansowe?

Spodnie jeansowe to w kwestii składania zupełnie inna historia. Odzież uszyta z materiałów denimowych najczęściej prawie w ogóle się nie gniecie, w związku z czym jest ona dużo łatwiejsza w przechowywaniu. Jeansy, podobnie jak inne pary spodni, można przechowywać na wieszakach lub na półkach. W tym wypadku jednak bardziej preferowaną opcją będą półki w szafie, gdyż par jeansów mamy zazwyczaj bardzo dużo, a miejsca do przechowywania niewiele, więc zdecydowanie wygodniej i praktyczniej będzie składanie jeansów w kostkę lub prostokąt i układanie ich na półeczkach. Jeśli posiadasz dużą szafę lub pojemną garderobę możesz wówczas wieszać spodnie jeansowe w podobny sposób jak spodnie w kant. Przy jeansach nie trzeba aż tak bardzo dbać o szczegóły podczas ich wieszania. Zasada jest bowiem taka, że jeansy im bardziej „niezadbane” tym bardziej pożądane, więc niewielkie zagięcia czy zagniecenia tylko dodadzą im uroku, a Twojej stylizacji luzu i dziewczęcego uroku.

Spodnie jeansowe można przechowywać według zasady zachowania kolorystyki, to znaczy granatowe jeansy z granatowymi, jasnoniebieskie z jasnoniebieskimi i tak dalej. Można jednak także pokusić się o układanie spodni jeansowych na półkach pod względem ich kroju. Taki styl przechowywania jest nawet bardziej praktyczny, gdyż z łatwością możemy odnaleźć swoje ulubione czarne, czy granatowe dzwony, boyfriendy, czy rurki, ponieważ nie pomylą nam się kolorystycznie z innymi spodniami w tym samym kolorze.

Jak składać spodnie?

W internecie można znaleźć dziesiątki tutoriali na temat składania odzieży, w tym także składania spodni. Wymyślane są coraz to nowe triki, które z założenia mają ułatwić życie, ale nie zawsze tak się dzieje. Przy składaniu odzieży owszem ważna jest nasza wygoda i czas poświęcony na tę czynność. Nie każdy bowiem chce lub może sobie pozwolić na czasochłonne i skomplikowane sposoby składania i układania odzieży w szafach. Ale ważniejsza jest zdecydowanie ochrona naszej odzieży, umiejętne jej składanie i przechowywanie może bowiem skutecznie wydłużyć żywotność naszych ulubionych spodni, bluz, czy sukienek.

Spodnie najbezpieczniej składać w kostkę lub prostokąt. Należy na początek złożyć je w pół, tak aby nogawki się pokryły, a tylne kieszenie zetknęły ze sobą. Następnie trzeba lekko wyciągnąć ze środka krok spodni, tak aby nie był pognieciony. Może to nieestetycznie wyglądać w ich późniejszym użytkowaniu. Coraz więcej osób jest w ostatnim czasie zwolennikami zwijania spodni w rulonik (tak, jak złożylibyśmy je pakując je do walizki podczas podróży) i układania ich na przykład w szufladach. Sposób jest innowacyjny i zapewne pozwoli zaoszczędzić trochę miejsca, jednak my pozostawilibyśmy go na czas podróży i pozostali póki co przy klasycznym składaniu spodni.

Jak złożyć spodnie do walizki?

Pakowanie odzieży przed podróżą przysparza sporej części osób wielu problemów i zagwozdek. Nie zawsze wiedzą jak się za to zabrać i jak zrobić to dobrze. Sposobów jest co najmniej kilka, ale chyba tym najbardziej praktycznym jest zwijanie odzieży w zgrabne ruloniki i układanie ich ściśle w torbie czy walizce. Zawijać je można na podłużnych przedmiotach, na przykład na lakierze do włosów, czy prostownicy. Dodatkowo oszczędzisz dzięki temu miejsce i sprytnie wkomponujesz w odzież także inne, potrzebne Ci w podróży przedmioty.

Jeśli jesteś jednak zwolenniczką starych sposobów i składania spodni w kostkę, pamiętaj, że warto po złożeniu przydusić je jakimś płaskim przedmiotem w walizce, na przykład laptopem czy książką. Dzięki temu będą one leżały całkiem na płasko i nie pogniotą się dodatkowo. Warto pamiętać o tym szczególnie podczas pakowania delikatnych, cieniutkich spodni wykonanych z bardzo wrażliwych na zagniecenia tkanin. Zabieg z „przyduszeniem” spodni płaskim przedmiotem na pewno bardzo takim materiałom pomoże, a spodnie wyjęte z walizki w większości przypadków będą gotowe do noszenia i będą wyglądały jakby dopiero co zostały wyprasowane.

Jak składać spodnie? Skuteczne i sprawdzone sposoby
pixel