Jak prać dziecięce ubrania?

2019-03-28
Jak prać dziecięce ubrania?

Temat ten jest interesujący szczególnie dla świeżo upieczonych rodziców lub tych, których dzieci mają wkrótce przyjść na świat. Jednak pewnych reguł dotyczących prania dziecięcych ubrań warto trzymać się nie tylko wtedy, gdy w domu jest noworodek lub niemowlę. Również dziecięce ubrania starszaków wymagają specjalnej pielęgnacji. 

W czym prać dziecięce ubrania?

Należy używać płynów lub proszków do prania przeznaczonych dla dzieci. Są one delikatniejsze niż proszki dla dorosłych, zawierają mniej szkodliwych detergentów i wybielacza, pachną mniej drażniąco. Z reguły są one pozbawione substancji silnie alergizujących… co jednak nie wyklucza sytuacji, w której maluch dostanie uczulenia. Niektóre dzieci mają bardzo wrażliwą skórę, cierpią na alergię lub AZS i dla nich trzeba wybierać środki hipoalergiczne. To mogą być płatki mydlane lub nawet szare mydło. Zwykłe szare mydło sprawdza się też jako odplamiacz.

Na „dorosły” proszek można przejść, gdy maluch ma od pół roku do roku, jednak gdy pojawią się jakiekolwiek zaczerwienienia na skórze lub inne problemy – warto przedłużyć okres korzystania ze środków dla malców. W późniejszych latach też może okazać się, że dziecko jest uczulone na detergenty i wówczas spokojnie można pozostać przy dziecięcych środkach piorących i w nich odświeżać spodnie, bluzy i pozostałą odzież. To kwestia całkowicie indywidualna.

Jak prać ubrania dziecięce?

jak prać dziecięce ubraniaNa początek należy rozprawić się z mitem. Ubrań nie trzeba gotować w 90 stopniach Celsjusza, choć „gotowanie” jest świetną metodą na wywabienie trudnych plam na pieluszkach czy śliniaczkach. Ubranka dziecięce powinno się prać w pralce, w temperaturze 60 stopni, zarówno ze względu na skład materiału i zalecenia producentów, jak i ze zdrowego rozsądku. Z powodzeniem wystarcza to do pozbycia się bakterii i roztoczy. Warto pamiętać, że im wyższa temperatura prania, tym ubrania mogą bardziej odbarwiać się.

Dodatkowe płukanie da rodzicom pewność, że wyprana odzież pozbawiona będzie resztek detergentów i nie podrażni skóry dziecka. Czysty materiał jest też miększy i przyjemniejszy w dotyku.

Prasowanie ubrań dziecięcych.

Niektórzy to lubią, odzież mają idealnie wyprasowaną i poskładaną w szafach i prasują wszystko. Prasowanie działa jak sterylizator i pozwala na pozbycie się drobnoustrojów, które mogły przedostać się na dziecięce ubrania np. podczas suszenia. Tego nie unikniemy. Jednak realnie – prasujemy ubranka co najmniej do ukończenia przez dziecko pierwszego miesiąca życia. Później oczywiście też, ale ze względu na zagniecenia i schludny wygląd, a nie z powodu bakterii.

Pokaż więcej wpisów z Marzec 2019
pixel