Jak nosić kurtkę parkę?

Kurtka Parka

Jak nosić kurtkę parkę?

Parka w odcieniach zieleni, khaki albo oliwki to jeden z najpopularniejszych fasonów męskich kurtek zimowych. Jak wiele kultowych modeli, również i ona ma wojskowy rodowód, a funkcjonalność w tym wypadku idzie w parze z elegancją i stylem.

Kurtka męska parka zaliczana jest do stylu casual, ale świetnie sprawdza się w stylizacjach sportowych albo znacznie bardziej eleganckich smart-casualowych. Wszystko zależy od tego, z czym dokładnie zostanie zestawiona w stylizacji.

Typowe dla parek są także stójka i militarne elementy – pagony czy naszywki w wojskowym stylu. Chociaż te klasyczne parki mają zielony kolor wpadający w odcienie oliwki czy khaki, to jednak bardzo popularne są też praktyczne i eleganckie granatowe parki.

Pierwsze parki szyto już w latach 50. ubiegłego stulecia. Zaprojektowano je dla amerykańskich żołnierzy, a inspiracją do ich powstania były anoraki Eskimosów. Te pierwsze parki szyte były ze skóry, ale z czasem skóry zastąpione zostały przez grubą, odporną na działanie wiatru i przemakanie bawełną. Chociaż projektanci regularnie modyfikują ten kultowy fason, to jednak niektóre elementy pozostają niezmienne. Parka jest długa, sięga do połowy uda albo nawet do kolan, jest ściągana sznurkiem w pasie i na dole, ma liczne nakładane kieszenie i obowiązkowo duży kaptur z futrem.

Kurtka Parka
Kurtka Parka

Casualowa kurtka męska parka to idealne okrycie wierzchnie na początek wiosny, jesień czy srogą zimę. Wystarczy tylko zdecydować się na odpowiedni model z ociepleniem czy dodatkową przypinką. Warto wiedzieć też, że parkę można nosić na wiele sposobów, a fason ten jak żaden inny pozwala na modowe eksperymenty i łamanie zasad.

W wydaniu casual, parka znakomicie prezentuje się z koszulką albo swetrem, jeansami i ciężkimi butami, np. traperami. Ale można też stworzyć bardziej wojskowy look i parkę zestawić np. z bojówkami i glanami, a pod kurtkę ubrać bawełniany longsleeve.

W smart casualowych stylizacjach parka świetnie wypadnie z chinosami, elegantszą koszulą i krawatem albo mniej formalną koszulą z kołnierzykiem button down.

W stylizacjach z parką nie bez znaczenia są też dodatki. W outfitach sportowych kurtka parka tworzy genialny duet z czapką z daszkiem. Świetnie wypada też w towarzystwie wełnianej czapki albo wojskowego kaszkietu. Z butów oprócz glanów czy traperów, do parki można wybierać trampki albo bardziej streetowe sneakersy. W tym ostatnim wypadku jednak warto dokładnie przemyśleć look, by był spójny.

pixel