Jak się ubrać na wycieczkę rowerową?

2020-05-12
Jak się ubrać na wycieczkę rowerową?

Lubimy jeździć nimi po mieście, przemieszczać się na nich do pracy i szkoły, tworzyć stylizacje, które świetnie korespondują z miejskimi rowerami. Szczególnie wiosna i lato to pory roku, które sprzyjają przesiadaniu się na dwa kółka. Ale poruszanie się jednośladem po miejskich ścieżkach i parkowych alejkach to przecież nie jest wszystko co da się wycisnąć z możliwości jakie oferuje rower! Warto wybrać się gdzieś dalej! Podpowiadamy gdzie, co zabrać i jak się ubrać na wycieczkę rowerową!?

Gdzie można pojechać na wycieczkę rowerową?

Coraz bardziej zaawansowana infrastruktura rowerowa zachęca do tego, by w słoneczne popołudnie lub w weekend – wybrać się za miasto. Z roku na rok do dyspozycji mamy coraz więcej tras podmiejskich, które wiodą najczęściej przy ścianach lasów, prowadzą do miejsc atrakcji turystyczno-krajoznawczych. Często mniej eksplorowanych, za to niezwykle interesujących! Takich, które warto poznać z bliska. Są to osobliwości przyrody i kultury. Wytrawni rowerzyści pakują swoje pojazdy na samochód i ruszają dalej. A to na trasy na terenach podgórskich, wokół jezior, nad morzem…

Możliwości spędzania czasu na rowerze jest mnóstwo! A dobrze zorganizowana infrastruktura rowerowa to nie tylko ścieżki. Sieć dróg dla rowerów wyposażona jest w punkty przystankowe. Tzw. stacje rowerowe, gdzie można odpocząć i zrobić sobie przerwę na kawę, ale też sprawdzić ciśnienie w oponach, dokonać drobnych napraw!

Jak przygotować się na wycieczkę rowerową? Co zabrać?

Trasy są przygotowane, my sami też musimy przygotować się do takiej wycieczki, a potem już nic – tylko wsiadać i jechać! Pojawia się pytanie o rowerowy ekwipunek?! Oczywiście – inaczej przygotować się trzeba, gdy jedziesz w trudniejszy teren, gdzieś nad rzekę, gdzie na drodze spotkać można rozmaite przeszkody. A mogą być to korzenie na trasie, o które można zahaczyć i upaść i wówczas z pewnością przyda się apteczka i telefon komórkowy, żeby wezwać pomoc. W terenie należy być również przygotowanym na zmienność pogody. W górach, gdzieś przy wodzie – wszystko się może zdarzyć, a załamania aury bywają nieoczekiwane.

Co zabrać na kilkugodzinną lub jednodniową wycieczkę rowerową?

  • Zestaw narzędzi (pompka, klucze, zapasowa dętka, łyżki do opon), który w każdych okolicznościach (awaria) pozwoli ci dokonać drobnych napraw i bezpiecznie wrócić do domu;
  • Lampki rowerowe – przednia i tylna;
  • Picie – najlepiej dwa bidony. W jednym – woda, w drugim – napój izotoniczny lub sok. Sok jeśli lepiej przyswajalny, natomiast woda może przydać się też do ochłodzenia, przemycia.
  • Coś do jedzenia (kanapka, banan). Plus coś czekoladowego w razie osłabienia, spadku formy.
  • Wszystkie elementy ekwipunku wkładamy do sakwy na kierownicę, małego plecaczka lub innej torby.

Jak się ubrać na wycieczkę rowerową?

w co się ubrać na wycieczkę rowerową
Koszulka treningowa świetnie sprawdzi się na wycieczkę rowerową za miasto. Denley.pl

Jeśli jest ciepło, a zakładamy, że to ładne dni będą skutecznie motywować się do tego, by udać się na krajoznawczą wycieczkę rowerową – nie ma tego wiele. Wystarczą spodenki rowerowe, koszulka treningowa, buty, rękawiczki i kask.

Jednak szczególnie wiosna może charakteryzować się zmiennością pogody, dlatego w razie czego – przyda ci się bluza. Zresztą za miastem, gdzieś pod lasem, przy strumyku – może być po prostu chłodniej. Dlatego, gdy jest chłodniej – chroń kolana. Spodenki sportowe zamień na spodnie 3/4 lub dłuższe, z nogawkami, które nie przeszkadzają w pedałowaniu. W przypadku gdy wybierasz się na rower, a pogoda jest niepewna – zabierz też ze sobą kurtkę przejściową, która ochroni cię przed wiatrem i w pewnym stopniu – przed deszczem. Na przelotne opady – warto mieć w zanadrzu foliową pelerynę.

Pokaż więcej wpisów z Maj 2020
pixel